Προς το περιεχόμενο

Ηelp για σύνθι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητέ Eye

thnx για τις πληροφορίες. Θα το κατεβάσω, αν και δεν ξέρω αν το εν λόγω πρόγραμμα μπορεί να λειτουργήσει μέσα στο V-stack (το οποίο χρησιμοποιώ για την παράλληλη χρήση VST's). Οσο για τα αραβικά όργανα... πίστεψε με υπάρχουν. Και στο λέω ως γνώστης του ήχου των organs (παίζω χρόνια jazz hammond, έχω κιόλας το L-100 p αλλά και το Nord Electro, και μπορώ να καταλάβω τις διαφορές). Δεν είναι θέμα... συσκευής, αλλά settings στα drawbars, vibrato, effecs, και άλλων τέτοιων που δημιουργούν τον λεγόμενο ήχο του αραβικού οργάνου. Τα παλιά Vox, Farfisa και άλλα σχετικά είχαν κοντινό ήχο σε αυτό. Ο οποίος απέχει όσο η μέρα με τη νύχτα από το κλασικό setting 888000000, με ή χωρίς percussion 2, leslie slow του jazz ήχου του Jimmy Smith ας πούμε. Μιλάμε για άλλον κόσμο που όμως... συναντιέται με τη jazz στον αυτοσχεδιασμό και σε άλλα πολλά (κλίμακες, χρωματισμός κά)

Αυτά και ξαναμιλάμε

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειευόμουν... προφανώς δεν υπάρχουν αραβικά organs (η γνωστή μάρκα Αχμέντ-Πασά-Οργκνιί, έκλεισε πριν μερικά χρόνια) αλλά ότι υπάρχει ένα σύνολο ηχοχρωμάτων που αφορούν αυτές τις μουσικές.. ε, αυτό προφανώς υπάρχει. Τώρα, καλό θα ήταν να υπάρχει και κάποια εξέλιξη σε αυτά τα ηχοχρώματα. Καιρός δεν είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγάλη κουβέντα η "εξέλιξη". Το hammond λ.χ. δεν εξελίχθηξε αυτό καθαυτό - εξελίχθηκε το μουσικό περιβάλλον μέσα στο οποίο εντάσσεται ας πούμε και έτσι έχεις σήμερα χαμοντίστες σαν τον John Medeski του τρίο Medeski Martin & Wood που το παίζουν με ιδιαίτερα διαφορετικό τρόπο. Αναλόγως νομίζω είναι και με όλα τα άλλα όργανα - αν και δεν ξέρω "αρμονίστες" με καινούργιο ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μια και μιλάμε για "αραβικά" όργανα εχω ενα αρχαίο Crumar T1 organizer, λέει τίποτα η να το στείλω?? (έχει drawbars & φοβερα φαρφιζιάρικα presets!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου