Προς το περιεχόμενο

JAM MULTIPEDAL-προτάσεις για σειρά πεταλιών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια, δεν χανουν τη χρεια τους εαν ειναι πρωτα. Ποιος ο στοχος, ηχητικα, και τι κερδιζω εαν και το δευτερο lower gain πεταλι δουλευει ταυτοχρονα (περα απο την ενταση)? Πως αλλαζει ο ηχος?

 

Εάν δουλεύουν ΚΑΙ τα δύο πετάλια ταυτόχρονα, έχεις ΠΟΛΥ διαφορετική χροιά ήχου, στις 2 περιπτώσεις που δημιουργούνται.

 

1. Όταν προηγείται στη σειρά το High Gain, προφανώς και στον τελικό ήχο θα υπερισχύει η χροιά του High Gain πεταλιού, έναντι του low gain και βέβαια θα ακούς ένα συνδυασμό στη μίξη των 2 χροιών.

 

2. Όταν προηγείται το Low Gain πετάλι, θα έχεις έναν ήχο πιο ''μαλακό'' σε σχέση με την πρώτη φορά και φυσικά ξανά θα ακούς ένα συνδυασμό στη μίξη των 2 χροιών, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από αυτόν της πρώτης περίπτωσης.

 

Τα knobs των 2 πεταλιών [gain, volume & tone] (στην ταυτόχρονη λειτουργία τους) και το αυτί σου, θα σμηλεύσουν έναν ήχο που θα σου είναι αρεστός και αυτόν θα κρατήσεις.

Είναι όλα θέμα υποκειμενικής ακουστικής ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρα κρατω το γεγονος οτι μπορω να δοκιμασω και αυτον τον συνδυασμο. Ποιος ξερει, ισως μου αρεσει το αποτελεσμα ;)

 

Ευχαριστω για την επεξηγηση!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα κρατω το γεγονος οτι μπορω να δοκιμασω και αυτον τον συνδυασμο. Ποιος ξερει, ισως μου αρεσει το αποτελεσμα ;)

 

Ευχαριστω για την επεξηγηση!

 

Ακριβώς, δοκίμασέ τον και ίσως πετύχεις κάτι που να σου αρέσει. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τη συζήτηση!

Όντως παίζει πολύ το υποκειμενικό στοιχείο στη σειρά σύνδεσης πεταλιών, γενικότερα!

Προσωπικά, σε ένα nova drive tc που έχω, όπου σου δίνεται η δυνατότητα να στακάρεις dist και overdrive και με τις δύο κατευθύνσεις, μου κάθεται καλύτερα το σενάριο od-->dist.

Γούστα είναι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την σειρά των drives, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την θέση των phaser και univibe.

 

Άλλοι τα βάζουν πριν τα drives, άλλοι μετά και φυσικά είναι θέμα γούστου.

Phaser δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά έχω το retrovibe και εμένα προσωπικά μου αρέσει πριν τα drives και fuzz.

 

Οπότε ίσως είναι καλό να δοκιμάσεις πριν, γιατί αν φτιάξεις το multipedal, ίσως να μην είναι εύκολο να αλλάξεις μετά την σειρά.

 

Βέβαια και ο ίδιος ο κατασκευαστής σίγουρα θα μπορεί να σε κατατοπίσει επαρκώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν είσαι κοντά στην Αθήνα το καλύτερο είναι να κανονίσεις να πας από το μαγαζί του jam και να δοκιμάσεις εκεί τη συνδεσμολογία, γιατί άπαξ και το φτιάξεις.. δεν αλλάζει μετά.  ;) Αλλιώς κάνε δοκιμές σε κάποιο πρόγραμμα με εξομοιώσεις αν έχεις.

 

Η σειρά των drive είναι καθαρά θέμα προτίμησης, και το χειρότερο, πολλές επιλογές είναι καλές, αλλά διαφορετικές. Το ίδιο και το phaser και το compressor. Ένα τέτοιο πετάλι αξίζει να το φτιάξεις αν έχεις δοκιμάσει και καταλήξει στους ήχους που χρειάζεσαι, γιατί πάντα θα έχει μερικούς περιορισμούς σε σχέση με ανεξάρτητα πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της θέσης του phaser (ripple) το έψαξα αρκετά και κατέληξα στη λογική phaser--->drive!

Σε σχέση με το retrovibe, θεωρώ πως θα το χρησιμοποιώ σε clean καταστάσεις οπότε το έριξα απλώς κάπου στο modulation section..

Πολύ χρήσιμη πάντως η ιδέα για δοκιμή από κοντά, πριν την παραγγελία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιπτωση μου (bad monkey -->tc Dark matter->delay->reverb->laney cub 10)

κατι με χαλαγε στον ηχο του distortion σε φαση να θελω να το αλλαξω-καταργησω,

μετα δοκιμασα να βαλω στην αρχη το distortion και μετα το OD και ω ναι!!! εφτιαξε ο ηχος, πηρε σωμα χωρις να λασπωνει σε μονοπηνιους.

 

παλι καλα που ειναι το φορουμ και μαθαινουμε 5 πραματα οι αμπαλοι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την σειρά των drives, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την θέση των phaser και univibe.

 

Άλλοι τα βάζουν πριν τα drives, άλλοι μετά και φυσικά είναι θέμα γούστου.

Phaser δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά έχω το retrovibe και εμένα προσωπικά μου αρέσει πριν τα drives και fuzz.

 

Οπότε ίσως είναι καλό να δοκιμάσεις πριν, γιατί αν φτιάξεις το multipedal, ίσως να μην είναι εύκολο να αλλάξεις μετά την σειρά.

 

Βέβαια και ο ίδιος ο κατασκευαστής σίγουρα θα μπορεί να σε κατατοπίσει επαρκώς

Συγκεκριμενα για το univibe,εφτασα να το πουλησω 3 φορες,μεχρι που το βαλα στη λουπα κ το λατρεψα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου