Προς το περιεχόμενο

Esquire προσέγγιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως ρε παιδιά αυτή τη ψύχωση με τις squier δε τη καταλαβαίνω. Μιλάμε για κιθάρες εντελώς entry level, με κατά γενική ομολογία πολύ φτηνά μέρη κλπ. Το ίδιο και με τις HB  του 100άρικου. Εντάξει να πάρεις μία να τη μοντάρεις, να μάθεις πάνω της κλπ οκ. Να είσαι εντελώς αρχάριος επίσης οκ. Να είσαι σε πολλή δυσμενή οικονομική κατάσταση οκ. Αλλά τώρα διαβάζω από τόσους φίλους εδώ που ειναι και καλοί κιθαρίστες, να προτείνουν συνεχώς τις bullet και HB και δε το πολύ-καταλαβαίνω. Δε χρειάζεται να πάμε στο άλλο άκρο με custom shop αλλά  αυτές οι bullet δεν ειναι καλα όργανα ή τέλος πάντως ειναι λαχείο να μη σου κάτσουν κακά τάστα, κλειδιά κλπ.

 

Θα μου πεις ο dim είπε ότι θέλει esquire μεχρι 300 ευρώ. Ακόμα κι έτσι, πάρε μία μεταχ. μέξικο τουλάχιστον και παίξε μπάλα. Τσάμπα τις δίνουν.

 

Just my 2 cents.

 

κοίτα να δεις

δεν είναι απαραίτητα ψύχωση.

μετά από σχεδόν 35 χρόνια συμβίωσης με καλή και vintage fender δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα με δυο squier τις οποίες διάλεξα (ευτυχώς μπόρεσα) με μεγάλη προσοχή ανάμεσα σε πολλές. Ομολογώ έκανα αλλαγές μαγνητών και κάτι ελάχιστα στα ηλεκτρικά, αλλά σήμερα είναι οι κιθάρες που παίζω συνέχεια.

Δεν μου λείπει τίποτα απολύτως.

 

Το project esquire το σκέφτηκα καθαρά out of the blue έτσι από περιέργεια.

Για το λόγο αυτό είπα εξ αρχής ότι ο σκοπός είναι τα λιγότερα χρήματα για να νιώσω την λογική του ενός μαγνήτη σε 3 θέσεις. Αν με εμπνεύσει (μια και είμαι neck τύπος) μπορεί να πάει παραπέρα.

Για την πλάκα μου όμως σήμερα, ακόμα και στην ηλικία αυτή που ίσως έχω δυνατότητα να ξοδέψω χρήματα για κιθάρα (άλλη μια) δεν το κάνω (ψάχνω για ευκαιρίες) και φυσικά δεν θα το κάνω στην περίπτωση αυτή.

Ειλικρινά το hype της super duper κιθάρας δεν με αγγίζει πλέον, καθώς όπως και να το κάνουμε είναι 2 κομμάτια ξύλο και μερικά ακόμα πράγματα.

Ούτε μια καλύτερη κιθάρα θα με κάνει καλύτερο από όσο είμαι (το έχω διαπιστώσει) ούτε μια χειρότερη χειρότερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Επειδή ίσως μακροπρόθεσμα σε ψήσει το project, θα έλεγα να έχεις μία καλή βάση, ώστε να την αναβαθμίσεις εν καιρώ. Σύμφωνοι πως δεν είναι και πυρηνική φυσική η ηλεκτρική κιθάρα, αλλά άμα μία κιθάρα δεν παίζει, δεν παίζει, τουλάχιστον αυτό έχω εισπράξει εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου.

 

Το πρώτο όργανο που πήρα και το νιώθω ρε παίδι μου ότι παίζει ήταν μετά από 7-8 αλλαγές κιθάρων. Στα προηγούμενα ό,τι και να άλλαξα δεν παίζανε όπως ήθελα. Δε μιλάω για ήχο έτσι, μια χαρά ακούγονταν, μιλάω για συνολικό feel πέρα από setup. Όταν ένα όργανο είναι "νεκρό" το νιώθεις, όταν πάλι "μιλάει" το νιώθεις επίσης.

 

Εγώ θα πρότεινα να πάρεις μία τουλάχιστον οκ Tele, να βγάλεις τελείως τον neck μαγνήτη και να πας ανάλογα με το τι σε ενοχλεί και τι σου αρέσει στο όργανο όπως είναι. Πιο εύκολα αλλάζει ο μαγνήτης παρά ολόκληρο το μπράτσο, παράδειγμα φέρνω.

 

Βλέπω στο ebay Γιαπωνέζες και Μεξικάνες Tele από 280 ευρώ έως 450.  Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε να είναι ένα τελείως δικό σου project μπορείς σταδιακά να διαλέξεις κομμάτι-κομμάτι, που επίσης υπάρχουν τρομερές ευκαιρίες στην Ευρώπη. Πάντως κρίμα είναι να πας σε HB ή πολύ low tier Squier.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Μπιλ, ωραία τα λες...

Να δώσω όμως ένα 500άρι για να κάνω το κέφι μου ξεκοιλιάζοντας μια decent legit fender?

και μετά τι? (αφού κάνω το κέφι μου και πες δεν μου κάθεται)

να έχω άλλη μια tele ? Όταν οι ήδη υπάρχουσες με καλύπτουν?

 

δεν ξέρω...

και είναι αλήθεια ότι τελευταία το spending money δεν πολυεμφανίζεται μπροστά μου...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι, όχι, 500άρι σε καμία περίπτωση. Δες μήπως πετύχεις καμία ευκαιρία, οι Βρετανοί τις σκοτώνουν για 250-300 ευρώ. Εκεί ούτε τύψεις θα έχεις, ούτε το κόστος είναι βάρβαρο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ θα αγόραζες ποτέ κιθάρα από ebay χωρίς να την πιάσεις?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δίνεται δυνατότητα επιστροφής ναι. Έτσι πήρα την Tele μου, από ένα κιθαρομάγαζο στην Εσθονία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είσαι τυχερός.

 

Εγώ μια φορά στάθηκα τυχερός και πήρα ένα 5άρι άταστο μπάσο πριν 10 χρόνια περίπου.

Με τη λογική σκασίλα μου 150 ευρώ στα σκουπίδια στο κάτω κάτω. Και δες που βγήκε τουφέκι που λενε εδώ.

Όμως ...ήταν άταστο.

 

Σήμερα πες οι εποχές πες η ηλικία...θέλω πρώτα να το πιάσω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είσαι τυχερός.

 

Εγώ μια φορά στάθηκα τυχερός και πήρα ένα 5άρι άταστο μπάσο πριν 10 χρόνια περίπου.

Με τη λογική σκασίλα μου 150 ευρώ στα σκουπίδια στο κάτω κάτω. Και δες που βγήκε τουφέκι που λενε εδώ.

Όμως ...ήταν άταστο.

 

Σήμερα πες οι εποχές πες η ηλικία...θέλω πρώτα να το πιάσω....ρ

 

πιαστο λοιπον. εννοω τσέκαρε ελληνική αγορά μτχ.

εγω πάντως καμια ενσταση δεν εχω για το προτζεκτ σου. ισα ισα μια χαρα μου ακούγεται. το σχολιο μου ηταν πιο πολυ γενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιαστο λοιπον. εννοω τσέκαρε ελληνική αγορά μτχ.

εγω πάντως καμια ενσταση δεν εχω για το προτζεκτ σου. ισα ισα μια χαρα μου ακούγεται. το σχολιο μου ηταν πιο πολυ γενικο.

 

πάντως στις εδω αγγελίες δεν έχει τίποτα.

εδώ ο κόσμος πουλάει 150 και 180 τις squier tele που κάνουν 200

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου