Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπύρο πως ακούγεται το εργαλείο στο μισό βατ φούλ ένταση?

Δεν το δοκιμασα. Και δεν νομιζω να το δοκιμασω. Τι να μου δωσει το μισο βατ? Καλυτερα να κουμπωσω την κιθαρα  στην καφετιερα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο Katana αλλά μας άνοιξες την όρεξη με τα Hendrixικά περάσματα.... :laugh: 

Κάποιο κλιπάκι-διασκευή του εν λόγω απών κιθαριστή προς δρομολόγηση εγγραφής βίντεο δεν υπάρχει...; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το δοκιμασα. Και δεν νομιζω να το δοκιμασω. Τι να μου δωσει το μισο βατ? Καλυτερα να κουμπωσω την κιθαρα  στην καφετιερα  ;D

υποτιθεται ultra clean....

αυτο λεω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο εμενα.

 

Ωραιος ακουγεται,αλλα εχω μια ερωτηση.

 

Επειδη σκεφτομαι να τον αγορασω για κανενα gig ωστε να μην κουβαλαω πολλα κιλα,στεκεται σε live διπλα σε drummer,ή καλυτερα να παρω τον 100?

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο εμενα.

 

Ωραιος ακουγεται,αλλα εχω μια ερωτηση.

 

Επειδη σκεφτομαι να τον αγορασω για κανενα gig ωστε να μην κουβαλαω πολλα κιλα,στεκεται σε live διπλα σε drummer,ή καλυτερα να παρω τον 100?

Νομιζω ναι. Τον ειχα στα 25W με το μαστερ στο 3 και ηταν δυνατα. Ειναι 50W.

Αναλογα βεβαια και το ποσο βαραει ενας ντραμερ, το χωρο, το αν εχει ο ενισχυτης και υποστηριξη απο μικροφωνο και δεν περιμενεις να ακουστει στο λαιβ μονο απο τον ενισχυτη (low badget live) κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ναι. Τον ειχα στα 25W με το μαστερ στο 3 και ηταν δυνατα. Ειναι 50W.

Αναλογα βεβαια και το ποσο βαραει ενας ντραμερ, το χωρο, το αν εχει ο ενισχυτης και υποστηριξη απο μικροφωνο και δεν περιμενεις να ακουστει στο λαιβ μονο απο τον ενισχυτη (low badget live) κλπ.

Ευχαριστω! :)

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο Katana αλλά μας άνοιξες την όρεξη με τα Hendrixικά περάσματα.... :laugh: 

Κάποιο κλιπάκι-διασκευή του εν λόγω απών κιθαριστή προς δρομολόγηση εγγραφής βίντεο δεν υπάρχει...; ::)

Δες εδω https://www.noiz.gr/index.php?topic=211349.0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ωραίο το ντέμο, αλλά σε εντάσεις λάιβ ακούγεται το ίδιο ''πειστικός'' ή αποκαλύπτεται ηχητικά το ότι είναι μπιμπλικομηχάνημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ωραίο το ντέμο, αλλά σε εντάσεις λάιβ ακούγεται το ίδιο ''πειστικός'' ή αποκαλύπτεται ηχητικά το ότι είναι μπιμπλικομηχάνημα?

Το μικροφωνο εβγαλε οτι ακριβως ακουγα και με τα αυτια μου στο χωρο.

Δεν ωραιοποιησε καθολου τον ηχο.

Πιστευω οτι στα 50 W θα παιζει ακομα καλυτερα.

Τα εφφε του ειναι πολυ ποιοτικα και καθαρα. Δεν νομιζω οτι μπορουν πολλοι να καταλαβουν οτι ειναι δεν αληθινα αναλογικα πεταλακια.

Με ενα SM57 και στο Live, γιατι να παιξει ασχημα?

Και κατι σημαντικο. Ειναι ελαφρυς. 11.5 κιλα (12ιντσο μεγαφωνο)

Ενα diy switch θελει με δυο on/off διακοπτες κι ενα στερεο τζακ για να αλλαζει presets. (το boss εχει γυρω στα 60ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο Σπύρο!

Οσο και αν μεγαλώσαμε με λάμπες και αργότερα τρανζίστορ που ξαναγίνανε... λάμπες, είναι δύσκολο για κάποιον χωρίς αυτή την ιστορία στο πετσί του να ξεχωρίσει μεσα στην σχεδόν ομόφωνη κατακραυγή απο την μάζα και να πει... συγγνώμη εμένα μου αρέσει ο solid state γιατί αυτό κι αυτό.

 

Και βέβαια είναι και αδικία ο ΚΑΤΑΝΑ 50 να χαρακτηρίζεται ενισχυτής του μαθητή επειδή είναι σχετικά φτηνός. Κάνει ότι οι αντίστοιχοι λαμπάτοι πιο αθόρυβα, με ευκολίες και αξιοπιστία.

 

Προσωπικά ζω το δράμα μου  ;) κι εγω με τον Mesa Boogie απο την μια και τους 2Χ Roland Cube 30 απο την άλλη. Πάντα τους προτιμώ όταν έρθει η ώρα. Για την σταθερότητα την ευελιξία, την αθόρυβη λειτουργία και την... ελαφρότητα. 10 κιλά στο ενα χέρι και 10 στο άλλο δεν είναι σαν 20 και βάλε στο ένα, χώρια η καμπίνα... Και είναι και στερεο 60W.

 

Επι πλέον ζαχάρωνα την 100αρα κεφαλή Katana με το 7ιντσο μεγάφωνο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν θα μου περισσέψει κάτι μετα τους φόρους μου φέτος. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου