Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Είμαι μουσικός , παίζω κιθάρα και πιάνο. Μ' ενδιαφέρει να γράψω μουσική για ταινίες και θέλω να κάνω τα πρώτα βήματα σε αυτό το τομέα. Έχω ένα Casio Privia PX-860 αλλά θα ήθελα πλήκτρα για να μπορώ να έχω αρκετούς ήχους στο κλαβιέ. Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου προτείνετε;

 

Αυτό: https://www.thomann.de/gr/avid_pro_tools_hd_software_only.htm

 

 

καλό το Kronos δεν λέω αλλά αν δεν είσαι session musician και θες desktop audio workstation δεν νομίζω ότι έχει νόημα να επενδύσεις 3 grand σε synth/workstation, εκτός αν ήδη έχεις daw. όλες οι σοβαρές παραγωγές ειδικά σε ταινίες γίνονται με daw τα controllers είναι για τη μόστρα ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι συμφωνώ με το Σταύρο. Άλλωστε ο μόνος λόγος που το Korg στέκεται αξιοπρεπώς δίπλα στα PC είναι πως και το ίδιο είναι ένα PC σε συσκευασία πλήκτρων. Αν δεν χρειάζεσαι ντε και καλά πλήκτρο, και αν έχεις τη διάθεση για κάποιο παραπάνω ψάξιμο, τα PC είναι η κορυφή. Διαφορετικά είναι δύσκολο να σε καλύψει κάτι άλλο εκτός από το Kronos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Korg κοστίζει 3500 και δεν ειμαι stage musician. Τώρα θέλω να μπω στον χώρο.Μήπως να δοκιμάσω κάτι σε πιο entry level; Για παράδειγμα σκεφτόμουν  το Native Instruments Komplete Kontrol S49 MK2

ή το Arturia Keylab 49 Essential συνδεδεμένα μέσω κάρτας σε Cubase ή FL Studio. Ποια ειναι η άποψή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδέσεις το πλήκτρο που έχεις μέσω USB, και με το cubase, μια κάρτα ήχου, και μια καλή βιβλιοθήκη όπως π.χ. της Native Instruments, θα είσαι πασάς στα Γιάννενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Korg κοστίζει 3500 και δεν ειμαι stage musician. Τώρα θέλω να μπω στον χώρο.Μήπως να δοκιμάσω κάτι σε πιο entry level; Για παράδειγμα σκεφτόμουν  το Native Instruments Komplete Kontrol S49 MK2

ή το Arturia Keylab 49 Essential συνδεδεμένα μέσω κάρτας σε Cubase ή FL Studio. Ποια ειναι η άποψή σας;

 

Ναι αυτό είναι πιο σωστό από το να πας να δώσεις 3,500 για το Kronos εφόσον δεν δουλέυεις σαν live performer αλλά εν καιρώ θα καταλήξεις σε pro tools. ακόμη και με το Yamaha κάνεις δουλειά το χρησιμοποιείς σαν midi controller έχει πολύ καλό πλήκτρο και επενδύσεις μόνο στο vst&κάρτα ήχου προς το παρόν.

 

Υπόψιν ότι το Kronos I (αυτό που βγήκε το 2010/11) έχει πέσει σημαντικά μεταχειρισμένο και οι διαφορές δεν είναι τεράστιες με το ΙΙ οπότε ίσως τελικά με 1,500 μπορέσεις και το βάλεις στο σετάπ σου απλά αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι εφόσον θες να γράψεις μουσική για ταινίες το daw είναι πλέον πανίσχυρο μπροστά στο sequencer του Kronos, Montage, Fantom

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, έχω μια M-Audio M Track και σκεφτόμουν για upgrade σε κάρτα ήχου να πάρω μια Audient iD 22. Χρησιμοποιώ το Cubase σαν daw.Τουλάχιστον για αρχή. Όμως δε ξέρω τι πλήκτρα να πάρω για να το συνδέσω με το Cubase. Ποια είναι η γνώμη σας btw για την Audient;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως δε ξέρω τι πλήκτρα να πάρω

 

Αν είσαι μαθημένος σε 88άρι https://www.thomann.de/gr/m_audio_keystation_88_mkii.htm

Σε 61 https://www.thomann.de/gr/m_audio_oxygen_61_mk4.htm

 

άμα έχεις πρόβλημα και είσαι κολλημένος ή σεν έχεις τι να κάνεις τα λεφτά μπορείς να πάρεις και αυτό  ;D https://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3_k8_bundle.htm ή ένα Kronos που λέγαμε...

 

προσωπικά δεν θα έπαιρνα midi keyboard πάνω από 300Ε, όπως έχω ξαναπεί για τα midi keys τα θεωρώ άχρηστα με 300 πχ παίρνεις ένα ωραίο Triton Classic μεταχειρισμένο με απίστευτο πληκτρολόγιο και έχει και 500 ήχους επάνω αλλά δεν έχει usb :P

 

οτιδήποτε φτηνό με usb σε βολέψει για αρχή να κάνεις δουλειά αλλά κορυφαία επιλογή ειδικά στα 88άρια θεωρείται αυτό https://www.thomann.de/gr/studiologic_sl88_grand.htm αλλά πάει πολύ το μαλλιέ...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα σας. Είμαι μουσικός , παίζω κιθάρα και πιάνο. Μ' ενδιαφέρει να γράψω μουσική για ταινίες και θέλω να κάνω τα πρώτα βήματα σε αυτό το τομέα. Έχω ένα Casio Privia PX-860 αλλά θα ήθελα πλήκτρα για να μπορώ να έχω αρκετούς ήχους στο κλαβιέ. Τι μου προτείνετε;

 

Μιάς που παίζεις πιάνο, προτείνω αρχικά να χρησιμοποιήσεις το PX-860 ως κλαβιέ (Midi ελεγκτή) μέσω του υπολογιστή.

Από ήχους μπορείς να χρησιμοποιήσεις αρχικά κάποια VST instruments στον υπολογιστή ή κάποιο μεταχειρισμένο sound module και ανάλογα προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου