Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μανώλη μόνο recording μπορώ να κάνω με το PX-860. Εχει μια θυρα USB Midi αλλά η M audio που εχω δεν εχει usb θυρα για να συνδεθεί παρά μόνο αυτή της τροφοδοσίας της που συνδέεται με το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη μόνο recording μπορώ να κάνω με το PX-860. Εχει μια θυρα USB Midi αλλά η M audio που εχω δεν εχει usb θυρα για να συνδεθεί παρά μόνο αυτή της τροφοδοσίας της που συνδέεται με το laptop.

Το PX-860 θα το συνδέσεις με USB στον υπολογιστή, για να έχεις έλεγχο MIDI (USB-MIDI) και κατ'επέκταση να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ήχους από τον υπολογιστή (VST).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδεθεί στον υπολογιστή άρα στη κάρτα ήχου onboard του υπολογιστή. Θα μπορώ μετά να επιλέξω να παίζει μέσω της εξωτερικής κάρτας ήχου που έχω και κατ επέκταση από τα εξωτερικά ηχεία; Sorry αν οι ερωτήσεις είναι χαζές απλά δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα συνδεθεί στον υπολογιστή άρα στη κάρτα ήχου onboard του υπολογιστή.

Θα συνδέσεις το PX-860 μέσω USB στον υπολογιστή για να πάρεις το σήμα MIDI από το PX-860 ως MIDI controller, δηλαδή ως πληκτροφόρο. Όχι για να πάρεις τον ήχο του PX-860.

 

Σημείωση:

Η θύρα USB του PX-860 μεταφέρει και σήμα MIDI, (Midi over Usb).

 

Θα μπορώ μετά να επιλέξω να παίζει μέσω της εξωτερικής κάρτας ήχου που έχω και κατ επέκταση από τα εξωτερικά ηχεία;
Αφού ο υπολογιστής δει το PX-860, από το πρόγραμμα του υπολογιστή (DAW) θα δρομολογήσεις το σήμα MIDI του PX-860 να πηγαίνει στους ήχους που θες, π.χ. VST instruments. Κατόπιν η έξοδος (ήχος - audio) θα βγαίνει από την κάρτα ήχου που έχεις συνδεδεμένη και αυτή μέσω άλλης USB θύρας στον υπολογιστή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σέταρα. Όντως το βλέπει και όντως παίζει μια χαρά με τα vst του με τα όλα του.  Υπάρχει όμως ένα μικρό προβληματάκι. Αυτό του χώρου. Ενώ όλο μου το gear είναι στο δωμάτιο μου, το πιάνο είναι στο σαλόνι. Και πολύ δύσκολα θα μπορώ να μεταφέρω ηχεία,κάρτα ήχου και λαπτοπ στο σαλόνι. Πράγμα που σημαίνει ότι τα πλήκτρα θα τα χρειαστώ.  ;D Σκέφτομαι το M-Audio Oxygen 61 Mk4 που είπε και ο Σταυρος.  Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό; Θα χρειαστώ κάποια άλλη κάρτα ήχου ή με καλύπτει η M-Audio M Track που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To σέταρα. Όντως το βλέπει και όντως παίζει μια χαρά με τα vst του με τα όλα του.

Τέλεια, χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες.

 

Υπάρχει όμως ένα μικρό προβληματάκι. Αυτό του χώρου. Ενώ όλο μου το gear είναι στο δωμάτιο μου, το πιάνο είναι στο σαλόνι. Και πολύ δύσκολα θα μπορώ να μεταφέρω ηχεία,κάρτα ήχου και λαπτοπ στο σαλόνι.

Συγγνώμη αλλά... αυτό δεν μπορώ να σου το λύσω...

 

Πράγμα που σημαίνει ότι τα πλήκτρα θα τα χρειαστώ.  ;D Σκέφτομαι το M-Audio Oxygen 61 Mk4 που είπε και ο Σταυρος.  Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό; Θα χρειαστώ κάποια άλλη κάρτα ήχου ή με καλύπτει η M-Audio M Track που έχω;

Εκτός από:

α) το οικονομικό, δηλαδή τα επιπλέον χρήματα που θα δώσεις για να αγοράσεις κάποιο πλήκτρο,

β) την αίσθηση του κλαβιέ, επειδή το πιάνο σου έχει καλύτερα πλήκτρα απ'αυτά που αναφέρεις,

γ) το βασικότερο, ήδη έχεις αυτό που ζητάς, το πληκτροφόρο δηλαδή,

 

μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρεις το πιάνο στο δωμάτιό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρεις το πιάνο στο δωμάτιό σου;

 

Δεν έχω χώρο στο δωμάτιο αλλιώς θα το είχα ήδη μεταφέρει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Εγώ είχα αγοράσει πριν καιρό το M-Audio Keystation 61ES και το έχω μετανιώσει διότι κάνει υπερβολικό θόρυβο με αποτέλεσμα όταν γράφω φωνή και παίζω ταυτόχρονα να περνάει και ο ήχος από το θόρυβο που κάνουν τα πλήκτρα όταν τα πατάς.
Θα ήθελα μια πρόταση για κάποιο keyboard κι εγώ , το οποίο να μην κάνουν θόρυβο τα πλήκτρα στο πάτημα τους.
Ευχαριστώ 

( είπα να μην ανοίξω νέο θέμα διότι ο τίτλος με καλύπτει ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγοράσει το Studiologic sl88 https://www.studiologic-music.com/products/sl-studio/ studio me 390euro,είναι το πιο φτηνό απο το grand της εταιρίας.Το έχω 10 μήνες τώρα και δεν έχω προβλήματα(πολύ καλό κλαβιέ),το μόνο αρνητικό του αντί για wheels έχει sticks και μάλιστα μικρά,οπότε είναι λίγο σπάσιμο μέχρι να συνηθήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτόμουν κάτι πιο φθηνό αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση ,φαίνεται πολύ καλό απ'ότι βλέπω στο link και επαγγελματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου