Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα τα όσα λέτε. Δεν ξέρω βέβαια τις απαιτήσεις του κάθε ενός αλλά και το τι ακούει ο καθένας.

Όταν βρέθηκα όμως στο Κύτταρο σε συναυλία γνωστής μπάντας (εγχώριας), πολύ καλής εννοείται διαπίστωσα:

Ότι ο εις των κιθαριστών που έπαιζε με modelling αγωνιζόταν να βρει το χώρο του στη μπάντα (αλλά εις μάτην - πολύ στενός ήχος), ενώ ο άλλος με παραδοσιακό Marshall γ@μούσε.

Πιθανόν να είναι και μέλη του Noiz, ξέρουν ποιοι είναι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία με τον boss σε μπάντα ήταν εξαιρετική.

 

Ο κιθαρίστας είχε ότι ήχο ήθελε, τα καθαρά του ήταν υπέροχα, τα drives του μέσα στο σύνολο δύσκολα τα ξεχώριζες από λαμπάτου.

 

Συνυπολογίζοντας την απίστευτη σχέση τιμής/πακέτου που λαμβάνεις, το αστείο βάρος μεταφοράς, ακόμα και την όμορφη εμφάνιση και όνομα (μιάς και όλοι αγοράζουμε και με τα μάτια, όχι μόνο με τα αυτιά) τον θεωρώ κορυφή στην κατηγορία του.

 

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πραγματικό μπαμ που έκανε στην αγορά αυτός ο ενισχυτής είναι το ότι έδειξε πως σήμερα μπορείς να έχεις ένα solid state μηχάνημα στα 200 ευρώ που να τα κάνει όλα αξιοπρεπώς. Την στιγμή που ένα σωρό κατασκευαστές κινούν παραπλήσια μηχανήματα σε πολλαπλάσιες τιμές.

 

Δεν είναι το πρώτο μηχάνημα της Boss/Roland που είναι φοβερό value for money. Το ίδιο και οι πεταλιέρες και τα πετάλια της, οι παλιοί ενισχυτές cube (τους οποίους αντικατέστησε η σειρά katana), και τόσα άλλα που βγάζει αυτή η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα όσα λέτε. Δεν ξέρω βέβαια τις απαιτήσεις του κάθε ενός αλλά και το τι ακούει ο καθένας.

Όταν βρέθηκα όμως στο Κύτταρο σε συναυλία γνωστής μπάντας (εγχώριας), πολύ καλής εννοείται διαπίστωσα:

Ότι ο εις των κιθαριστών που έπαιζε με modelling αγωνιζόταν να βρει το χώρο του στη μπάντα (αλλά εις μάτην - πολύ στενός ήχος), ενώ ο άλλος με παραδοσιακό Marshall γ@μούσε...

 

Ο ενισχυτής δε θα βγάλει μόνος του ήχο, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις. Φίλος έχει τον 100ρη περίπου εξάμηνο, τον χρησιμοποιεί εβδομαδιαία σε live με μπάντες διασκευών, από funk μέχρι metal και είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχει και boutique 20ρη δικάναλο combo και αγόρασε τον Boss για να έχει στα live δυνατό καθαρό ήχο που δε σπάει, κάτι που ο λαμπάτος του δεν έχει.

 

Σε αυτά που προσφέρει δε έχω δει κάτι άλλο αντίστοιχης ποιότητας και ευκολίας, έχω αγοράσει πετάλια που ήταν ακριβότερα...

 

https://www.thomann.de/gr/boss_katana_100.htm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια, οταν δημιουργεις τους ηχους που θες και τους φερνεις στα μετρα σου, ποσο ευχαριστημενος εισαι με το αποτελεσμα? Πραγματικα καλοι ηχοι που ειναι κοντα σε αυτο που εχεις στο νου ή απλα "φτηνοι"  αλλα ισορροπημενοι ηχοι που απλα ακουγονται οκ?

 

Υποψη, οτι ο 100αρης εκτος του καλυτερου και πιο αποδοτικου ηχειο, εχει effects loop, εξοδο για  καμπινα, line out, rec out και αλλα καλουδια. Επισης, εχει παραπανω μνημες (5 νομιζω) και παιρνει το μεγαλο footswitch με τα πολλα καναλια

Οπως ειδες στο βιντεο, δεν ασχοληθηκα παρα πολυ με το tweaking, παρολα αυτα ερχοταν σχετικα γρηγορα κοντα σε αυτο που ηθελα.

Σιγουρα κανενας ενισχυτης δεν μπορει να ερθει τοσο κοντα σε αυτα που θελω, γιατι αν γινοταν αυτο θα ειχα σωθει. Γιαυτο και εχω αυτα που θελω στην αυθεντικη τους εκδοση.

Αλλα γενικοτερα ειναι μια χαρα. Συνηθιζω κιολας μετα απο λιγο τον ηχο και γουσταρω.

Εδω κανω δουλιτσα με hd500 στο πισι και στα μονιτορ, δεν θα την εκανα με τον Boss?

 

Ο 100αρης ομως εχει και καμια 500αρα νομιζω, οποτε σε αυτα τα λεφτα μαλλον θα πηγαινα σε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο 100αρης ομως εχει και καμια 500αρα νομιζω, οποτε σε αυτα τα λεφτα μαλλον θα πηγαινα σε κατι αλλο.

 

280 euros έχει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλά όλα τα όσα λέτε. Δεν ξέρω βέβαια τις απαιτήσεις του κάθε ενός αλλά και το τι ακούει ο καθένας.

Όταν βρέθηκα όμως στο Κύτταρο σε συναυλία γνωστής μπάντας (εγχώριας), πολύ καλής εννοείται διαπίστωσα:

Ότι ο εις των κιθαριστών που έπαιζε με modelling αγωνιζόταν να βρει το χώρο του στη μπάντα (αλλά εις μάτην - πολύ στενός ήχος), ενώ ο άλλος με παραδοσιακό Marshall γ@μούσε.

Πιθανόν να είναι και μέλη του Noiz, ξέρουν ποιοι είναι.

Σε αυτό παίζει ρόλο το που βασίζεται ο ήχος σου.

Αν είναι στα εφέ τότε αδυνατίζει πολύ η παρουσία και δεν καθαρίζει στην μπάντα, ενω αυτό που παίζει καρφί, πάντα θα είναι μπροστά.

Η λάμπα δίνει ένταση. Δεδομένο. Και γι αυτό προτιμάται απο πολλούς.

Το solid state τα θέλει τα βατ του για να βγει μπροστά αν και το μεγάφωνο παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Προσωπικά θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος με ένα κλασικό δικάναλο solid state  χωρίς εφέ, προσομοιώσεις, φρου - φρου κι αρώματα που τα βάζουν πάνω οι εταιρίες για να ομορφύνουν το περιτύλιγμα.

 

Για παράδειγμα η Quilter που είναι νεα αμερικάνικη (τι άλλο) εταιρία που έπιασε το κενό και κάνει ακριβώς αυτό.

 

13272291_800.jpg

 

Για να επανέλθω, το οτι οι solid state εξ ορισμού δεν στέκονται στα ίσια με τους λαμπάτους, είναι άλλος ένας αστικός μύθος.

 

Οτι αρέσει και βολεύει τον καθένα.

Σήμερα κλίνω προς τους solid state.

Αύριο πάλι μέρα είναι. :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

280 euros έχει

ναιιι, σούπερ.

Το κεφάλι με την καμπίνα του ειχα δει μαλλον και μάλιστα τωρα που τσέκαρα έχει 685.

Αυτο έχει και  midi. O combo 100 δεν έχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα όσα λέτε. Δεν ξέρω βέβαια τις απαιτήσεις του κάθε ενός αλλά και το τι ακούει ο καθένας.

Όταν βρέθηκα όμως στο Κύτταρο σε συναυλία γνωστής μπάντας (εγχώριας), πολύ καλής εννοείται διαπίστωσα:

Ότι ο εις των κιθαριστών που έπαιζε με modelling αγωνιζόταν να βρει το χώρο του στη μπάντα (αλλά εις μάτην - πολύ στενός ήχος), ενώ ο άλλος με παραδοσιακό Marshall γ@μούσε.

Πιθανόν να είναι και μέλη του Noiz, ξέρουν ποιοι είναι.

Εν μέρη συμφωνώ αλλα ειναι και θέμα παίχτη και ρυθμίσεων που θα κάνει όπως ειπώθηκε και επιβεβαιώνω εκ πείρας σε Live με ολων των ειδων τα set (και με πεταλιερες και με λαμπες και με solid state)

Εκ πειρας και παλι και οπως το ακουσα στους dry ηχους που εφτιαξα αλλα και με τα φυσιολογικα  εφφεδακια που προσθεσα (οχι να περνανε αεροπλανα και υποβρυχια), πιστευω οτι με το συγκεκριμενο μηχανακι και με ενα μικροφωνο (οχι line out), θα ηταν μια χαρα στο Live (σε σχεση με αλλα solid state).

Σίγουρα όσο πιο απλό ειναι το σετ, (κιθάρα, λάμπα, μερικα πετάλια) τοσο πιο δύσκολο ειναι να αποτυχεις να φτιάξεις ήχο και αυτο προτεινα κι εγω σε σχετικη ερωτηση που εγινε πιο πριν για live.

Για live εγω πάντως θα έπαιρνα τον λαμπατο.

Αν άξιζε ο κόπος θα κουβαλούσα το κεφάλι το μαρσαλ, αλλιώς τον μικρό τον Koch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λάμπα δίνει ένταση. Δεδομένο. Και γι αυτό προτιμάται απο πολλούς.

Το solid state τα θέλει τα βατ του για να βγει μπροστά αν και το μεγάφωνο παίζει σημαντικό ρόλο.

H λάμπα δεν δίνει ένταση ΜΟΝΟ...δινει και ΠΟΛΛΑ άλλα....

Και φυσικά δεν την προτιμάνε πολλοί αλλα σχεδον ΟΛΟΙ οσοι θελουν ΣΟΒΑΡΟ ήχο(οχι στο δωματιο τους)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου