Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενα SM57 και στο Live, γιατι να παιξει ασχημα?

 

Θεωρώ γενικά πως το καλό το gear στην ''μάχη'' φαίνεται (είτε μιλάμε για ενισχυτές είτε για κιθάρες είτε για μαγνήτες ή οτιδήποτε). Γι αυτό ρωτάω.

 

Έχω ενισχυτή που δεν με τρελαίνει να παίξω σπίτι μου και στα λάιβ σπέρνει και έχω πετάλι που σε σπιτικές εντάσεις ακούγεται wow αλλά στο λάιβ μου ακούγεται κάπως....

 

Το μηχάνημα φαίνεται ενδιαφέρον για back up λόγω βάρους και τιμής. Αν ''παίρνει καλά'' τα πετάλια και βγάζει καλό ήχο σε λάιβ λοιπόν, θα ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σε σπιτικές εντάσεις πολλά καλά και χρυσά ακούγονται, στα λάιβ λάσπη γίνονται. Ελπίζω να ισχύει το πρώτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ γενικά πως το καλό το gear στην ''μάχη'' φαίνεται (είτε μιλάμε για ενισχυτές είτε για κιθάρες είτε για μαγνήτες ή οτιδήποτε). Γι αυτό ρωτάω.

 

Έχω ενισχυτή που δεν με τρελαίνει να παίξω σπίτι μου και στα λάιβ σπέρνει και έχω πετάλι που σε σπιτικές εντάσεις ακούγεται wow αλλά στο λάιβ μου ακούγεται κάπως....

 

Το μηχάνημα φαίνεται ενδιαφέρον για back up λόγω βάρους και τιμής. Αν ''παίρνει καλά'' τα πετάλια και βγάζει καλό ήχο σε λάιβ λοιπόν, θα ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σε σπιτικές εντάσεις πολλά καλά και χρυσά ακούγονται, στα λάιβ λάσπη γίνονται. Ελπίζω να ισχύει το πρώτο.

Γιατί να βάλεις πετάλια; έχει.

Δεν έχει λούπα πάντως το συγκεκριμένο μοντέλο.

Για live εγω πάντως θα έπαιρνα τον λαμπατο.

Αν άξιζε ο κόπος θα κουβαλούσα το κεφάλι το μαρσαλ, αλλιώς τον μικρό τον Koch.

Δεν νομίζω πως αξίζει να αγοραζα τον 100αρη boss που έχει και ανεση στα βατ και στις ευκολίες/αυτοματισμους. Πάει καμιά πεντακοσαρα νομίζω.

 

@bill  ναι, δες στο YouTube για Katana Gary moore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ενα diy switch θελει με δυο on/off διακοπτες κι ενα στερεο τζακ για να αλλαζει presets. (το boss εχει γυρω στα 60ε)
Ή μία midi προγραμματιζόμενη πεταλιέρα που μπορείς να κάνεις και ένα σωρό άλλα πράγματα, αν δεν κάνω λάθος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μία midi προγραμματιζόμενη πεταλιέρα που μπορείς να κάνεις και ένα σωρό άλλα πράγματα, αν δεν κάνω λάθος.

αυτός (ο 50αρης) δεν έχει midi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτός (ο 50αρης) δεν έχει midi

Πολύ σωστά είπες, λάθος μου, τα πιό μεγάλα - σοβαρά μηχανήματα έχουν midi, με την έννοια midi βύσμα.

Αλλά, μήπως αυτός ο μικρούλης, μήπως έχει midi over usb, αν δεν κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλεις πετάλια; έχει.

Δεν έχει λούπα πάντως το συγκεκριμένο μοντέλο.

Για live εγω πάντως θα έπαιρνα τον λαμπατο.

Αν άξιζε ο κόπος θα κουβαλούσα το κεφάλι το μαρσαλ, αλλιώς τον μικρό τον Koch.

Δεν νομίζω πως αξίζει να αγοραζα τον 100αρη boss που έχει και ανεση στα βατ και στις ευκολίες/αυτοματισμους. Πάει καμιά πεντακοσαρα νομίζω.

 

@bill  ναι, δες στο YouTube για Katana Gary moore

 

Το να βαλεις πεταλια ειναι απολυτα φυσιολογικο. Εχει αψογα καθαρα (βασισμενα σε roland ηχους) και τα πεταλια ακουγονται σουπερ (και εντελως αχρωματιστα) ακομα και σε εντασεις live. Ο 50αρης το κανει ανετα, ενω ο κατοσταρης εχει καλυτερο ηχειο απλα το κανει καλυτερα.

Απο'τι θυμαμαι το καθαρο καναλι εχει συμπεριφορα λαμπας. Εαν το βαλεις στο 1watt και πας τερμα το gain, τοτε το ακους που κανει το breakup και κομπρεσαρει λιγο. Γιαυτο πολλοι το δουλευουν, στα 25 watt (αποσο εχω διαβασει σε reviews και φορουμ).

Τα ενσωματομενα πεταλια και οι ηχοι που εχει ειναι καλοι, ειναι οκ. Αλλα εαν βαλεις αληθινα πεταλια το πραγμα σοβαρευει. Εχω δοκιμασει στον katana 50 το od3 και το blues driver. Εξαιρετικο αποτελεσμα  και ειμαι σιγουρος οτι εαν αφιερωνα χρονο να τα συγκρινω με τα ενσωματομενα αντιστοιχα πεταλια, θα τα εβρισκα κατωτερα ηχητικα.

Και ενω τα καθαρα που εχει με εντυπωσιασαν, δεν ισχυει το ιδιο για τους λοιπους αποθηκευμενους ηχους. Καλοι, πολυ καλοι για ss αλλα δεν θα τους συγκρινα με εναν λαμπατο. Τα καθαρα τα συγκρινεις.

Εαν θα τον αγοραζα, θα τον επαιρνα αποκλειστικα για τα καθαρα του και για το modulation που εχει. Και 200 ευρω τα θεωρω λιγα για τετοιο πακετο. Κοντα 200 ευρω εσκασα σημερα και παραγγειλα ενα mv50 clean που δεν εχει τοσο καλα καθαρα. Θα μου πεις βεβαια εχει μεγεθος πεταλιου....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά είπες, λάθος μου, τα πιό μεγάλα - σοβαρά μηχανήματα έχουν midi, με την έννοια midi βύσμα.

Αλλά, μήπως αυτός ο μικρούλης, μήπως έχει midi over usb, αν δεν κάνω λάθος;

Δεν το εχω ψαξει αυτο. Μακαρι, θα ηταν μεγαλη ευκολια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βαλεις πεταλια ειναι απολυτα φυσιολογικο. Εχει αψογα καθαρα (βασισμενα σε roland ηχους) και τα πεταλια ακουγονται σουπερ (και εντελως αχρωματιστα) ακομα και σε εντασεις live. Ο 50αρης το κανει ανετα, ενω ο κατοσταρης εχει καλυτερο ηχειο απλα το κανει καλυτερα.

Απο'τι θυμαμαι το καθαρο καναλι εχει συμπεριφορα λαμπας. Εαν το βαλεις στο 1watt και πας τερμα το gain, τοτε το ακους που κανει το breakup και κομπρεσαρει λιγο. Γιαυτο πολλοι το δουλευουν, στα 25 watt (αποσο εχω διαβασει σε reviews και φορουμ).

Τα ενσωματομενα πεταλια και οι ηχοι που εχει ειναι καλοι, ειναι οκ. Αλλα εαν βαλεις αληθινα πεταλια το πραγμα σοβαρευει. Εχω δοκιμασει στον katana 50 το od3 και το blues driver. Εξαιρετικο αποτελεσμα  και ειμαι σιγουρος οτι εαν αφιερωνα χρονο να τα συγκρινω με τα ενσωματομενα αντιστοιχα πεταλια, θα τα εβρισκα κατωτερα ηχητικα.

Και ενω τα καθαρα που εχει με εντυπωσιασαν, δεν ισχυει το ιδιο για τους λοιπους αποθηκευμενους ηχους. Καλοι, πολυ καλοι για ss αλλα δεν θα τους συγκρινα με εναν λαμπατο. Τα καθαρα τα συγκρινεις.

Εαν θα τον αγοραζα, θα τον επαιρνα αποκλειστικα για τα καθαρα του και για το modulation που εχει. Και 200 ευρω τα θεωρω λιγα για τετοιο πακετο. Κοντα 200 ευρω εσκασα σημερα και παραγγειλα ενα mv50 clean που δεν εχει τοσο καλα καθαρα. Θα μου πεις βεβαια εχει μεγεθος πεταλιου....

Σιγουρα αν ενας ενισχυτης εχει καλο ηχο, αξιζει να βαλεις καλα πεταλια, αλλα εδω μιλαμε για ενα ενισχυτη που απευθυνεται σε αγοραστες που ψαχνουν κατι ποιοτικο σε low badget, να τα εχει ολα, να ειναι  ελαφρυς, να παιζει σε σπιτικες εντασεις, και να γραφει απευθειας στο πισι.

Kαι σιγουρα μπορει να βαλει καποιος 1-2 πεταλακια. (εχει κι αυτο το μειονεκτημα που δεν εχει send return)

Το κοινο ομως που ενδιαφερεται να βαλει το ποιοτικο του pedalboard σε ενα ενισχυτη και να εκμεταλευτει ολη την ποιοτητα τoυ, νομιζω θα κοιταξει σε κατι λαμπατο.

 

Δεν εχω αποψη για τα ετοιμα presets που εχει, ολους τους ηχους μου τους φτιαχνω from scratch οπως θελω εγω, έχοντας καποια πρότυπα στο μυαλο μου.

Και ολα τα καναλια του, απο το καθαρο εως το distrortion με ελαχιστο tweaking (οπως φαινεται και στο βιντεο) φερνω τον ηχο εκει που θελω.

Κατι που σε αλλα μηχανηματα αυτου του επιπεδου (οικονομικα), δεν ερχεται με τιποτα ο ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οταν εχεις ακριβα πεταλια, χρειαζεσαι και αναλογης κατηγοριας και ποιοτητας ενισχυτη. Ο boss, ειναι καλος αλλα προφανως οχι  ανωτερος απο λαμπατο και ποσο μαλλον απο ακριβο λαμπατο. Απλα μου διδει την εξης αισθηση, οτι ενω κοστιζει 200 ευρω, οι ηχοι και οι λειτουργιες κοστιζουν 400, και το καθαρο καναλι κοστιζει 600. Και δεν εννοω οτι ισαξιο με λαμπατους 600 ευρω (προς θεου), αλλα διδει την αισθηση οτι ειναι ισαξιο με SS των 600 ευρω. Και σε αρκετες περιπτωσεις εχει καλυτερο/προτιμοτερο ηχο απο λαμπατους και υβριδικους των 200 ευρω.

Και ολα αυτα σε wattage ετοιμο, με περισσεια ανεση, για προβες και μικρα live.

 

Θα το ειχα αγορασει και εγω για τα παραπανω, αλλα εχω αρκετους λαμπατους 1-10 watt και πραγματικα δεν εχω χωρο στο σαλονι. Εαν ειχε βρει προ 2ετιας, θα τον ειχα αγορασει πρωτο πρωτο. Καποια στιγμη παρω το κεφαλι ωστε να πειραματιστω με ηχους κλπ, καθως το βρισκω αρκετα ενδιαφερον.

 

Αληθεια, οταν δημιουργεις τους ηχους που θες και τους φερνεις στα μετρα σου, ποσο ευχαριστημενος εισαι με το αποτελεσμα? Πραγματικα καλοι ηχοι που ειναι κοντα σε αυτο που εχεις στο νου ή απλα "φτηνοι"  αλλα ισορροπημενοι ηχοι που απλα ακουγονται οκ?

 

Υποψη, οτι ο 100αρης εκτος του καλυτερου και πιο αποδοτικου ηχειο, εχει effects loop, εξοδο για  καμπινα, line out, rec out και αλλα καλουδια. Επισης, εχει παραπανω μνημες (5 νομιζω) και παιρνει το μεγαλο footswitch με τα πολλα καναλια

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου