Προς το περιεχόμενο

Αντιεπαγγελματική στάση ΘΩΜΑ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:o

 

OK guys! Got it!!  ;D

 

Ειδικά εκεί που SF γράφεις μερικούς από τους λόγους, προσπαθώ να δω ποιον από όλους θα επιλέξω! (μπορεί και όλους!)

;)

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προωθεί κάποιες άλλες μάρκες είναι πιθανό, αλλά στο παγκόσμιο χωριό που ο καθένας αγοράζει από όπου θέλει δεν ξέρω αν θα είχε και τόσο νόημα, απλώς θα έχανε αυτές τις πωλήσεις που θα γίνονταν από άλλο κατάστημα. Περισσότερο πιθανό βρίσκω το να μην υπάρχει όντως συνέπεια στην ποιότητα του προϊόντος, και να υπάρχουν πολλές επιστροφές, που αυτές τις χρεώνεται το κατάστημα.

 

 

Και αυτό μια υπόθεση είναι βέβαια, υπάρχουν πολλές άλλες πιθανότητες, οπότε αν θέλουμε το συγκεκριμένο αγοράζουμε από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προωθεί κάποιες άλλες μάρκες είναι πιθανό, αλλά στο παγκόσμιο χωριό που ο καθένας αγοράζει από όπου θέλει δεν ξέρω αν θα είχε και τόσο νόημα, απλώς θα έχανε αυτές τις πωλήσεις που θα γίνονταν από άλλο κατάστημα. Περισσότερο πιθανό βρίσκω το να μην υπάρχει όντως συνέπεια στην ποιότητα του προϊόντος, και να υπάρχουν πολλές επιστροφές, που αυτές τις χρεώνεται το κατάστημα.

 

Νομίζω ισχύουν και τα δύο. Πιθανότατα να είχε αρκετές επιστροφές και να "έμπαινε μέσα" απο τις vintage και φυσικα τον συμφέρει καλύτερα να σπρώξει τις harley, που ειναι κάτι παρόμοιο αλλα δίκο του. Επίσης δε βλέπω καμια αντιεπαγγελματική συμπεριφορά. Το να γράψουν, με τον έναν ή τον αλλο τρόπο, ότι ένα προϊόν ειναι μέτριο και δε θα το εμπορεύονται πλέον ειναι οκ για μενα. Αντιεπαγγελματικό θα ήταν να μη σου απαντούσαν καθόλου ή να άνοιγαν διάλογο μετά το μειλ/εικασία που τους ανταπάντησες. Δε λέω ότι έχεις άδικο για τις vintage αλλα δε βλέπω και το λόγο για τόσο ντόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο μαιλ, μου απαντανε, οτι "δυστυχως δεν θα υπαρχει πλεον διαθεσιμο καθολου". Χμ, λεω περιεργο αυτο...

 

Αρα σου έγραψαν πως δεν έχουν πλέον στοκ. Δεν θα την πουλάνε στο εξής.

Και είναι μια δική τους απόφαση τι πουλάνε με όλα τα αρνητικά και θετικά.

Αρνητικό γιατι θα χάνουν πελάτες απο τον ανταγωνισμό και θετικά ...σκέψου το χειρότερο εσύ πχ πως δεν είχαν μεγάλο κέρδος. Εγω μπορώ να σου πω πως μπορεί να είχαν επιστροφές πολλές ή δεν ήταν σταθερός συνεργάτης η εν λόγω εταιρία ή άλλαζε τιμολογιακή πολιτική συχνά ή δεν παρέδιδε στην ώρα της.... και έχω κι άλλους αλλά κάπως έτσι σκέφτεται ένας έμπορος που θέλει να είναι εντάξει στους πελάτες του.

 

Απο ο,τι καταλαβαινω, επειδη σπρωχνουν τις Harley Benton, κανουν στην ακρη τις Vintage. Αλλα ειναι τραγικο να θαβουν ετσι αντιεπαγγελματικα μια εταιρια, σε τελικο αγοραστη...

 

Μήπως σου έγραψαν ασε τις ταδε και πάρε Χάρλεϊ που είναι και δικύλινδρες;

Γιατί δεν το έγραψαν! Εκτός και αν δεν μας το ανέφερες. Και ποιός είπε πως είναι μόνο αυτές ανταγωνιστικές των Vintage απο ότι κουβαλάει στις αποθήκες του ο θωμάς;

 

Αρα απο που συνάγεις "Αλλα ειναι τραγικο να θαβουν ετσι αντιεπαγγελματικα μια εταιρια, σε τελικο αγοραστη...";

 

Τους απαντησα καταλληλα οτι ειναι ακυρος ο τροπος απαντησης, και φυσικα τους ειπα οτι μιας και λεγεται στο ιντερνετ οτι ειναι περιπου της ιδιας γραμμης παραγωγης οι δυο μαρκες, τοτε θα θεωρησω οτι το ιδιο κακη ποιοτητα και οι Harley Benton και συγγνωμη αλλα δεν προκειται να παρω ποτε (αν και ενδιαφερομουν για φθηνη αντικαταστασης κιθαρα ΗΒ) και αυτο θα διαμηνυω...

 

Φυσικα, σιγη ιχθυος...

 

Και πάλι καλά... Μια χαρά είναι η σιγή ιχθύος.

Δηλαδή τι θα περίμενες να απαντήσουν στην θεωρία συνωμοσίας;

 

Λίγο στραβά το πήρες νομίζω ρε Holystone.

Σου είπαν "δυστυχώς δεν έχουμε".

Εσυ τι κάνεις;

Πας αλλου και την παίρνεις.

 

Υ.Γ. Αναρωτιέμαι τι εννοείς πως είδες τις προηγούμενες συντάξεις. Τι εννοείς δηλαδή; Υπάρχει τέτοιο πράγμα ή αναφέρεσαι σε εσωτερική αλληλογραφία μεταξύ τους που σου κοινοποίησαν;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προωθεί κάποιες άλλες μάρκες είναι πιθανό, αλλά στο παγκόσμιο χωριό που ο καθένας αγοράζει από όπου θέλει δεν ξέρω αν θα είχε και τόσο νόημα, απλώς θα έχανε αυτές τις πωλήσεις που θα γίνονταν από άλλο κατάστημα.

Νομιζω πως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Ο Τομαν εχει εδω και πολυ καιρο τη δυνατοτητα να καθοριζει πολλα πραγματα στην αγορα.

 

Επισης υπαρχει και η περιπτωση οπου ο τομαν πιεζει την εταιρεια βγαζωντας απο τα ραφια του, για καποια πραγματα που θελει να πετυχει. Οχι μονο για "πονηρα" πραγματα (πχ αμεσο κερδος). Αλλα για βελτιωση πχ  του προιοντος ή τους χρονους παραδοσης κλπ (εμμεσο κερδος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και στην τελικη, σωστη να ηταν η εκτιμηση σου και να ηθελαν να κοψουν μια εταιρια για να προωθησουν μια αλλη (και σιγα τη ζημια που κανει η vintage στη HB), ειναι 100% δικαιωμα τους. Ουτε ανηθικο ειναι, ουτε αντιεπαγγελματικο. Ισα ισα θα ελεγα.

 

Αυτοι εχουν το καρπουζι, αυτοι και το μαχαιρι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι ο Θωμάς εκανε ενα καλο. εγινε το σημειο αναφοράς για ολα τα σοβαρα ελληνικα μαγαζιά. θυμαστε πριν τον Θωμα την κατάσταση τιμων;

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως διάβασες μια απάντηση που δεν σου έστειλαν αλλά μια διορθωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ενα που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σε νοιαζει και το χειροτερο καταστημα του κοσμου να ειναι. Σε φαση ''μαμα δεν ειναι καλα τα παιδια στο σχολειο , με κοροιδευουν οτι εχω μεγαλο κεφαλι''. 

Γιατι δεν παιρνεις αυτο που θες απο καπου αλλου να τελειωνεις? Εγω δεν ψωνιζω ετσι κι αλλιως απο το τομαν. Να μου πεις οτι  συζηταμε στη γειτονια για το γειτονικο μαγαζι οτι δεν ειναι καλος επαγγελματιας να το καταλαβω , αυτο το θεμα με εχει κουφανει  ;D ??? ;D

 

εγω ξερω οτι ο Θωμάς εκανε ενα καλο. εγινε το σημειο αναφοράς για ολα τα σοβαρα ελληνικα μαγαζιά. θυμαστε πριν τον Θωμα την κατάσταση τιμων;

 

 

 

Αυτο ειναι επειδη γενικοτερα εχει αλλαξει η αγορα και εχουμε προσβαση σε καθε ενα απο ολα τα δεκαδες χιλιαδες ηλ. καταστηματα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ .

Θελω να πιστευω -ελπιζω οχι τελειως αφελως- οτι εχουμε πλεον και μια μικρη καταναλωτικη συνειδηση (λεω εγω τωρα)

Πριν χρονια παρα πολλα πραγματα επισης ασχετα απο μουσικο εξοπλισμο πουλιοντουσαν πανακριβα στην ελλαδα. και σημερα γινεται αυτο απλα το αντιλαμβανομαστε οτι κατι ειναι ακριβο ασχετα αν δεχομαστε να το πληρωσουμε.

Αν δε φερνει κατι ο ταδε κι ο δεινα δεν εγινε το μεγαλο κακο που δε θα το βρισκαμε οπως θα γινοταν πριν απο χρονια.Ετσι κι αυτοι το εκμεταλευοντουσαν(μαζι με το οτι δεν ξεραμε και ειχαμε ακομη χειροτερη καταναλωτικη συνειδηση) και πουλαγαν υπεραξια.

 

Δε μου αρεσει που ολα τα ''σοβαρα'' ελληνικα μαγαζια βαζουν τις ιδιες (σχεδον ή εντελως) τιμες με το τομαν . Δε μου φαινεται σοβαρο .  Δε μου αρεσει να εχουν κατι ακριβα επειδη ετσι το εχει και το γερμανικο καταστημα. Σκεφτομαι οτι υποτιμουν τη νοημοσυνη μου οταν προσαρμοζουν την τιμη σε μια συγκεκριμενη επιχειρηση. Για μενα κατι αξιζει ΄τοσο΄ ασχετα με το ποσο πουλιεται. Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα....

Ο καγμακης αλλαζει την τιμη ενος πραγματος 40%κατω σε μια μερα επειδη το εκανε ο τομαν και την αλλη βδομαδα που ο τομαν την ανεβαζει παλι 30% την ανεβαζει κι αυτος την ιδια περιοδο . Φανταζομαι θα καθεται 3  ωρες τη μερα και θα κοιταζει ολες τις τιμες των προιοντων που εχει ποσο εχουν σε ενα συγκεκριμενο γερμανικο καταστημα κι αν θες πρεπει να δωσεις τα ιδια.

Αυτοι ειμαστε κι εμενα δε μου αρεσει .

 

 

 

Φιλε μου δες τι εχεις αναγκη , δες απο που ειναι καλυτερα να το παραγγειλεις και αγαπα το καταστημα οσο σε αγαπαει κι αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτοι ειμαστε κι εμενα δε μου αρεσει .

 

 

 

 

Εμένα μου αρέσει και μου καλαρέσει, γιατί θυμάμαι ποιοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είμαστε από την προ τόμαν εποχή, τότε που το 300% καπέλο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ήταν το μεσαίο όνομα κάθε μαγαζιού, μιλάμε για περιουσίες που έκαναν πουλώντας κλαμπατσίμπαλα σε τιμές εκκλησιαστικού οργάνου. ΤΟΜΑΝ και άγιος ο θεός, και ας αλλάζουν τιμές 465 φορές τη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου