Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητική συχνότητα στη κιθάρα, τι φταίει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ακούω τώρα ένα δίσκο πέπερς κι έχει πολά 2.3-2.4άρια να ξύνουν..! Τώρα για την Harley σίγουρα πρέπει να δοκιμαστούν και καλύτερες χορδές :)

 

Μάλλον έχει πρόβλημα στα τάστα και ο φρουσιάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το ακούς σε ΟΛΕΣ τις κιθάρες και ακόμα και σε ηχογραφήσεις, προσοχή ΕΣΥ το ακούς εγώ δεν ακούω τίποτα να ξύνει στο φρουσιαντε :) , πάει να πει ότι έχεις υπερευαισθησία σε κάποιες συχνότητες ,με τα ρυθμιστικά του ενισχυτή δοκίμασες να παίξεις;

 

Για δοκίμασε αν φοράς 10ρι σετ να βάλεις μια 15αρα στη σολ.

 

Μου έχει πετύχει παλιά ένας γνωστός κιθαρίστας που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα,ΕΝΑΣ μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια :) ,και με ένα πιο balanced string set που του πρότεινα ''σωθηκε'' κατά τα λεγόμενα του (εγώ τον ίδιο ακριβώς ήχο άκουγα και πριν και μετά. :) )

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καβαλάρι , ναι εννοούσα το nut και μετά.

 

Για το setup του nut , έχω ειδικές λίμες και το έχω σε πολύ καλό λέβελ, δεν φταίει αυτό...

 

Για την υπερευαισθησία στο αφτί μου σε κάποιες συχνότητες επειδή συχνά τις πετυχαίνω ειδικά και στο σπίτι μου και το studio στις κυρίως σιρμάτινες χορδές και μερικές φορές και σε φωνή μπήκα στην απορία κι έτσι ηχογράφησα από το spotify το Californication, για να κάνω επαλήθευση στον εαυτό μου με το Frequency Analyzer αλλά και για να ακούσετε κι εσείς με τα δικά σας αφτιά και ηχεία!

Υ.γ. δεν λέω πως είναι καλύτερο με ή χωρίς αυτό το ξύσιμο, αλλά στο παρακάτω κλιπ σας έχω ενα narrow cut -13db στα 2.3k που το ανοίγω και το κλείνω ώστε να σας κατατοπίσω που βρίσκεται το "πρόβλημα", από κει και πέρα μου λέτε αν το ακούτε κι εσείς  :)

californiacation_EQ_on-off.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω τίποτα ενοχλητικό.

Μήπως γέρασες και το μόνο που σου μένει να ακούς χωρίς να ενοχλείσαι είναι Julio Inglesias ;  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καβαλάρι , ναι εννοούσα το nut και μετά.

 

Για το setup του nut , έχω ειδικές λίμες και το έχω σε πολύ καλό λέβελ, δεν φταίει αυτό...

 

Για την υπερευαισθησία στο αφτί μου σε κάποιες συχνότητες επειδή συχνά τις πετυχαίνω ειδικά και στο σπίτι μου και το studio στις κυρίως σιρμάτινες χορδές και μερικές φορές και σε φωνή μπήκα στην απορία κι έτσι ηχογράφησα από το spotify το Californication, για να κάνω επαλήθευση στον εαυτό μου με το Frequency Analyzer αλλά και για να ακούσετε κι εσείς με τα δικά σας αφτιά και ηχεία!

Υ.γ. δεν λέω πως είναι καλύτερο με ή χωρίς αυτό το ξύσιμο, αλλά στο παρακάτω κλιπ σας έχω ενα narrow cut -13db στα 2.3k που το ανοίγω και το κλείνω ώστε να σας κατατοπίσω που βρίσκεται το "πρόβλημα", από κει και πέρα μου λέτε αν το ακούτε κι εσείς  :)

 

μετά από 10τόσα ποστ, δεν έχω καταλάβει το θέμα σου.

Πάντως στο κλιπ που ανέβασες φαίνεται η διαφορά στο ον οφ που κάνεις, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνω, αλλά όντως κάτι ενοχλητικό έρχεται. Όμως αν δεν το έκανες δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Θα πρέπει να ανεβάσεις κλιπ με το δικό σου πρόβλημα για να καταλάβουμε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ακούγεται σαν θέμα του eq του ενισχυτή. Στη θέση σου θα έπαιζα με λιγότερο treble (όσο χαζό και να ακούγεται αυτό) ή με ένα equalizer να κόψω τη συγκεκριμένη συχνότητα. Δεν ακούγεται σαν θέμα κιθάρας εννοώ.. εκτός και αν η λύση είναι να παίξεις με καμιά les paul  ;D

 

Δεν ξέρω αν παίζει κάτι με τα ηλεκτρικά βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν ΜΙΑ μονο κιθαρα θα ελεγα να ριξει μια ματια στα saddles και τα βιδακια ΤΩΝΕ (παλια ειχα κατι κουδουνισματα σε μια κιθαρα μου και ηταν απ ΕΚΕΙΑ) αλλά ΕΠΑΕ ο μόνος κοινός παρονομαστής είναι ο ενισχυτής και το "πρόβλημα" ακούγεται σε όλες τις κιθάρες τι το συζητάμε;(εκτός αν μου διαφεύγει ΠΡΑΜΑ).Ασε που απο το κλιπ δε φαίνεται να είναι σε συγκεκριμένες θέσεις αλλά παντού.Θα  συμφωνησω με το φιλο που είπε οτι είναι θέμα ενισχυτή.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου