Προς το περιεχόμενο

Απορίες για την phrygian dominant κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εαν ολοι συννενοηθουμε και για καποια μετρα αλλαξουμε κλιμακα τι γινεται?

 

Τι να γίνει; Συννενοημένα αλλάζετε κλίμακα και όλα καλά.  ;D

 

Πιο συγκεκριμενα, εαν ενα τραγουδι αποτελειται μονο πχ απο δυο κοινες (ή πολυ κοντινες) συγχορδιες δυο διαφορετικων κλιμακων (πχ A φυσικη μινορε και E phrygian dominant), υπαρχει νοημα στην αλλαγη κλιμακας και με γρηγορο περασμα απο τις καινουργιες νοτες?

 

Το αν υπάρχει νόημα ή όχι για κάτι δε στο διδάσκει η θεωρία. Είναι δικό σου θέμα. Π.χ. εγώ στο παίξιμό μου θα μπέρδευα και την άλλη κλίμακα κατά 99%. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από το είδος που παίζω, από τη διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή κλπ. Κάποιος άλλος μπορεί να μην το σκεφτόταν καν ή να το σκεφτόταν και να το απέρριπτε. Όλα παίζουν σε αυτού του είδους τις αποφάσεις και είναι υποκειμενικά.

 

Όσον αφορά αυτό που είπα περί θεωρίας, δεν εννοούσα ότι είναι λίγη αλλά ότι η πράξη σχεδόν πάντα προηγείται και η θεωρία σπεύδει να ερμηνεύσει την πράξη. Αυτό άλλωστε συμβαίνει και σε άλλα πεδία της τέχνης αλλά και στην επιστήμη και στη φιλοσοφία κλπ.

 

Έδιτ: Σ' αυτό το τελευταίο με πρόλαβε ο Σπύρος

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι αν δεν υπαρχει πουθενα γραμμένο, τότε αν αξίζει αυτο που έπαιξες, θα γραφτεί.

 

 

Ωραίο και σωστό αυτό.

 

Να προσθέσω και το άλλο: Δεν είναι λίγες οι μουσικές του 20/ 21ου αιώνα που η κύρια δύναμη της δημιουργίας τους ήταν η θεωρητική προσέγγιση. Από μια εκ των υστέρων "ερμηνεύτρια"της δημιουργίας, η θεωρία έγινε κινητήριος δύναμη μέσα π.χ. από μαθηματικές φόρμουλες σύνθεσης.

 

Εντάξει, μπαίνει που και που  και κάνα κατσαβίδι στα αυτιά από αυτά τα αβανγκαρντια  ;D ;D ;D αλλά είναι γεγονός, και αρκετά εντυπωσιακό μάλιστα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν δεν υπαρχει πουθενα γραμμένο, τότε αν αξίζει αυτο που έπαιξες, θα γραφτεί.

 

Αυτο εννοω με τον ορο "λιγη' και οτι περιοριζει. Μπορει να κανω κατι που μου αρεσει ηχητικα και να μην υπαρχει στη θεωρια. Βεβαια, αυτο ειναι απιθανο καθως θα το εχουν κανει εκατομυρια ατομα πριν απο μενα, και σιγουρα θα υπαρχει καπου γραμμενο.

Απο την αλλη, οταν μιλαμε για μουσικη δεν μιλαμε μονο για τη δυτικη μουσικη η οποια ειναι και καπως πιο περιορισμενη. Μουσικη, οπως την κατανοω, ειναι μια ευρυτερη εννοια και πιανει ενα μεγαλυτερο φασμα. Αλλα αυτο ειναι και μια αλλη κουβεντα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να γίνει; Συννενοημένα αλλάζετε κλίμακα και όλα καλά.  ;D

Του δίνω ένα παράδειγμα πάνω σε αυτό, στο πρώτο μου πόστ.

Εκεί που λέω να αλλάξουν το progression και απο μι μινιρε να παίξουν μι ματζόρε.

Έδιτ: Σ' αυτό το τελευταίο με πρόλαβε ο Σπύρος

και  εμενα ο Μανος :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το αν υπάρχει νόημα ή όχι για κάτι δε στο διδάσκει η θεωρία. Είναι δικό σου θέμα. Π.χ. εγώ στο παίξιμό μου θα μπέρδευα και την άλλη κλίμακα κατά 99%. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από το είδος που παίζω, από τη διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή κλπ. Κάποιος άλλος μπορεί να μην το σκεφτόταν καν ή να το σκεφτόταν και να το απέρριπτε. Όλα παίζουν σε αυτού του είδους τις αποφάσεις και είναι υποκειμενικά.

 

 

Αυτη την απαντηση εψαχνα!! :D

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και το άλλο: Δεν είναι λίγες οι μουσικές του 20/ 21ου αιώνα που η κύρια δύναμη της δημιουργίας τους ήταν η θεωρητική προσέγγιση. Από μια εκ των υστέρων "ερμηνεύτρια"της δημιουργίας, η θεωρία έγινε κινητήριος δύναμη μέσα π.χ. από μαθηματικές φόρμουλες σύνθεσης.

Κι αυτο σωστό.

Και ειναι πολυ χρήσιμο να πειραματιζόμαστε κι εμείς συνθετικά με αυτόν τροπο (δλδ πανω στη θεωρία, μαθηματικά, λογική κλπ, εκτός της συνήθους ενδεδειγμένης σύνθεσης μέσω της εμπνευσης).

Το κάνουμε και καλα για εξάσκηση στη θεωρία/αρμονία, αλλά αν είμαστε τυχεροι, μπορεί να ανακαλύψουμε κάτι καινούριο :)

Αν όχι καινούριο για τον υπόλοιπο κόσμο, τουλάχιστον καινούριο για εμάς και που μπορεί να συναντούσαμε πολυ αργότερα στη μελέτη της θεωρίας και που βασικά θα το κατανοήσουμε πολυ ευκολότερα αφού θα το έχουμε δει στην πράξη πρώτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορει να κανω κατι που μου αρεσει ηχητικα και να μην υπαρχει στη θεωρια.

 

 

Πάντως να ξέρεις ότι αν χρησιμοποιείς... νότες  ;D συγκερασμένο σύστημα δηλαδή, είσαι πολύ χλωμός να κάνεις κάτι εκτός θεωρίας  ;D Έχουν υπεραναλυθεί πλέον ακόμα και τα φάλτσα  ;D βίδες στο πιάνο,  ;D cluster με όλη τη χρωματική κλίμακα μαζί,  ;D τέσσερα γκρουπ να παίζουν ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα  ;D η ένατη του μπετόβεν σε time stretch να γίνεται ήχος ταμπούρου  ;D πουλιά να κουτσουλάνε την παρτιτούρα κάτω από το δέντρο για να βγει μουσική  ;D δεν έχεις ελπίδα λαίμαι  ;D ;D ;D

 

 

Κάνε εκεί την Αρμονία σου, και όταν θα μπεις σε τίποτα εναρμόνιες μετατροπίες και τέτοια ( τεχνική που έχει ξεζουμιστεί αιώνες πριν BTW ) θα καταλάβεις πως τελικά όχι μόνο δε σε περιορίζει η θεωρία αλλά μάλλον σου ανοίγει τα μάτια.

 

 

Αν πάλι μελετήσεις με βάση κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής, σε πιο πρακτικό στυλ, θα αποφύγεις την παράνοια με τις βίδες στο πιάνο  ;D ;D ;D απλά μια που αναφέρεις τη θεωρία γενικά, λέω και τα παραπάνω.

 

 

 

 

Αν όχι καινούριο για τον υπόλοιπο κόσμο, τουλάχιστον καινούριο για εμάς

 

 

 

 

Μια πολύ ωραία φράση.

 

 

Γενικά τα ακούσματα είναι πολύ σημαντικά. Τα ακούσματα και τα "γρατζουνίσματα" πάνω σε αυτά. Είναι πιο δύσκολο και πιο ουσιαστικό να έχεις τα ακούσματα και τα γρατζουνίσματα. Δε γίνεται αλλιώς, μόνο τότε κουμπώνουν και τα θεωρητικά στη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανο, ετσι ακριβως κουμπωνουν οι θεωριες στην  περιπτωση μου. Και να το διαβασω δεν μου λεει κατι, εαν δεν το χρησιμοποιησω καπου. Και μονο τοτε θα το κατανοησω, οπως κανω τωρα με καποια θεωρητικα κομματια.  Και με αυτον τον ρυθμο προχωρω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου