Προς το περιεχόμενο

Esquire προσέγγιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκέφτομαι σοβαρά να μου πάρω-φτιάξω μια esquire.

Δεν θέλω να ξοδέψω μια περιουσία, θέλω όπως γράφω πάνω "προσέγγιση". Object No cost!

Λύσεις θα μπορούσαν να είναι:

1. parts

2. harley benton tele parts

3. μια squier tele (affinity - bullet) και βγάλσιμο του neck μαγνήτη.

4. άλλο...

 

Λύσεις άνω των 300 ευρώ θα εξεταστούν ακαδημαϊκά και μόνο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δε βλεπω ενθουσιασμο.....

Καλά, δεν είναι και το πρότζεκτ του αιώνα... :P

Αν έχεις ταβάνι, τα 300 ευρώ, καλύτερα τα parts ξέχνα τα. Το partercastering θέλει αρκετά λεφτά, αν θες να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. Εξίσου, μη αποτελεσματικό θεωρώ τα parts από διάφορες harley benton. Οπότε, θα πρότεινα δύο λύσεις:

είτε αγοράζεις μια harley benton, αλλάζεις το nut (αν και στις καινούριες ψιλοπαίζουν), παραγγέλνεις ένα pickguard για esquire από το allsparts, αλλάζεις το wiring, ξεπατώνοντας τον neck μαγνήτη και είσαι έτοιμος.

Είτε βρίσκεις μια σκοτωμένη squire tele από τις αγγελίες, κάνεις την ίδια διαδικασία με το pickguard και το wiring, και είσαι έτοιμος. Ή στην τελική βγάζεις τελείως το pickguard και αφήνεις μόνο τον bridge πάνω αλά Billy Gibbons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσεις;

 

Αυτή είναι μια αρχαία affinity-πλατφόρμα για πειράματα. HB έχω τρία όργανα κι εμπιστεύομαι τυφλά. Κι αν σου βγει μούφα στην τελική την στέλνεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε βρίσκεις μια σκοτωμένη squire tele από τις αγγελίες, κάνεις την ίδια διαδικασία με το pickguard και το wiring, και είσαι έτοιμος. Ή στην τελική βγάζεις τελείως το pickguard και αφήνεις μόνο τον bridge πάνω αλά Billy Gibbons.

 

το μεταχείρω θα έχει και την πατίνα της πολυκαιρίας    ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.nakas.gr/prd/fender-squier-telecaster-affinity-ilektriki-kithara-butterscotch-blonde

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbt16bk_egitarre.htm

 

η μια 185

και η άλλη 82+20=102

 

τη μια την διαλέγεις με την ησυχία σου την άλλη buy and pray...

κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Όμως ρωτάω υπάρχουν κάποιες που δεν είναι στον πάτο της λίστας που ίσως έχουν έναν bridge κάπως ανεκτό?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχει μια Harley Benton με κανα 130άρι, με μαγνητες αλνίκο και baseplates και ολα τα καλά. Αξιοπρεποειδεστατότατοι. Το χαρντγουερ όμως δεν κανει ουτε για σκραπ μεταλ, ειναι σχεδον σαν πλαστικό βαμμένο χρώμιο.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μια Harley Benton με κανα 130άρι, με μαγνητες αλνίκο και baseplates και ολα τα καλά. Αξιοπρεποειδεστατότατοι. Το χαρντγουερ όμως δεν κανει ουτε για σκραπ μεταλ, ειναι σχεδον σαν πλαστικό βαμμένο χρώμιο.

 

Έχω την στρατ, st62 της HB. Σε κάποια φάση "έκαιγα" τα μεταλλικά μέρη γι'αυτό το "anodized"-οξειδωμένο look, παρέα με μια pacifica. Η γέφυρα (και τα βαγονάκια) της στρατ κανένα θέμα, μέταλλο κανονικότατο. Της yamaha έλιωσαν. Για την τέλε δεν ξέρω, πολύ αμφιβάλλω όμως να'ναι όπως λες "πλαστικό βαμμένο χρώμιο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου