Προς το περιεχόμενο

Ηelp για σύνθι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες σόρι που σας ζαλίζω με μία τόσο γενικόλογη ερώτηση, αλλά....

Ψάχνω synth που να ναι ελαφρύ (μέχρι 5 οκτάβες), να έχει πολύ καλά strings, accordion, brass, organs (και κυρίως arabian)

και εφφέ καθώς και δυνατότητα πειράγματος συγκεκριμένων νοτών προκειμένου να διαμορφώνω κάθε φορά την κλίμακα που θέλω (mircro tuning)

Υπάρχει κάτι εκτός από τα... Gem? (που πλάκα πλάκα σε οριένταλ ήχους είναι μάλλον τα καλύτερα)

γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα-πλάκα ΕΝΑ είναι το GEM oriental (στην Πόλη όπου ήμουν προσφατα ειναι ΤΟ synth κατι ξέρουν οι μουσικάρες οι Τούρκοι..δίκιο δεν έχω?) :wink:

 

νομίζω όμως ότι και το κλασσικό Μ1 (άλλο τεράστιο σκυλοσύνθι :D ) με κάποιο τρόπο παίζει αραβικές κλίμακες, έχει φρικτα hammond όμως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Superfunk, αυτό έχω και γω, το GEM WK2 Or, αλλά το άτιμο είναι πανύβαρο και θέλω να το βάζω συχνά σε αεροπλάνα. Ακόμη καλύτερα θέλω να μπορώ να νοικιάζω έξω το κατάλληλο keyboard που να μπορώ να το προγραμματίζω στους ήχους που θέλω και να το πειράζω στο micro tuning. Το GEM όμως δεν το έχουν στας Ευρώπας -σε αντίθεση με την Πόλη που κάνει σουξέ- οπότε αν έβρισκα κάτι σε Κorg/yamaha/roland που βρίσκονται παντού θα έλυνα το πρόβλημά μου

(να προσθέσω πως στο εν λόγω όργανο δεν με νοιάζουν καθόλου ήχοι hammond, κιθάρας κλτ κτλ, καθώς αυτά τα έχω από το Nord Electro ή το laptop...)

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες τοτε μηπως σου κανει το Μ1 εχει φοβερα strings.

στείλε ενα mail στην KORG και θα σου απαντήσουν αν παίζει αραβικές κλίμακες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Γιάννη θα σου πρότεινα ως Κοργκας Γαβγαμηλων κ περιχώρων :lol: το 01wfd ,το οποίο έχει και κλίμακες και ποιο δυνατους Scylators και ΟΧΙ Oscillators όπως τα κοινά συνθια...άσε που ειδικά πολλοί σκυλοποπάδες του τιμούν τα brasses και stringakia :lol:

επένδυσε άφοβα...

 

βέβαια κοίτα του το κλαβιέ (έχουν φαει σφυροχεριές) και τα κουμπιά του(μην εχει σαπίσει η πλακέτα απο τα ουίσκια :twisted: )

 

ελαφρύ σαν πούπουλο δεν είναι πάλι....δεν υπάρχει κατι που ζητάς και να είναι ελαφρύ...η καλλίτερη κατ'εμέ λύση είναι το PA1Xpro με την (όπου να'ναι τη περιμένω..)exb-02 arabic world των 16mb...άλλα εκτός του ό,τι ειναι πολλά τα κιλά αλλά κ τα λεφτά ¶ρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yannis, σε ενημερώνω ότι τα soft synths έχουν εφευρεθεί. :) Αν έχεις πρόβλημα βάρους ή μη διαθεσιμότητας του εξοπλισμού σου στην αλλοδαπή, αναλογίσου την πιθανότητα να παίζεις πλέον με κάποιο/α από τα soft synths που είναι διαθέσιμα - είναι τόσα πολλά που θεωρώ αδύνατον να μη βγάλεις τον ήχο που θέλεις. Επίσης αρκετά από αυτά επιτρέπουν microtuning ώστε να μπορείς να παίζεις αραβικές κλίμακες ή οτιδήποτε άλλο. Και το σπουδαιότερο: χωράνε όλα σε ένα (ακριβούτσικο) φορητό υπολογιστή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κorgy ρίξε περισσότερες πληροφορίες διότι με ενδιαφέρουν αυτά που λες (δικτυακούς τόπους ή ό,τι άλλο)

Eyeprotocol: εχω laptop και αρκετά VST's. Αλλά το μόνο που παίρνει μικροκούρδισμα είναι το FM7, που οι ήχοι του πιο προς το digital πάνε παρά προς strings/accordions/arabic organs. Αν ξέρεις κάποιο άλλο πές το να το βρω, αλλά μέχρι στιγμής δεν βρίσκω κάτι καλύτερο (κάνω ευρεία χρήση του laptop με B4, Minimoog, FM7, Lounge Lizard κά αλλά οχι στο συγκεκριμένο project)

Με εκτίμηση

Γιάννης[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις κάποιο άλλο πές το να το βρω' date=' αλλά μέχρι στιγμής δεν βρίσκω κάτι καλύτερο[/quote']

 

Λοιπόν, προτείνω ανεπιφύλακτα το z3ta της rgc audio (http://www.rgcaudio.com/), το οποίο είναι απίστευτο synth και επίσης επιδέχεται microtuning.

 

Τώρα αρχίζουν τα ωραία, διότι υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται Scala (http://www.xs4all.nl/%7Ehuygensf/scala/) το οποίο είναι δωρεάν και προσφέρει ένα εκπληκτικό περιβάλλον καθορισμού μικρο-κουρδισμάτων προκειμένου να εξομειώσει κανείς χιλλιάδες-χιλλιάδων κουρδίσματα.

 

Το Scala εξάγει τα κουρδίσματά του (ούτως ειπείν) σε ένα αρχείο, το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να ταίσεις το z3ta αλλά και αρκετά άλλα όργανα (θα βρείς πλήρη κατάλογο στο site, καθώς και πάρα πολλά έτοιμα κουρδίσματα).

 

το FM7' date=' που οι ήχοι του πιο προς το digital πάνε παρά προς strings/accordions/arabic organs.[/quote']

 

Με σοκάρεις! Δεν υπάρχουν arabic organs στην οικουμένη. Αυτά είναι ελληνικές / τούρκικες εφευρέσεις. Το FM7 έχει τόσους πολλούς ήχους (διαθέσιμους δωρεάν στο internet) που μου φαίνεται απίστευτο ότι δεν βρίσκεις κάτι κατάλληλο. Μη με κολάζεις πρωί-πρωί ροκά άνθρωπο...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου