Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα γεράματα,γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edited:

Ξεχασα, δεν υπαρχει μικρη ή μεγαλη ηλικια, ή η καταλληλη ηλικια για να ξεκινησει καποιος μουσικο οργανο (ή οτιδηποτε σε σχεση με την Τεχνη).

Υπάρχει μονο η όρεξη, το παθος, και η επιθυμια!

ROCK ON!  8)

 

Με λίγα λόγια επιθυμώ να αρχίσω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας,κάτι που ήθελα απο έφηβος αλλά για διάφορους λόγους δεν έγινε ποτέ.

 

Εγω θα μεινω σε αυτο, και λιγοτερο στο με ποιά κιθαρα θα παιξεις. (σημ. μιας και θα ειναι η 1η φανταζομαι κιθαρα σου τωρα, υπαρχουν αντικειμενικα στοιχεια αλλα και υποκειμενικα)

 

Επισης:

1. Θα κανεις μαθηματα σε δασκαλο; Ή θα πας δια της πιο πρακτικης οδου (που ομως θελει και επιμονη να εισαι συνεπης για να μην το παρατησεις) μεσω ιντερνετ, ytube, online μαθηματα;

 

2. Απο εμας εδω θα ακουσεις διαφορες επιλογες, πχ, Squier, Harley Benton κτλ και συγκεκριμενα μοντελα. Ομως θα πρεπει πρωτα καταληξεις σε στυλ κιθαρας (stratocaster. telecaster, Les Paul) Εχει διαφορα.

 

3. Με αρχη, μοντελα που θα διαβασεις εδω, το πιο σημαντικο ειναι να πας και να δοκιμασεις απο κοντα σε μουσικα μαγαζια. (να τα δεις απο κοντα εννοω...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά!Τώρα που έκατσε η μπίλια σε "!es Paul"  περνάμε απο Δευτέρα στο κομμάτι της δουλειάς καθώς έχω το πρώτο ραντεβού με το δάσκαλο!Σας ευχαριστώ όλους για το θάρρος που μου δίνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μονο το εξης, οτι εαν πριν 1,5 χρονο μου ελεγες οτι σημερα θα ροκαρα live με συγκροτημα μπροστα σε κοινο, οντας και η μοναδικη κιθαρα στο γκρουπ, θα σε χαρακτηριζα τουλαχιστον ονειροπολο και εκτος πραγματικοτητας. Βεβαια, βαθια μεσα μου ηξερα ακριβως τι στοχο εχω και σε τι επιπεδο θελω να φτασω. Και δουλευα πανω σε αυτα με το παραπανω μακρινο ονειρο να εωρειται αρκετα ψηλα στο κεφαλι μου. Και καθε μερα το ονειρο αυτο κατεβαινε το υψομετρο, μεχρι που προσγειωθηκε και εγινε πραγματικοτητα.

 

Δεν εγινα Hendrix μεσα σε 2 χρονια, αλλα αυτο που νομιζα οτι ποτε δεν θα μπορουσα να εχω, διοτι ελεγα "περασε το τραινο" το καταφερα διοτι το εβαλα στοχο. Και αυτο ειναι μονο η αρχη για μενα. Και δεν ειμαι κανας πιτσιρικας, εργενης με αφθονο χρονο για εξασκηση και χαβαλε. Δυο κοπελια βυζαινω. Και επισης ανταλαμβανομαι οτι ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα. Βλεπω τα περιθωρια βελτιωσης μου και καθε μερα που περνα ξεπερνω τον εαυτο μου απο πολυ λιγο. Τελος του μηνα ερχεται ομως ο λογαριασμος και η διαφορα ειναι αισθητη. Και θα ειναι ακομα πιο αισθητη σε σενα που τωρα ξεκινας απο το μηδεν.

 

Ξεκινα δυναμικα, βαλε εναν στοχο πολυ ψηλο, και τα υπολοιπα 'ρθουν μονα τους. Σιγα σιγα και μεθοδικα μπορεις να μαθεις τα παντα. Και να ξερεις οτι η ηλικια σου δεν εχει αρνητικο συντελεστη στην ολη σου προσπαθεια. Ισα ισα μαλιστα. Η ωριμοτητα, η στοχοθεσια, η αποφασιστικοτητα και η αφοσιωση στον στοχο, κ.α. ειναι ισχυρα οπλα για την προσπαθεια σου αυτη.

 

Καλο ξεκινημα και μολις μαθεις καμια συγχορδια ελα στο διπλα χωριο να τζαμαρουμε....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτος!!! Όσο για την ηλικία ένα έχω να σου πω... Γηράσκω αεί διδασκόμενος (Σόλων)... Και στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να γίνεις βιρτουόζος, αρκεί να παίζεις και να γουστάρεις!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κύριοι έχω για εσάς μία χαζή νομίζω ερώτηση:Θεωρείτε σκόπιμο να αφήσω νύχια στο δεξί χέρι;

Οχι

δεν παιζεται με νυχια η ηλεκτρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου