Προς το περιεχόμενο

Μέθοδος για αυτοσχεδιασμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάω εξ αποστάσεως και αυθαίρετα, αλλά βρίσκω απαράδεκτο να κάνεις 5 χρόνια ηλεκτρική και να ακούγεσαι "σαν σκύλος" όταν ρίχνεις ένα σόλο. Να έλεγες ότι ακούγεσαι βαρετός και τετριμμένος να το καταλάβαινα. Μήπως αυτό εννοείς;

 

 

δεν ήθελα να γράψω κάτι τέτοιο αλλά ....ετοιμάζομαι. ;D

 

Μήπως αυτά που έχεις μάθει επί 5 ή και παραπάνω (?) χρόνια δεν είναι το είδος που θες να παίξεις?

Που σημειωτέον ακόμα δεν μάθαμε ποιό είδος είναι...

Η δική μου άποψη είναι η εξής:

5 χρόνια (εξαρτάται πως το εννοεί κανείς, 5 χρόνια νύχτα μέρα ή 5 χρόνια όποτε θυμάμαι πιάνω) θα έπρεπε να είναι αρκετά για να μπορείς να αυτοσχεδιάσεις σε οποιοδήποτε blues, rock, δωδεκάμετρο κλπ ή να βρεις ακόρντα και να κάνεις ρυθμική. Μιλάμε άνετα.

Αν μιλάμε τώρα για αυτοσχεδιασμό σε άλλα είδη, πχ jazz ή free form (ελπίζω πως όχι) δεν σου φτάνουν ούτε 10 ούτε 15.

αλλοι παίζουν 45 χρόνια και ευχαριστημένοι δεν είναι. :P :P

 

Μη βιάζεσαι. σου είπα τα βασικά....

άκου άκου άκου

παίζε παίζε παίζε.

 

 

 

Θα έρθει μόνο του.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνοντας τα διάφορα νήματα κατάλαβα (??) ότι θες να παίξεις και να αυτοσχεδιάσεις kyuss?

 

και επί 5 χρόνια που μαθαίνεις δεν  μπόρεσες?

κάτι δεν πάει καλά....

 

(εκτός αν θες να βγάλεις τον ήχο αυτό και δεν σου βγαίνει. Προφανώς αν χτυπάς χορδή και κάνει γκλιν αντί γκραου..... δεν γίνεται).

 

Πριν πας εκεί, sabbath δοκίμασες?

Ξεκούρντισες καθόλου?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η πλειοψηφία της μελέτης στην ηλεκτρική ουσιαστικά εκεί στοχεύει, στο να τα χώνεις αβέρτα  ;D τουλάχιστον στην παλαιολιθική εποχή μου εκεί καταλήγαμε  ;D να μπουρμπουλιθριάζουμε σαν καθυστερημένοι και πέντε ώρες σερί άμα μας άφηνες  ;D ;D ;D τι έγινε τώρα, σας έφαγαν τα τζεντ και τα νεοπανκ  ??? ;D ;D ;D

 

Ακριβώς.

Για να μην κουράζεται στη ΣΗΜΕΡΙΝΉ ροκ και ποπ ο αυτοσχεδιασμός ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ.

 

Εκτός και αν παίζεις τζαζ λοιπόν μην ασχολείσαι καν....  :)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Τελικά καμία μέθοδο συγκεκριμένη δεν είδα να προτείνεται. Με ενδιαφέρει να μάθω να παίζω σόλα σε στυλ rock, heavy metal. Ξέρω να διαβάζω τόσο πεντάγραμμο όσο και ταμπλατούρες, αλλά οι γνώσεις μου στην κιθάρα περιορίζονται στο παίξιμο ακκόρντων (των βασικών)

Στο site του νάκα στην κατηγορία Βιβλία/Ηλεκτρική κιθάρα έχει πάρα πολλά, όμως από το site δεν μπορείς να ξεφυλλίσεις να δεις αν σου κάνει. Σίγουρα βοηθάει αν έχει και συνοδευτικό CD.

Μπορεί κάποιος να μας προτείνει συγκεκριμένο βιβλίο για εκμάθηση solo σε ηλεκτρική (rock & heavy metal) που να τον βοήθησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβαμαι οτι το πενταγραμμο δεν πολυβοηθα στο να μαθεις να σολαρεις. 

Ολα αυτα που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ βοηθουν αρκετα. Ξεκινα με την πεντατονικη. Βαλε ενα backing track με απλη αρμονια, φτιαξε εναν ωραιο ηχο στην κιθαρα, και ξεκινα να παιζεις πεντατονικη προσπαθωντας να παιζεις τις σωστες νοτες (αλλα και να καταληγεις στη σωστη νοτα) σε καθε ακορντο. Μαθε τις διαφορετικες θεσεις που παιζεται η πεντατονικη και προσπαθησε να παιζεις, για εξασκηση, σε καθε θεση.

 

Ειναι πολλα, (εφοσον δεν τα γνωριζεις), αλλα ξεκινα απο εκει. Οσο πιο πολυ παιζεις, τοσο πιο πολυ θα σου αρεσουν αυτα που παιζεις. 

Και μετα εχει ενα σωρο πραγματα που μπορεις να κανεις. Εδω ειμαστε να τα συζηταμε. Και εγω, πανω κατω, αυτα μελετω.

 

Μολις αποκτησεις ανεση στην πεντατονικη, αρχιζεις και παζεις με δυναμικες, προσθετεις νοτες, αλλα κλιμακες κλπ. Ξεκινα απο εκει...

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λοιπόν, έριξα μια ματιά στην αγορά σε μεθόδους για soloing σε ηλεκτρική κιθάρα και αγόρασα μερικές!

 

Να πω ότι ξέρω 5 πράγματα από κιθάρα, βασικά να παίζω απλές βασικές συγχορδίες, καθώς και γνωρίζω από μουσική, οπότε οι μέθοδοι που αναφέρω παρακάτω δεν είναι για τελείως αρχάριο που πιάνει κιθάρα για πρώτη φορά στα χέρια  του.

Έτσι, σκέφτηκα γιατί να πληρώσω 15-20€ την ώρα σε δάσκαλο για μαθήματα, και να μην αγοράσω 3-4 μεθόδους. Κάθε μέθοδος κοστίζει γύρω στα 20€ εξάλλου (όσο και ένα ιδιαίτερο μάθημα) και έχει υλικό να μελετήσεις μόνος σου για μήνες! Ότι δεν καταλαβαίνεις μπορείς να ανατρέξεις και στο Youtube!

 

Θα καταθέσω εδώ την προσωπική μου άποψη που σχημάτισα για 4 βιβλία που αγόρασα (βλέπετε είμαι ανυπόμονος και αντί να πάρω 1 βιβλίο πήρα 4 με τη μία 🙂 ), μήπως και βοηθηθούν και άλλοι αυτοδίδακτοι 🙂

 

Αναφέρομαι μόνο σε μεθόδους που να συνοδεύονται από CD ώστε να ακούς τι και πως πρέπει να το παίξεις.

 

Καταρχήν να πω ότι δεν υπάρχει, ή ίσως δεν βρήκα, μέθοδος που να είναι σε στυλ μαθήματος, δηλαδή να ακούγεται κάποιος που να μιλάει, να εξηγεί , να σου παίζει 2-3 νότες μόνο εξηγώντας κλπ κλπ

ΟΛΕΣ οι μέθοδοι, το μπλα μπλα το έχουν μέσα στο βιβλίο σε κείμενο και το συνοδευόμενο CD σου έχει για κάθε κομμάτι την ΤΕΛΙΚΗ εκτέλεση συνοδευόμενη με backing tracks (drums, bass , δεύτερη κιθάρα κλπ) καθώς και μια έκδοση μόνο με τα backing tracks ώστε να παίξεις εσύ το σόλο από πάνω.

 

Οι μέθοδοι που αγόρασα είναι:

Fast Forward LeadGuitar Licks

Πάρα πολύ καλή μέθοδος αρκεί να έχεις μάθει μόνος σου τις 5 βασικές θέσεις των πεντατονικών, πχ από το ιντερνετ. Η μέθοδος δεν σου εξηγεί και τόσο πολύ τις θέσεις. Με αυτή τη μέθοδο καταλαβαίνεις τι μπορείς να κάνεις με μια πεντατονική και πως να βγει ένα ωραίο σόλο. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι μια καλή αρχή!

 

Fast Forward Rock Guitar Improvisation

Από την ίδια σειρά με την προηγούμενη .Στο ίδιο πνεύμα. Αν έχετε αγοράσει την προηγούμενη μέθοδο, τότε δεν πολυχρειάζεται αυτή. Εχει 2-3 πραγματάκια μόνο παραπάνω που δεν καλύπτει η προηγούμενη, Συγκεκριμένα εκτός από πεντατονικές έχει κάι κάποια σόλο σε άλλου τύπου κλίμακες (Mixolydian κλπ)

 

Hard Rock Solos for Guitar

Η μέθοδος απευθύνεται σε πάρα πολύ προχωρημένους. Πρέπει να είσαι στο επίπεδο του Slash για να παίξεις αυτά που έχει μέσα. Δεν συνίσταται για ξεκίνημα και για αρχάριους.

 

Giants of Metal

Πολύ καλό βιβλίο. Περιέχει μεγάλα σόλο για όλα τα βαλάντια, εννοώ για όλες τις δεξιότητες. Εύκολα, δύσκολα, μέτρια κλπ. Εχει παρα πολλά ολοκληρωμένα σόλο στο στυλ διάφορων συγκροτημάτων

Την συνιστώ αφού έχεις μάθει τι παίζει με τις πεντατονικές. Εδώ θα αναγνωρίσεις μέσα στα σόλο τις πεντατονικές. Η μέθοδος ξεκινάει πάντως με λίγη καλή θεωρία πάνω σε πεντατονικές, κλίμακες τεχνικές κλπ.

 

Αν κάποιος έχει να γράψει κριτικές και για άλλα βιβλία, θα ήταν καλό. Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία και ειλικρινά πελαγώνεις ξεφυλλίζοντάς τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου, θα εδινα τα λεφτα που εδωσες σε 3-4 μαθηματα με δασκαλο, και θα καταβαζα συμπληρωματικο υλικο απο ιντερνετ. Υπαρχει αφθονο.

 

Ο δασκαλος φερνει τη γνωση στα μετρα σου και την μεταδιδει χωρις "απωλειες". Με το βιβλιο, πρεπει να ερθεις εσυ στα μετρα του ωστε να μπορεσεις να προχωρησεις στην επομενη σελιδα. Δεν ειναι παντα εφικτο. 

Ακομα και τα youtube lessons θα θεωρω πολυ ανωτερα απο ενα βιβλιο. Θα δεις 2-3 δεκαπενταλεπτα βιντεακια περι πεντατονικης και θα παρεις πολυ περισσοτερα απ' οτι με δεκα βιβλια.

 

Γνωμη μου ειναι οτι πιο βασικο ειναι να μαθεις να χρησιμοποιεις το αυτι σου για να κινεισαι στην ταστιερα, παρα να μελετας ενα βιβλιο για οδηγιες. Ενας πινακας με τα 7 modes (lydian, aeolian κλπ) και 5 κουβεντες για το καθενα ειναι αρκετα ωστε να ξεκινησεις να τα χρησιμοποιεις σε αυτοσχεδιασμο. Και με την εξασκηση και ερχεται και η βελτιωση. Το αυτι ωριμαζει και οδηγει τα δακτυλα στις σωστες νοτες. Και χρειαζεται να περασει και καμποσος χρονος ωστε να τα "χωνεψεις" ολα αυτα, ενα ενα με τη σειρα.

Ολα αυτα, δεν μπορω να φανταστω πως θα τα  "παρεις" απο ενα βιβλιο.

 

Στα λεω ολα αυτα διοτι τα περασα πολυ προσφατα. Και ακομη τα περνω, οπως και ολοι μουσικοι. Και ο slash εχει μαθει 5 πραγματα παραπανω σε σχεση με τις εποχες που μεσουρανουσε.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και ξαναξεκίνησε η κουβέντα να πω μια άποψη που την έχω διαμορφώσει από τα 15 μου και σήμερα πατάω τα 60.

Αυτοσχεδιασμός χωρίς jazz δεν γίνεται.

Ακόμα και οι πιό γνωστοί ροκάδες για να αυτοσχεδιάσουν άκουσαν τουλάχιστον κιθαρίστες επηρεασμένουν από τη jazz.

Επίσης ο κανόνας είναι:

Ακου πολύ και παίζε πολύ.

Και άκου διαφορετικά πράγματα.

Αν δεν θες να ακούσεις jazz άκου μουσικούς που επηράστηκαν απ αυτήν τουλάχιστον ίσως όχι άμεσα, αλλά από 2ο ή 3ο ή και 4ο χέρι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

 

Ακου πολύ 

 

 

Και αυτος ειναι ο καλυτερος και γρηγοροτερος τροπος για να εκπαιδευτει και να ωριμασει το "αυτι". Και χωρις αυτι, ελαχιστα πραγματα μπορει να κανει κανεις με τα δακτυλα του.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου