Προς το περιεχόμενο

JAM MULTIPEDAL-προτάσεις για σειρά πεταλιών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να προβώ στην παραγγελία ενός Jam custom multipedal, οπότε προκύπτει το καίριο ζήτημα της σειράς σύνδεσης των πεταλιών που θα το απαρτίζουν.

Η σειρά που έχω στο μυαλό μου είναι η εξής:

Boss waza tuner-->Dynassor (comp)-->Ripple (phaser)-->Rooster (treble booster)-->TubeDreamer 58-->Rattler (dist)-->Red Muck mkII (fuzz)-->fx send/return-->Mini boomster (αποκλειστικά και μόνο για volume boost-->Retro vibe (univibe)-->Waterfall (chorus)-->Chill (tremolo)--Delay LLama+-->Ditto looper.

Το multipedal είτε θα μπαίνει καρφί σε καθαρό κανάλι λαμπάτου ενισχυτή (χρήση Rattler και Red Muck για τα heavy γκάζια), είτε θα είναι συνδεδεμένο με 4 cable method με high gain ενισχυτή. (Σε αυτή την περίπτωση, το βασικό γκάζι θα το παίρνω από τον ενισχυτή και κατά περίπτωση θα το στακάρω με το Dreamer και το Rooster.

Οποιαδήποτε πρόταση-σκέψη-συμβουλή για αλλαγή της σειράς των παραπάνω, καλοδεχούμενη!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

TubeDreamer 58-->Rattler (dist)-->Red Muck mkII (fuzz)-

 

αυτα βαλτα αναποδα,παντα βαζουμε πρωτο το πιο gainy pedal ,μετα το αμεσως λιγοτερο gainy κ.ο.κ...ολα τα αλλα ειναι οκ.

 

 

Boss waza tuner-

 

δεν υπαρχει λογος να ξοδευτεις,παρε το απλο TU3 που εχει το buffer always on ,με τοσα tbp πεταλια θες οπωσδηποτε ενα buffer στην αρχη της αλυσιδας .

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Superfunk για την απάντηση!

Σκέφτομαι να βάλω έτσι τα γκαζοπέταλα γιατί σε περίπτωση gain stacking ανέκαθεν προτιμούσα από άποψη χροιάς να έχω το overdrive να σπρώχνει το κυρίως γκάζι!

Od-->Dist παρά Dist-->Od

Τι λες;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Superfunk για την απάντηση!

Σκέφτομαι να βάλω έτσι τα γκαζοπέταλα γιατί σε περίπτωση gain stacking ανέκαθεν προτιμούσα από άποψη χροιάς να έχω το overdrive να σπρώχνει το κυρίως γκάζι!

Od-->Dist παρά Dist-->Od

Τι λες;!

 

αν το προτιμας οκ,εμενα δεν μου ακουγεται και τοσο καλα  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα βαλτα αναποδα,παντα βαζουμε πρωτο το πιο gainy pedal ,μετα το αμεσως λιγοτερο gainy κ.ο.κ...ολα τα αλλα ειναι οκ.

 

Και εγω το κανω οπως ο φιλος. Πρωτα tube screamer, μετα dist, και τελος fuzz. Με τα πρωτα, που εχουν λιγοτερο gain, μπουσταρω τα πιο gainy πεταλια, και τα οποιο εχω σαν βαση για τον καθε ηχο.

 

Τι μου διαφευγει??

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το κανω οπως ο φιλος. Πρωτα tube screamer, μετα dist, και τελος fuzz. Με τα πρωτα, που εχουν λιγοτερο gain, μπουσταρω τα πιο gainy πεταλια, και τα οποιο εχω σαν βαση για τον καθε ηχο.

 

Τι μου διαφευγει??

 

Δεν σου διαφεύγει κάτι, φίλε μου. Ούτε κάνεις κάτι λάθος.

 

Το θέμα ''σειρά πεταλιών'' είναι θέμα που αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο το αυτί μας.

Εάν σου ακούγεται σωστά εσένα, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις λάθος.

Τόσο απλά.

Μην έχεις ανησυχία ότι κάπου λαθεύεις.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λαθος σιγουρα δεν κανω, καθως ο ηχος ειναι ωραιος και οι επιτυχημενοι συνδυασμοι πολλοι. Ειναι, νομιζω, κλασικος συνδυασμος.

 

Το θεμα ειναι ο superfunk προτεινε κατι συγκεκριμενο, με καποιο σκεπτικο. Και φυσικα με ενδιαφερει να μαθω τι ακριβως εχει στο μυαλο του...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λαθος σιγουρα δεν κανω, καθως ο ηχος ειναι ωραιος και οι επιτυχημενοι συνδυασμοι πολλοι. Ειναι, νομιζω, κλασικος συνδυασμος.

 

Το θεμα ειναι ο superfunk προτεινε κατι συγκεκριμενο, με καποιο σκεπτικο. Και φυσικα με ενδιαφερει να μαθω τι ακριβως εχει στο μυαλο του...

 

Βρε αυτό που απάντησε ο SF, καλά το απάντησε και δίκιο έχει.  :)

Τα πετάλια που είναι πιο high gain, δεν χάνουν στη ''ολική'' τους χροιά από ένα πετάλι πιο low gain, εφόσον το τελευταίο δεν προηγείται στην σειρά και με την προϋπόθεση ότι και τα δύο λειτουργούν την ίδια στιγμή.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι ''νόμος'' αυτό που είπε και λάθος το δικό σου, ούτε και ''νόμος'' το δικό σου και λάθος το δικό του. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, δεν χανουν τη χρεια τους εαν ειναι πρωτα. Ποιος ο στοχος, ηχητικα, και τι κερδιζω εαν και το δευτερο lower gain πεταλι δουλευει ταυτοχρονα (περα απο την ενταση)? Πως αλλαζει ο ηχος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου