Προς το περιεχόμενο

Μέθοδος για αυτοσχεδιασμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε να προτείνετε κάποια μέθοδο για τον αυτοσχεδιασμό; Όσο και να προσπαθώ ακούγομαι λες και παίζει σκύλος την κιθάρα. Σημειωτέον κάνω 5 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκου όσο το δυνατό περισσότερη μουσική και παίζε όσο μπορείς περισσότερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα πραγματα σαν γνωμες / συμβουλες που εχω φιλοσοφησει και εχω καταλαβει τη σημασια τους, απο ενα αρθρακι που ειχα γραψει παλιοτερα.

 

http://spimav.simplesite.com/437710326

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι αυτοσχεδιασμός με την έννοια του "παίζω on the spot" δεν υπάρχει. Μόνο αν σε βάλει κανείς με το πιστόλι στον κρόταφο και σου πει "θα βάλω ένα κομμάτι, θα είναι σε Amin, μόλις αρχίσει ξεκίνα να παίζεις αλλιώς στη μπουμπούνισα". Όλοι έχουμε "pre made" φράσεις που ρίχνουμε στα κομμάτια, όπως ακριβώς μιλάμε με έτοιμες λέξεις και "pre made" προτάσεις, ή αν θες φράσεις κλειδιά. Αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση.

 

Κάνε αυτό που σου είπε ο dimsonic, άκου πολλή μουσική, διαφορετικούς παίκτες, διαφορετικά είδη, κλπ και σιγά σιγά θα αρχίσεις να θέλεις να μάθεις φράσεις, οι οποίες αργότερα θα αποτελούν το δικό σου κιθαριστικό λεξιλόγιο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν σε βάλει κανείς με το πιστόλι στον κρόταφο και σου πει "θα βάλω ένα κομμάτι, θα είναι σε Amin, μόλις αρχίσει ξεκίνα να παίζεις αλλιώς στη μπουμπούνισα".

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποια μέθοδο για τον αυτοσχεδιασμό; Όσο και να προσπαθώ ακούγομαι λες και παίζει σκύλος την κιθάρα. Σημειωτέον κάνω 5 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα.

 

Τι ειδος ΜΟΥΣΙΚΗΣ θες να παιξεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εμβαθυνεις ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ το συγκεκριμενο ειδος μουσικης που σε ενδιαφερει.

 

Επισης -δεν θυμαμαι ποιανου κιθαριστα την συνεντευξη εβλεπα - ειχε πει οτι "οταν πιανω τη κιθαρα προσπαθω να βρω κατι να παιξω που δεν το ειχα φανταστει ουτε ξαναπαιξει αλλο" εμπλουτιζοντας ετσι την φρασεολογικη βιβλιοθηκη του.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω εξ αποστάσεως και αυθαίρετα, αλλά βρίσκω απαράδεκτο να κάνεις 5 χρόνια ηλεκτρική και να ακούγεσαι "σαν σκύλος" όταν ρίχνεις ένα σόλο. Να έλεγες ότι ακούγεσαι βαρετός και τετριμμένος να το καταλάβαινα. Μήπως αυτό εννοείς;

 

Η πλειοψηφία της μελέτης στην ηλεκτρική ουσιαστικά εκεί στοχεύει, στο να τα χώνεις αβέρτα  ;D τουλάχιστον στην παλαιολιθική εποχή μου εκεί καταλήγαμε  ;D να μπουρμπουλιθριάζουμε σαν καθυστερημένοι και πέντε ώρες σερί άμα μας άφηνες  ;D ;D ;D τι έγινε τώρα, σας έφαγαν τα τζεντ και τα νεοπανκ  ??? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Αλλα ακουω πολλες ωρες την ημερα μουσικη. Καθε φορα που ακουω το ιδιο κομματι, υποσυνειδητα κατι παραπανω αποθηκευεται στο ηχολογιο μου.

 

Οταν, λοιπον, θα εχω προβα την επομενη ημερα, στο σολο που θα παιξω θα εχω προσθεσει κατι που ακουσα την προηγουμενη. Ή πχ θα παιξω το σολο με στυλ Blackmore, και θα μου τη βαρεσει σε καποια μετρα να παιζω a lá Gibbons ή με στοιχεια srv. Και δεν ειναι κατι που δουλευω στο σπιτι. Δουλευεται στο μυαλο μου οταν δεν παιζω και μολις πιασω κιθαρα, εχω ηδη εξελιχθει. Ειναι πολυ σημαντικη η ξεκουραση και η παυση για την εξελιξη.

 

Ολη αυτη η διαδικασια επιταγχυνεται εαν κατσω και βγαλω ενα ολοκληρο σολο απο srv ή gibbons. Αμεσως αποκτω μια ταση να παιζω καποιες απο τις νοτες τους. Και σιγα σιγα, με τη μιξη ολων των παραπανω δημιουργειται ο δικος μου ηχος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου