Προς το περιεχόμενο

Περί χορδών ηλεκτρικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολες τις κιθαρες εχω 10αρες και σε καποιες περιπτωσεις και 11αρες (σε mustang).

Οποτε εχω βαλει δοκιμαστικα 9αρες (για καποιες ημερες ή και βδομαδες ξενερωνω με την πλαδαροτητα και τις λιγοτερες δυναμικες.

 

Βεβαια, καμια φορα πιανω μια κακοσεταρισμενη κιθαρα φιλου  (μια jackskon) με 9αρες και παιζω τοσο ανετα και αβιαστα, κατι που μου λειπει απο τις 10αρες, οπου καταβαλω μια σχετικη προσπαθεια να κανω αυτο που εχω στο νου.

 

Προσπαθω καθε νοτα που παιζω να την κανω ξεχωριστη, ειτε με το αριστερο χερι (πχ με μικροbends), ειτε με το δεξι (πχ pinch harmonics). Το θεμα ειναι οτι με τις 9αρες ολα γινονται τοσο απλα και με αρκετη ακριβεια, σε ολο το μηκος και πλατος της ταστιερας. Ειναι παιχνιδακι, πραγματικα. Πολλες παραγομενες αρμονικες, και γενικοτερα, χρειαζεται αρκετα λιγοτερη προσπαθεια  για τα δακτυλα του δεξιου χεριου για οσες τεχνικες χρησιμοποιω. Με τις 10αρες μου βγαινουν αβιαστα μονο οταν ειμαι "ζεστος".

 

Δεν μου αρεσει, οπως προειπα, η πλαδαρη αισθηση, ο ηχος unplugged και ποσο ευκολα παραμορφωνουν και buzzαρουν. Σε μπλουζιες, βαραω πχ τις 11αρες και διδουν αλλο τονο. Αλλα σε hard rock φαση με 9αριες παιζω με το ενα χερι σχεδον (χαρη λογου...).

 

Μηπως ειναι ιδεα μου οτι οι 10αρες εχουν καλυτερο ηχο plugged ή μηπως πρεπει να δωσω και αλλη ευκαιρια στις 9αρες? Ή μηπως θα αποκτησω ακομα μεγαλυτερη δυναμη/δεξιοτητα στα δακτυλα, αρα να κανω υπομονη να κανω παπαδες με τις 10/11αρες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πείρα διδάσκει ότι όταν αρχίζουν να τρυπώνουν αυτά τα ερωτηματικά, η απάντηση είναι "δοκίμασε και βλέπεις". Για τί scale μιλάμε;

 

 

Υ.Γ: Υπάρχουν και λύσεις στη χαραμάδα. Το ξέρεις φαντάζομαι.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας παίζει με τις χορδές που τον βολεύουν.Αυτος είναι ο πρώτος κανόνας.

Όλες οι κιθάρες ακούγονται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ και ΟΧΙ "καλύτερα" με χορδές διαφορετικού gauge.

Τίποτα φυσικά δεν υπάρχει που ηχητικα να μην μπορείς να αντισταθμίσεις με τις ρυθμίσεις των εφέ και του ενισχυτή σου.

Οπότε επιστρέφουμε στον πρώτο κανόνα.

Πληροφοριακά πάντως σου λέω ότι το....μισό κλασσικό ροκ των 60s και 70s γράφτηκε με το κλασσικό παναλαφρο Fender rocknroll set 010-038 (010 ", .013", .015 ", .026", .032 ", .038")

 

Ο μύθος ότι οι βαρΓιες χορδές ακούγονται καλύτερα είναι μόνο αυτό δηλ. ΜΥΘΟΣ ,μη φοβάσαι όλοι έχουμε πέσει θύματα του , ακόμα και εγώ. :)

 

Από εκεί και πέρα ισχύουν οι κανόνες της φυσικής:αν βαράς σαν καφρος και έχεις χαμηλό action προφανώς οι 11αρες ταιριάζουν περισσότερο στο παίξιμο σου,αν έχεις απαλό και smooth παίξιμο,που παρεμπιπτόντως βγάζει έτσι κι αλλιώς καλύτερο ήχο,τότε μπορείς άφοβα να παίξεις με 9αρες και να έχεις τρομερό ήχο (όπως ο Hendrix ο Page,o Santana , o Billy Gibbons,o Zappa,ο Nile Rodgers ο Prince και δεκάδες άλλοι που χαϊδεύoυν την κιθάρα και με 8αρες και 9αρες και action σαύρα ακούγονται υπέροχα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καθε σεταπ προσφερεται για διαφορετικο παιξιμο. Οσο βαρυτερες οι χορδες, τοσο πιο δυσκαμπτες, τοσο λιγοτερο micro bends κτλ. Το ιδιο και με το υψος (που η δικια μου εμπειρια ειναι οτι ειναι πιο σημαντικο απο το παχος των χορδων). Οσο ψηλοτερα τοσο περισσοτερες δυναμικες, οσο χαμηλοτερα τοσο πιο ευκολο legato κτλ.

 

Οποτε αναλογα τι θελεις να παιξεις, τι κιθαρες προσπαθεις να συμβιβασεις, τι ευρος χορδων σου ειναι ανετο να χειριζεσαι, τι τεχνικη χρησιμποποιεις, κτλ. Δεν νομιζω οτι ενα σετ μπορει να τα κανει ολα χωρις καποιους συμβιβασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πείρα διδάσκει ότι όταν αρχίζουν να τρυπώνουν αυτά τα ερωτηματικά, η απάντηση είναι "δοκίμασε και βλέπεις". Για τί scale μιλάμε;

 

 

Υ.Γ: Υπάρχουν και λύσεις στη χαραμάδα. Το ξέρεις φαντάζομαι.

 

Μιλαμε και κυριως strat και tele. Εκει σπαταλω τον περισσοτερο χρονο μου.

Τις ξερω τις 9,5. 2-3 φορες που βρεθηκα σε μαγαζι και ζητησα να αγορασω, δεν ειχε.

 

Παντως, παιζω και με τις μαρκες για να φτασω στο 9,5. Πχ οι 10αρες ghs ή ernie ball ειναι 9,5 σε σχεση με τις 10αρες d'addario. Ή εναλλακτικα, οι 9αρες d'addario ειναι πραγματικα 9,5 σε σχεση με τις 10αρες ghs ή ernie ball.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@superfunk και @alter

Νομιζω οτι με καλυψατε. Αρα θα πρεπει λιγο να σηκωσω το αρκετα χαμηλο action, να βαλω τις λιγο πιο λεπτες χορδες ωστε να μπορω να κανω περισσοτερα πραγματα πιο ανετα.

Μιας και παιζω πολλα καθαρα, παρα μονο medium προς high gain, ταιριαζουν ηχητικα παραπανω μαλλον οι 9αρες.

Και το οτι ειναι τελικα μυθος τα περι καλυτερου ηχου ειναι κατι που με καθησυχαζει.

Θα αφησω τις 10αρες σε scale 25 και κατω, και στις strat, tele θα βαλω τις σκληρες 9αρες d'addariο για δοκιμη. Και βλεπουμε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι με τις 9αρες ολα γινονται τοσο απλα και με αρκετη ακριβεια, σε ολο το μηκος και πλατος της ταστιερας. Ειναι παιχνιδακι, πραγματικα. Πολλες παραγομενες αρμονικες, και γενικοτερα, χρειαζεται αρκετα λιγοτερη προσπαθεια  για τα δακτυλα του δεξιου χεριου για οσες τεχνικες χρησιμοποιω.

Εσύ και ο EVH - μία από τα ίδια.

 

Προσωπικά όταν έριξα το gauge μου σε 9άρες ένιωσα (α) ότι είμαι 20% καλύτερος από ό,τι πίστευα (β) ότι ανέπνευσε το όργανο, μαλάκωσε, έως και ψιλοκελάηδησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και με κάλυψαν τα παιδιά παραπάνω, να προσθέσω πως όλες οι χορδές δεν είναι ίδιες.

Και εννοώ σε tension (ένταση). Νομίζω πως αναφέρεται σε κάποιες μάρκες πάνω στο περιτύλιγμα.

π.χ. οι D'Addario στις ίδιες διαστάσεις είναι πιο μαλακές απο τις Ernie Ball.

 

Ομως πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψη και την πρόταση της εταιρίας. Η Fender στην κλίμακα της βάζει πάντα 0.9 καντίνι, ενώ η Gibson με την κοντύτερη κλίμακα 0.10.

 

Προσωπικά επειδή παίζω καi με τις δύο και δεν θέλω μεγάλες διαφορές απο την μια στην άλλη, επειδή με βολεύει η αίσθηση D'Addario 0.10 στην Gibson, πετυχαίνω σχεδόν το ίδιο tension με 0.9,5 της ίδιας εταιρίας, στην Stratocaster.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ομως πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψη και την πρόταση της εταιρίας. Η Fender στην κλίμακα της βάζει πάντα 0.9 καντίνι, ενώ η Gibson με την κοντύτερη κλίμακα 0.10

 

H Fender βάζει 9αρες στις μοντέρνες κιθάρες της και 10ρες στις vintage style.

 

Επίσης κατά κανόνα οι rouncore χορδές (GHS,Pyramid και κάποιες άλλες λίγες) έχουν λιγότερο tension από τις πιο συνηθισμένες hex core.

Φυσικά μιλάμε για τις τυλιχτες χορδές μια και οι ατυλιχτες είναι παντού το ίδιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου