Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα γεράματα,γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε μου στα 45-46 μάλλον το έχασες το τραίνο... :-[ :-X  Κιθάρα μαθαίνουμε από τα παιδικά μας χρόνια μέχρι και την εφηβεία! 8)  Από κει και πέρα ξεχνάμε μάθηση για μουσικά όργανα (και όχι μόνο...), όρεξη για καινούρια πράγματα και φυσικά ξεχνάμε τις γυναίκες.... :-X  Καναπές, τηλεπαιχνίδια, τούρκικα (έστω βραζιλιάνικα..) σήριαλ, χαμομήλι και στις 10:30 στο κρεβάτι για ύπνο.   

  Καλά βρε Ιβανόη πλάκα κάνεις...  ::), είσαι στην πιο δημιουργική περίοδο της ζωής σου :laugh: και ρωτάς εάν σε παίρνει να συνεχίσεις να ζεις....; Walk on! 

         

  Τα post μου τώρα τελευταία φλερτάρουν με κι εγώ δεν ξέρω τι...και ανησυχώ :-[ :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλτατε

 

Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με σένα.

Ξεκίνησα πριν ακριβώς δύο εβδομάδες. και είμαι περίπου στην ίδια ηλικία (έχω και γώ παιδικά αποθημένα= παλιa rock και νέα αποθημένα = jazz).

 

Τολμώ λοιπόν (αν και άσχετος) να αναφέρω την δικιά μου γνώμη

 

Οσον αφορά την κιθάρα:

 

Εχω την τύχη να έχω φίλο γνώστη στο θέμα, (δάσκαλος) και διαλέξαμε μαζί την κιθάρα που πήρα (yamaha pac 120), αφού είδαμε και ακούσαμε αρκετές. Το συγκεκριμένο μοντέλο δίνει πολλές επιλογές στον ήχο (γίνονται split οι μαγνήτες) και έχει πολύ αξιοπρεπή κατασκευή. Επίσης και τα άλλα μοντέλα της Yamaha που σου έχουν προτείνει είναι πολύ καλά για αρχάριους.

 

Αν είναι εφικτό θα σου πρότεινα να πας μαζί με κάποιον που ξέρει (ξέρω ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό αλλά είναι πολύ σημαντικό) και να διαλέξετε την κιθάρα μαζί από μαγαζί.  Υπάρχουν φθηνές κιθάρες που με ένα καλό "σετάρισμα" από ειδικό, μπορούν να σε διευκολύνουν πολύ στα πρώτα σου βήματα.

 

Η διαφορά στην δικιά μου, πριν και μετά το σετάρισμα ήταν πολύ μεγάλη ακόμα και φάνηκε φαντάσου σε μένα που είμαι άσχετος.

 

Δυστηχώς όμως το σετάρισμα που προτείνουν στα μαγαζιά δεν είναι και ότι καλύτερο... Καλύτερα να βάλεις στο budget σου και την εργασία από ειδικό...Η διαφορά είναι μέρα με την νύχτα, Αλλο όργανο. Πίστεψέ με...

 

Από ενισχυτή δεν ξέρω να σου πώ τίποτε γιατί ούτε και εγώ έχω αγοράσει. Χρησιμοποιώ προς το παρόν την κάρτα ήχου μου (Focusrite ) και το Free Version του Amplitube. Ο ήχος είναι super από τα ακουστικά.

 

Πάντως από ενισχυτή ο φίλος μου πρότεινε να αγοράσω κάτι που να κειμαίνεται στην κατηγορία των περίπου 120 ευρώ από Fender Blackstar, Marsal κλπ. ώστε να έχω δυνατότητα εξερεύνησης αρκετών ήχων. Απαραίτητη προυπόθεση να υπάρχει είσοδος cd/mp3 και έξοδος ακουστικών, διότι στην αρχή ίσως δεν θέλεις να σε ακούνε όλοι :)

 

Αντε μάθε τίποτα να καταπλήξουμε τα πλήθη μαζί.... 8)

 

καλή αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κύριοι αν δεν υπάρχει κάποια σοβαρή ένσταση εκ μέρους σας λέω να αγοράσω ετούτη:

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_custom_vb.htm

Θα τη ζευγαρώσω με έναν line6 που βρήκα μτχ σε καλή τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!Τα διάφορα reviews το ίδιο λένε..Έχω και κολλητό οργανοποιό,αν προκύψει κάτι όπως θέμα με τα τάστα πχ θα μου τη ρυθμίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευτυχής κάτοχος απο σήμερα της sc custom!Σε όλα της είναι πολύ προσεγμένη,πανέμορφη είναι βασικά!Μόνο η ταστιέρα μου φαίνεται θαμπή,και μάλλον ξερή.Έχω δει πως την περνάτε με lemon oil,δεν έχω απο δαύτο,αλλά έχω διάφορα άλλα όπως tung oil.Είναι κατάλληλο πιστεύετε;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίξε λίγο και θα φύγει η ξεραίλα από το λάδι των χεριών.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου