Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα βιντεακι για τον ενισχυτη που συζητείται πολυ τωρα τελευταια.

Οι ηχοι σωνονται σε preset και μπορουμε με ενα footswitch να τους αλλαζουμε.

Φυσικα υπαρχει και free download software (boss tone studio) οπου συνδεοντας τον ενισχυτη με usb στο πισι, μπορουμε να κανουμε ολες τις ρυθμισεις απο εκει και με μεγαλυτερη ακριβεια και περισσοτερες επιλογες στις παραμετρους του καθε εφφε.

Η αναβαθμισμενη εκδοση του software (Ver.2.1.0) προσφερει κι αλλα preset, ηχους κλπ.  Γραφει κι απευθειας στο PC με το usb. Δεν τα εχω κανει ακομα αυτα.

Οτι ερωτησεις εχετε, πολυ ευχαριστως.

 

 

ΥΓ Χρωσταω κι ενα κλιπ με τη strat με το piezo, γιατι εχει και acoustic επιλογη που δεν δοκιμασα στο βιντεο.

Το δοκιμασα με αυτη τη strat μετα τη βιντεοσκοπηση. ΟΚ καλο ειναι για ωρα αναγκης, αλλα με το piezo θα σκοτωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο το μηχάνημα, μακάρι να υπήρχε όταν ξεκίνησα. Έχει ό,τι χρειάζεται ένας αρχάριος για τουλάχιστον 1-2 χρόνια. Και ακούγεται παραπάνω από μια χαρά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το μηχάνημα, μακάρι να υπήρχε όταν ξεκίνησα. Έχει ό,τι χρειάζεται ένας αρχάριος για τουλάχιστον 1-2 χρόνια. Και ακούγεται παραπάνω από μια χαρά.

Μονο για 1-2 χρονια?

Εχω  για το σπιτι ενα koch studiotone  20W λαμπα.

Επισης χρειαζονται και μερικα πεταλακια.

Συνολο αυτα τα πραγματα κοστιζουν 1000 ο ενισχυτης και αλλα 1000 τα πεταλια.

(ακομα και ο 20αρης ομως, για παιξει σωστα πρεπει να κουφανω την γειτονια).

 

Ε οχι ρε φιλε αν κοστιζει αυτος ο ηχος 2000, τοτε ο Boss επρεπε να κοστιζε πανω απο 1000.

Και βαζω στοιχημα οτι περισσοτεροι απο τους μισους, αν τους βαλουμε σε τυφλο τεστ δεν θα ξεχωρισουν ποιος ειναι ο λαμπατος με τα πεταλακια και ποιος ο boss.

Εχω δοκιμασει για μαθητες μου και vox valvetronix και fender mustang σε τετοιας κατηγοριας ενισχυτακια. Καμια σχεση. Ο mustang τρωγεται, ο vox γκμμμμχχχ.

Τον Marshall code δεν εχω δοκιμασει, που ειναι σε αυτην την κατηγορια, αλλα λιγο πιο ακριβος απο τον boss. Υποψιαζομαι απο καποια κλιπς που ειδα, οτι ειναι καλος κι αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε επίπεδο πραγματικών αναγκών έχεις δίκιο πως ο συγκεκριμένος ενισχυτής σε βγάζει για πολύ μεγαλύτερο διάστημα. Απλά μετά μαθαίνεις λιγάκι και αρχίζει το GAS.

 

Εγώ πήρα τον 4ο λαμπάτο μου (Victory VX Kraken) και το περιμένω μες τη βδομάδα, μετά από 4-5 χρόνια με amp modelers. Επειδή ο συγκεκριμένος είναι 50w αλλά έχει και επιλογή για 9w και 2w, πιστεύω δε θα κουφάνω κανέναν εδώ γύρω, αλλά για να είμαι σίγουρος θα πάρω και ένα loadbox/attenuator για να το κουμπώνω στα studio monitors.

 

Δυστυχώς συμβιβασμοί πρέπει να γίνονται, αλλά το βασικό είναι να μάθεις ποιες είναι οι ανάγκες σου και το Katana είναι ιδανικό για αυτή την περίοδο πιστεύω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επίπεδο πραγματικών αναγκών έχεις δίκιο πως ο συγκεκριμένος ενισχυτής σε βγάζει για πολύ μεγαλύτερο διάστημα. Απλά μετά μαθαίνεις λιγάκι και αρχίζει το GAS.

 

Εγώ πήρα τον 4ο λαμπάτο μου (Victory VX Kraken) και το περιμένω μες τη βδομάδα, μετά από 4-5 χρόνια με amp modelers. Επειδή ο συγκεκριμένος είναι 50w αλλά έχει και επιλογή για 9w και 2w, πιστεύω δε θα κουφάνω κανέναν εδώ γύρω, αλλά για να είμαι σίγουρος θα πάρω και ένα loadbox/attenuator για να το κουμπώνω στα studio monitors.

 

Δυστυχώς συμβιβασμοί πρέπει να γίνονται, αλλά το βασικό είναι να μάθεις ποιες είναι οι ανάγκες σου και το Katana είναι ιδανικό για αυτή την περίοδο πιστεύω.

 

Να σου πω την εμπειρια μου με τους λαμπατους και τις επιλογες  "9w και 2w" και "attenuator"?

Τσαμπα λεφτα. Θα χαλας και τσαμπα τις λαμπες σου.

Καλυτερα θα ευχαριστηθεις τον boss δυνατα, παρα το λαμπατο με κομμενα βατ ή με attenuator.

Αν δεν φας την κλωτσια απο την ενταση, δεν παιζεις με ενισχυτη.

Βαζε τον να παιζει κανονικα.

Αν δεν γινεται, τοτε βαζε  τις προσομοιωσεις σου, να μη χαλας και τα λεφτα σου.

 

Το μονο που χρησιμευει στο σπιτι ενας λαμπατος ειναι οταν ηχογραφεις και τον εχεις μεσα σε iso box. (Ομως απλα κανεις τη δουλεια σου καλα. Δεν τον ευχαριστιεσαι μεσα στο isobox - εκτος κι αν χωρας να μπεις κι εσυ :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, ναι, ήξερα για συμβιβασμούς και κόστη μιας και προσπάθησα να δοκιμάσω ό,τι μπορούσα σε εντάσεις σπιτιού. Γύρισα στη λάμπα μόνο και μόνο επειδή δε χαϊδεύει αυτιά, κάτι που όλο τα modelers ως ένα βαθμό το κάνουν.

 

Για αρχή ενισχυτής - loadbox - audio interface - daw - monitors και στην πορεία θα πάρω και μία 1x12. Σε μονοκατοικία μένω και μόνος μου, πόσο να ενοχλώ πια...

 

*Όταν εννοώ ότι δε χαϊδεύει αυτιά η λάμπα εννοώ ότι σε ξεμπροστιάζει, ό,τι παίζεις βγάζει λίγο πολύ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχε υποψιν σου και τα sneaky amps αν δεν διαβασες γι αυτα ηδη, μερικα παραπανω μοντελα στο software του ενισχυτη, που αρκετος κοσμος σε φορουμ λεει οτι ειναι εξαιρετικα,,

 

23 EXTRA hidden amps in the BOSS Katana | Telecaster Guitar Forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχε υποψιν σου και τα sneaky amps αν δεν διαβασες γι αυτα ηδη, μερικα παραπανω μοντελα στο software του ενισχυτη, που αρκετος κοσμος σε φορουμ λεει οτι ειναι εξαιρετικα,,

 

23 EXTRA hidden amps in the BOSS Katana | Telecaster Guitar Forum

Ναι εχω ριξει μια ματια και γινεται χαμος απο τετοια κολπα

Το πιο κουφο ηταν που εχει κρυφο κουρδηστηρι και πρεπει να πατησεις 5 φορες ενα κουμπι και 17 φορες ενα αλλο.

Καλα τρελλοι ειναι? 17 φορες για να βγει το κουρδηστηρι?  ??? ???

Βαστα τουρκο να γεμισω

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου