Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση πρώτα σε ταινία - έχει νόημα?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έκανα ένα πείραμα, έβαλα το τραγούδι να παίζει από το PC όσο ηχογραφούνταν από το κασετόφωνο εγώ ανεβοκατέβαζα την ένταση του input, επειδή το left και right input volumes του κσετοφώνου δεν ανεβάζουν το ίδιο την ένταση θα παρατηρήσετε ανισόροπο stereo image. Ωστόσο αυτό που ήθελα να σας δείξω είναι τα effe του compression που δημιουργούνται και οι αλλαγές στη χροιά...Θέλω τα σχόλιά σας...!!!

Υ.γ. Η ένταση ναι ξέρω είναι χαμηλότερη μη δώσετε σημασία

7._SFAIRES_-_COREYS.mp3

7._SFAIRES_-_COREYS_-_ΠΕΙΡΑΜΑ.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και σου αρέσουν αυτά τα τρεμουλιαστά πιατίνια και γενικά ψηλές?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, έχω μια απορία αλλά πρίν το δοκιμάσω θα ήθελα να ακούσω τι έχετε να πείτε... Έχω ένα κασετόφωνο TEAC V-2020S να κάθεται στο στουντιάκι μου και μου ήρθε η σκέψη:

 

Θα είχε νόημα να ηχογραφώ τη βασική φωνή (κυρίως η φωνή με ενδιαφέρει αλλά όχι μόνο) σε κασέτα και μετά να την περνάω στο cubase? Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά?

 

Και πες ότι σου αρέσει το απότελεσμα, πως θα περάσεις μετά την φωνή στο Cubase? Πως θα συγχρονίσεις το Cubase με το κασετόφωνο? Το κασετόφωνο δεν αναπαράγει ποτέ με σταθερή ταχύτητα.

 

Πρέπει στο tape να υπάρχει timecode ώστε να το συγχρονίσεις με το DAW. Σε πολυκάναλο tape θυσιάζεις ένα κανάλι γι'αυτό το σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι:

1. καινούργιες κασσέτες μετάλλου  ή χρωμίου έστω όχι απλές τύπου Fe

2. απομαγνήτιση κεφαλής

3. καθάρισμα κεφαλής και roller με υγρό καθαρισμό

4. tape rec calibration, μια διαδικασία την οποία την κάνει αυτόματα σε κάθε κασέτα για καλύτερο αποτέλεσμα εγγραφής δεν ξέρω αν την έχει το Teac ή χρειάζεται manual bias

5. Dolby B ή C

 

όλα τα παραπάνω θα βελτιώσουν κάπως την ποιότητα εγγραφής και θα έχεις καλύτερο ήχο αλλά για ηχογράφηση φωνής το μόνο που θα έχεις είναι compression& φύσημα σε σχέση με απευθείας εγγραφή στο pc.

 

πριν 20 χρόνια είχαμε κάνει ένα test σε ένα καινούργιο Teac ίδιου τύπου ενός φίλου μου και ένα marantz cd48 σε κασέτα μετάλου TDK και στην επανεγγραφή από το cd δεν μπορούσες να καταλάβεις διαφορά ακουγότανε σχεδόν το ίδιο! το κασετόφωνο & οι κασέτες ήτανε όμως καινούργια....

 

υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές σε vst για εφφέ φωνής που δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς (γιατί  μόνο αν πας να βγάλεις κάτι σαν αφφέ αξίζει :P)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω πως είναι καλύτερο, αλλά ενδιαφέρον ακόμη και για να περάσεις κάποια ομάδα καναλιών (μετά σίγουρα θα χρειαστεί λίγο edit αν χάσει στο χρόνο) συμφωνώ με Σταύρο που λες πως για εφφέ είναι καλή επιλογή. Έχει ένα κουμπί bias μπροστά το οποίο δεν ξέρω τι κάνει , λόγω ότι εδώ είστε μεγαλύτεροι και εμπειρότεροι πόσταρα γιατί ήξερα πως όλο και με κάποιο τρόπο θα βοηθούσατε! Οι κασέτες που έχω τώρα είναι κάποιες RAKS ED-X. Για το πως θα συγχρόνιζα θα το έκανα χειροκίνητα αφού έγραφα και το περνούσα στο cubase σε ένα άσχετο σημείο του project  :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πως θα συγχρόνιζα θα το έκανα χειροκίνητα αφού έγραφα και το περνούσα στο cubase σε ένα άσχετο σημείο του project  :laugh:

Αυτό θα ήθελα να το δω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κασέτες που έχω τώρα είναι κάποιες RAKS ED-X.

 

εμ γιαυτό ακούγεται μάπα ειδικά αν είχε πριν ήδη εγγραφή "live ΛΕ-ΠΑ '94" ;D ;D ;D

 

δοκίμασε τα παραπάνω και μία τέτοια και θα δεις διαφορά...

 

το bias θέλει λίγο ψάξιμο στο manual δεν είχα το συγκεκριμένο μοντέλο

tdk.thumb.jpg.80afc1bed35e86de4fb18b2f7bd70be3.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι  Σταύρο! Από ebay οι TDK?

Σας βάζω ακόμα ένα τεστ αυτή τη φορά προσπάθησα να μη παραμορφώσω τόσο:

YOU_LIED_-_BONECRACK_-_EXPORT.mp3

YOU_LIED_-_BONECRACK_-_KASETA.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο ebay ή σε αγγελίες noiz πλέον αν νομίζεις ότι αξίζει τα λεφτά ???

 

χρειάζεται όμως και όλα τα υπόλοιπα για να βελτιωθεί ο ήχος με ειδικές κασέτες απομαγνήτισης κεφαλής & υγρού καθαρισμού

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RAKS?

Πετράκης?  ;D

 

όπως είναι στα σκουπίδια.

Μόνο tdk ή maxell.

 

 

Ο συγχρονισμός μπορεί να γίνει όντως αλλά στο περίπου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου