Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητική συχνότητα στη κιθάρα, τι φταίει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό είχα παρατηρήσει σε ηχογραφήσεις οτι οι ηλεκτρικές κιθάρες μου Blade strat, Jet Lag strat, Squier telecasters κλπ, αλλά και άλλων κιθαριστών που έχουν έρθει για ηχογράφηση, στα clean βγάζουν κάποιες ενοχλητικές συχνοτητες που τρυπάν το αφτί (γύρω στα 2.4kHz) αυτό συμβαίνει και σε overdrive φυσικά αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

Το post αυτό όμως το κάνω με την αφορμή μιας Harley Benton telecaster που σέταρα εχτές, η κιθάρα ήταν ολοκαίνουρια μόλις την αγόρασε το παιδί, παίζοντας παρατήρησα ότι η κιθάρα σε πολλές συχορδίες ή και μεμονωμένες νότες που σχετίζονται αμονικά με τη νότα ΡΕ έβγαζε μια ψηλή αρμονική ΡΕ, προσπάθησα να μπλοκάρω τις δονισεις πιέζοντας με το χέρι μου σε διάφορα σημεια όπως bridge, ελατήρια, χορδες μετα τον καβαλάρη ή γέφυρα, pickguard, κλειδιά κλπ. αλλά τίποτα δεν μου σταματούσε αυτή την ενοχλητική νότα.

 

Ίσως κάποιος με περισσοτερη εμπειρία ή κάποιος οργανοποιός να ξέρει ποια είναι η αιτία του προβλήματος αυτού κι αν λυνεται επίσης, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που περιγράφεις στην πρώτη παράγραφο, αν συμβαίνει με πολλές κιθάρες όταν χρησιμοποιείς ενισχυτή, ακούγεται σαν πρόβλημα χώρου. Η και του τρόπου που γράφετε, αν συμβαίνει μόνο σε ηχογραφήσεις . Ενισχύονται δηλαδή κάποιες συχνότητες και προκύπτει το θέμα. Αν βάλεις ένα spectrum analyzer στο daw θα δεις τι γράφεις.

 

Αν είναι μόνο μια κιθάρα πάντα μπορεί να είναι θέμα του οργάνου. Αν αλλάξεις θέσεις (ή καλύτερα δωμάτιο) σε κιθάρα και ενισχυτή θα φανεί.

 

Μερικές φορές επίσης είναι παροδικό το πρόβλημα, σε μερικές ώρες ή μέρες, με αλλαγή θερμοκρασίας και υγρασίας περνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τοποθετημένα τάστα είναι αυτό που περιγράφεις...

 

Έχω αυτό τον ήχο κυρίως σε ανοιχτή Σολ και ανοιχτή Μι, αν ήταν θέμα τάστων δεν θα έπρεπε να ακοϋγεται μόνο όταν πατάω σε τάστα?

 

Για το θέμα τις πρώτης παραγράφου, δεν συμβαίνει μόνο με τον ενισχυτή αλλά κι αν ακουσεις τις κιθάρες unplugged, εχω δοκιμάσει διαφορετικά μέρη, διαφορετικές καμπίνες και κεφαλές , πάντα στις συρμάρινες χορδες ειδικά γίνεται χαμός :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα πιο balanced set χορδών και ξαναδοκιμασε,το απόλυτο balanced set είναι τo κλασσικό και δυστυχώς δυσεύρετο πλέον 010-038 με το οποίο έχει γραφτεί το μισό ροκ.

Μπορείς να φτιάξεις για δοκιμή ένα σετ από ξεχωριστές χορδές και αν σου αρέσει υπάρχει έτοιμο μόνο σε GHS boomers.

 

Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα ταστων.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα πιο balanced set χορδών και ξαναδοκιμασε,το απόλυτο balanced set είναι τo κλασσικό και δυστυχώς δυσεύρετο πλέον 010-038 με το οποίο έχει γραφτεί το μισό ροκ.

Μπορείς να φτιάξεις για δοκιμή ένα σετ από ξεχωριστές χορδές και αν σου αρέσει υπάρχει έτοιμο μόνο σε GHS boomers.

 

Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα ταστων.

 

Ακούω τώρα ένα δίσκο πέπερς κι έχει πολά 2.3-2.4άρια να ξύνουν..! Τώρα για την Harley σίγουρα πρέπει να δοκιμαστούν και καλύτερες χορδές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα πιο balanced set χορδών και ξαναδοκιμασε,το απόλυτο balanced set είναι τo κλασσικό και δυστυχώς δυσεύρετο πλέον 010-038 με το οποίο έχει γραφτεί το μισό ροκ.

Μπορείς να φτιάξεις για δοκιμή ένα σετ από ξεχωριστές χορδές και αν σου αρέσει υπάρχει έτοιμο μόνο σε GHS boomers.

 

Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα ταστων.

Σιγουρα ΔΕΝ είναι θέμα χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό τον ήχο κυρίως σε ανοιχτή Σολ και ανοιχτή Μι, αν ήταν θέμα τάστων δεν θα έπρεπε να ακοϋγεται μόνο όταν πατάω σε τάστα?

 

Πίεσε λίγο τις χορδές με το χέρι σου πίσω από το nut να δεις μήπως σταματήσει ....

 

προσπάθησα να μπλοκάρω τις δονισεις πιέζοντας με το χέρι μου σε διάφορα σημεια όπως τον καβαλάρη

... εκτός αν εννοείς το nut εδώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ΔΕΝ είναι θέμα χορδών.

 

Μα είπε ο άνθρωπος ότι στις ΑΝΟΙΧΤΈΣ χορδές έχει ανισορροπία στον ήχο της ΣΟΛ,οι ατυλιχτες σολ στα συνηθισμένα σετ,10ρες και 9αρες,όντως ξεχωρίζουν και έχουν συνήθως υψηλότερη έξοδο από τις υπόλοιπες χορδές.

 

Κάποιους, λίγους όπως ο φίλος που ξεκίνησε το νήμα αυτό, αυτό τους ενοχλεί.

 

Τώρα πως επηρεάζουν τα ΤΑΣΤΑ τις ΑΝΟΙΧΤΈΣ χορδές μόνο εσύ μπορείς να μας εξηγήσεις οπότε αναμένουμε την ανάλυση σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το post αυτό όμως το κάνω με την αφορμή μιας Harley Benton telecaster που σέταρα εχτές, η κιθάρα ήταν ολοκαίνουρια μόλις την αγόρασε το παιδί, παίζοντας παρατήρησα ότι η κιθάρα σε πολλές συχορδίες ή και μεμονωμένες νότες που σχετίζονται αμονικά με τη νότα ΡΕ έβγαζε μια ψηλή αρμονική ΡΕ, προσπάθησα να μπλοκάρω τις δονισεις πιέζοντας με το χέρι μου σε διάφορα σημεια όπως bridge, ελατήρια, χορδες μετα τον καβαλάρη ή γέφυρα, pickguard, κλειδιά κλπ. αλλά τίποτα δεν μου σταματούσε αυτή την ενοχλητική νότα.

Kai to νατ σου θελει επισκευη σιγουρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου