Προς το περιεχόμενο

Απορίες για την phrygian dominant κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν διαβασεις τις οδηγιες που του δινω στο ποστ, αυτο ακριβως του λεω και με τους δυο τροπους.  Δλδ και σαν να απευθυνομαι σε καποιον που ξερει Modes και σε καποιον που δεν ξερει.

ok Thanks!

 

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:'Εχω την εντύπωση πως η altered είναι η super locrian(7ος τρόπος της jazz minor scale)...

 

Μοιάζει πολύ αλλά δεν είναι ακριβώς η ίδια , η  Altered έχει 2 ύφεση εβδόμης (bb7) με την κύρια συγχορδία της να είναι Dim7

ενώ η Super Locrian

είναι ακριβώς ίδια εκτός την εβδόμη που είναι μικρή και η κύρια συγχορδία της είναι η min7(b5).

 

Spyros Delta, το έπαιξα το μεγαλύτερο μπέρδεμα που είπες παραπάνω (έβαλα τις συγχορδίες στο band at a box και έπαιξα από πάνω "αντι για Ε7 και Ε phrygian dominant scale, παιξε Εaug7 και Ε altered scale"

.....τι να σου πω τώρα ότι μου άρεσε ...... θα σε γελάσω  :-\ 8) Πάντως καλές αυτές οι προοπτικές να φεύγουμε λίγο από τα συνηθισμένα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Μοιάζει πολύ αλλά δεν είναι ακριβώς η ίδια , η  Altered έχει 2 ύφεση εβδόμης (bb7) με την κύρια συγχορδία της να είναι Dim7

ενώ η Super Locrian

είναι ακριβώς ίδια εκτός την εβδόμη που είναι μικρή και η κύρια συγχορδία της είναι η min7(b5).

 

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η Altered bb7, είναι ο έβδομος τρόπος της αρμονικής μινόρε

και είναι έτσι:

 

VII  Altered bb7 :  1  b2  b3  b4  b5  b6  bb7  Dim/Dim7

 

Ενώ η Super Locrian είναι ο έβδομος τρόπος της Μελωδικής μινόρε και είναι έτσι:

 

VII  Super Locrian:  1  b2  b3  b4  b5  b6  b7  Dim/min7(b5)

 

Έχω λάθος; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξαναδιάβασε προσεχτικά το ποστ του Akis. Κανείς δεν μιλούσε για alt bb7.

 

Super Locrian είναι εναλλακτική ονομασία για την alt dominant-την εξήγησε μια χαρά ο Δέλτα.

Σε όλο το γνωστό σύμπαν χρησιμοποιείται σε dom7 ακόρντα και όχι σε m7b5.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spyros Delta, το έπαιξα το μεγαλύτερο μπέρδεμα που είπες παραπάνω (έβαλα τις συγχορδίες στο band at a box και έπαιξα από πάνω "αντι για Ε7 και Ε phrygian dominant scale, παιξε Εaug7 και Ε altered scale"

.....τι να σου πω τώρα ότι μου άρεσε ...... θα σε γελάσω  :-\ 8) Πάντως καλές αυτές οι προοπτικές να φεύγουμε λίγο από τα συνηθισμένα!!!

Κοιτα, θελει μια εξοικιωση με το phrasing για να ακουστει κατι καλο. Δεν φτανει μονο το να παιζεις τη σωστη κλιμακα.

Πχ  ολοι ξερουν να παιξουν μια πεντατονικη. Λιγοι ακουγονται καλα στο Blues Impro.

Εξαλλου σε προειδοποιησα για την .... ξυνιλα. :)

 

Για το θεμα της altered με καλυψε  Pipityri.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, εγώ έκανα λάθος και έπαιξα alteredbb7 γιατί νόμιζα ότι μου μίλαγες για αυτην, λόγο του ότι μιλούσαμε για τα modes της αρμονικής μινορε, ζήτω συγνώμη για το μπέρδεμα που έφερα. παρόλα αυτά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που ειπώθηκαν παραπάνω και έμαθα κάτι παραπάνω από αυτά που ηξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου