Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με 48v - Studio Master κονσόλα


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω μια παλιά αγγλική Studio Master (18-4-2 αν θυμαμαι καλά) στο στουντιάκι μας και πρόσφατα πήρα ένα Ribbon μικρόφωνο. Αν θυμάμαι καλά η κονσόλα αυτή δίνει σε όλα τα κανάλια της ταυτόχρονα phantom power. Διάβασα ότι αν δώσω phantom power σε Ribbon μικρόφωνο κινδυνεύει. Αν κάποιος έχει εμπειρία με αυτή τη κονσόλα ας μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ...  O0 ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα παλαιότερα μικρόφωνα ribbon λόγω του ότι σε αρκετές υλοποιήσεις η καλωδίωση τους δεν ήταν συμβατή, είχαν πρόβλημα με τα 48V και μπορούσαν να πάθουν ζημιά.

Τα νεότερα μοντέλα δεν έχουν τέτοια προβλήματα όμως, κατα γενική εκτίμηση.

Προσωπικά όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ribbon με phantom power και δεν έχω εμπειρία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Είναι καινούριο μοντέλο το δικό μου, ενημερωτικά είναι το T-Bone RB500 εαν κάποιος γνωρίζει για το συγκεκριμένο ας μας απαντήσει :-) Στο manual πάντως γράφει να μην στείλω 48v...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual πάντως γράφει να μην στείλω 48v...

 

Εμ για να το γραφει...

 

Παντως ενας φιλος μου που δεν ειχε διαβασει το manual εκαψε ενα ribbon απο τον Thomann...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αν όντως στέλνει στο κανάλι που σ' ενδιαφέρει - ή σε όλα τα κανάλια - phantom power η κονσόλα, δοκιμάζοντας μ' ένα - δανεικό  ;) - πυκνωτικό μικρόφωνο , ή ενεργό phantom powered DI, ή οτιδήποτε άλλο gadget μπορείς να βρεις που να χρειάζεται phantom power για να λειτουργήσει.

 

  Για να είσαι όμως ήσυχος θα πρότεινα να πάρεις ένα απλό XLR - XLR isolator - DI box. Μ΄αυτό δεν περνάει το phantom. Το ποιό φτηνό που βρήκα είναι αυτό: https://www.thomann.de/gr/millenium_pocket_di_1.htm

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πολύμετρο μπορώ να το μετρήσω με κάποιον τρόπο? Αλλιώς αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το ribbon κατεθείαν πάνω στη προενίσχυση της κάρτας ήχου μου...

(Motu Ultralight mkiii - έχει 2 προενισχύσεις και άλλες 6 εισόδους A/D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με το πολύμετρο μπορώ να το μετρήσω με κάποιον τρόπο? Αλλιώς αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το ribbon κατεθείαν πάνω στη προενίσχυση της κάρτας ήχου μου...

(Motu Ultralight mkiii - έχει 2 προενισχύσεις και άλλες 6 εισόδους A/D)

...και γιατί να χρησιμοποιήσεις κανάλι στην Studiomaster τότε;

 

Οταν υπάρχει ένα κουμπί για Phantom, πάει σε όλα τα κανάλια. Δεν χρειάζεται πειράματα. Θα το λέει και το manual.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπάρχει ένα κουμπί για Phantom, πάει σε όλα τα κανάλια. Δεν χρειάζεται πειράματα. Θα το λέει και το manual.

 

Όντως...έψαξα και βρήκα το manual της κονσόλας και λέει ότι πάει σε όλα τα κανάλια phantom power...αναρωτιόμουν αν πήγαινε πχ στα 10 πρώτα ή κάτι τέτοιο οπότε το θέμα μου λύθηκε, ευχαριστώ πολύ. Παραθέτω και το link του manual αν κάποιος το χρειαστεί: https://www.scribd.com/doc/9663858/Studiomaster-16-4-2-Part1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου