Προς το περιεχόμενο

Ήχος μπουζουκιού σε KORG PA50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το όργανο, ως γνωστόν, δεν έχει ήχο για μπουζούκι. Έχει φτιάξει κανείς σχετικό ήχο, που να προσομοιώνει αρκετά τον πραγματικό ήχο του μπουζουκιού, πειράζοντας παραμέτρους σε Programm Mode ή effects πανω σε κάποιον υπάρχοντα ήχο του αρμονίου;  Θα ήθελα μας πει τι ρυθμίσεις χρειάζονται. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολύ καλός ήχος για μπουζούκι ο οποίος όμως είναι ήχος sampler και είναι μόνο για τα αντίστοιχα όργανα που μπορούν να φορτώσουν samples.

 

Στα νεότερα μοντέλα pa3x/pa4x/pa700/1000 κτλ υπάρχει ήχος factory ο οποίος είναι αρκετά αληθοφανής.

 

Τώρα για τη σειρά pa50/60/80 που φορτώνουν κοινούς ήχους υπάρχει ένας ήχος σε μορφή pcg αλλά δεν λέει πολλά ακούγεται αρκετά ψεύτικος.

 

Το καλύτερο είναι να πάρεις έναν μπουζουκσή για αυτή τη δουλειά θα σου φύγει το χέρι ;D όσο καλό ήχο και να βρεις δεν νομίζω ότι αξίζει...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και εδώ μια ερώτηση που είναι ό,τι πρέπει γι'αυτή τη δουλειά.http://www.midipart.gr/forum/index.php

Πάντως οι μπουζουξήδες δυστυχώς έχουν καεί από τα arrangers.Kάτι σε τέτοιο ήχο θα σε ικανοποιούσε ;

 

Μια άλλη λύση είναι να παίζεις με ήχο φαρφίσα. Καμία σχέση με μπουζούκι βέβαια αλλά πολύ σύνηθες στα λαικά και ο πιο ποιοτικός ήχος που μπορείς να βρεις αν όχι προεγκατεστημένος με sample που θα φορτώσεις.. Με αυτό έπαιζε και ο μεγάλος Βασιλειάδης.Ηχητικό δείγμα από κάτω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeguitar Ναι θα με ικανοποιούσε αυτός ο ήχος. Είναι vst βλέπω. Αν και δεν ξέρω πολλά από αυτά, αν δεν κάνω λάθος, με πολύ απλά λόγια, είναι ήχος που παίζει το αρμονιο μέσω υπολογιστή αν το συνδεσεις στον υπολογιστή με midi? κάπως έτσι?

Που μπορώ να βρω αυτόν τον ήχο που ακούγεται στο video που παρέθεσες;

 

Εναλλακτικά, ποιόν αρχικό factory ήχο του Korg PA50 θα μου προτείνατε για πείραγμα ώστε να τον προσομοιώσω όσο πιο κοντά μπορώ με μπουζούκι? Να είναι κάποιος ήχος από την ομάδα guitar, από Piano2. ή κάποια άλλη; Ποιόν θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeguitar Ναι θα με ικανοποιούσε αυτός ο ήχος. Είναι vst βλέπω. Αν και δεν ξέρω πολλά από αυτά, αν δεν κάνω λάθος με απλά λόγια, είναι ήχος που παίζει το αρμονιο μέσω υπολογιστή αν το συνδεσεις με υπολογιστή με midi? κάπως έτσι?

Που μπορώ να βρω αυτόν τον ήχο που ακούγεται στο video που παρέθεσες;

 

Επίσης ποιόν αρχικό factory ήχο του Korg PA50 να επέλεξα για πείραγμα ώστε να τον προσομοιώσω όσο πιο κοντά μπορώ με μπουζούκι? Να είναι κάποιος ήχος από guitar ή από Piano2. Ποιόν θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ

1)Nαι σωστά για τον συγκεκριμένο ήχο μπορείς να γράψεις σχόλιο στο yt κάτω από το βίντεο να τον ζητήσεις,αλλιώς μπες στο midipart που έχει τα πάντα.Μπορείς να δοκιμάσεις banjo για παραπλήσιο ήχο μπουζουκιού.Like here.

Σε ένα digital yamaha που είχα παίξει με μπουζούκι έμοιαζε λίγο και to harpsichord όπως εδώ άσχετα που είναι κλασσικό το άκουσμα για φαντάσου τον ήχο σε τσιφτετέλι ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Θα δω τι μπορώ να κάνω. Μου φαίνεται το Banjo κάπως πιο κοντά για "πείραγμα"

χαχα τίποτα,απλά επειδή είναι δύσκολο το εγχείρημα και είναι και παλιό το pa50 και είναι και το οικονομικό arranger της korg είναι λογικό να είναι μυστήρια τα πράγματα.Τα καλά samples είναι λίγο σπάνια,αυτό π.χ. θεωρείται top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeguitar επι 3 ποστ συνεχόμενα του μιλάς για samples ενώ λέει από την αρχή ότι έχει το pa50 δεν τον βοηθάς έτσι τα κάνεις χειρότερα.... ούτε συμφέρει να κουβαλάει και ένα λάπτοπ με vst σε live για έναν ήχο μπουζούκι.

 

σαφώς αν είχε νεότερο μοντέλο θα πήγαινε σε ένα στικάκι/sd card επαγγελματικών ρυθμών και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση.

 

Στο midipart υπάρχει όντως πολύ υλικό για pa50 αλλά θέλει ψάξιμο ένα-ένα ίσως βρει κάτι καλό.

 

επαναλαμβάνω στον killbil ότι πρέπει να προσέξει για να μην κουράζεται άδικα:

(1) ο ήχος να είναι μορφής .PCG

(2) ο ήχος να προέρχεται από μοντέλα pa80/60/50/pa1x από εκεί και μετά δεν υπάρχει συμβατότητα ήχων & ρυθμών από τα επόμενα μοντέλα (η συμβατότητα ισχύει για μοντέλα προς τα πίσω)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@mikeguitar

...του μιλάς για samples ενώ λέει από την αρχή ότι έχει το pa50...

όπου το Pa50 δεν φορτώνει δείγματα (samples).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeguitar

όπου το Pa50 δεν φορτώνει δείγματα (samples).

Και πως παίζουν μπουζούκι στο pa 50 τότε ;Όταν έχετε αντιεπειγχήμημα θα παρακαλούσα να γίνεστε πιο αναλυτικοί.Δεν αρκεί απλά να δείξουμε ό,τι γνωρίζουμε αλλά να μπορέσει και ο άλλος να καταλάβει.Αν έχετε να πείτε κάτι για να βοηθήσετε κάντε το ελεύθερα πάντα χωρίς ειρωνική διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου