Προς το περιεχόμενο

Αντιεπαγγελματική στάση ΘΩΜΑ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ, λεω περιεργο αυτο...

 

Σου φαίνεται περίεργο που από τον ωραίο κήπο μίας βίλας ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να ξεριζώσει τα αγριόχορτα?  ;D

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα μου αρέσει και μου καλαρέσει, γιατί θυμάμαι ποιοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είμαστε από την προ τόμαν εποχή, τότε που το 300% καπέλο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ήταν το μεσαίο όνομα κάθε μαγαζιού, μιλάμε για περιουσίες που έκαναν πουλώντας κλαμπατσίμπαλα σε τιμές εκκλησιαστικού οργάνου. ΤΟΜΑΝ και άγιος ο θεός, και ας αλλάζουν τιμές 465 φορές τη μέρα.

 

 

ε καλα , ειπαμε!!!  το μη χειρον, βελτιστον.

 

Αμα ειναι ετσι να μη βελτιωθει κατι αυριο , χθες ηταν χειροτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς πως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο  ;D ;D ;D Από τη στιγμή όμως που ακολουθεί κάποιος τις τιμές του thomann, θα ήταν παράλογο να ζητούσαμε κάτι καλύτερο από άποψη τιμής, τουλάχιστον σε μια αγορά σαν της Ελλάδας. Αν όμως μαζί με ανταγωνιστική τιμή το ελληνικό μαγαζί προσφέρει καλή εξυπηρέτηση, after market αξιοπιστία και επιπλέον το προφανές πλεονέκτημα της άμεσης επαφής και παράδοσης, τότε όντως θα έχουμε κάτι καλύτερο και πολλοί θα το προτιμήσουν και καλά θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο ειναι επειδη γενικοτερα εχει αλλαξει η αγορα και εχουμε προσβαση σε καθε ενα απο ολα τα δεκαδες χιλιαδες ηλ. καταστηματα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ .

Θελω να πιστευω -ελπιζω οχι τελειως αφελως- οτι εχουμε πλεον και μια μικρη καταναλωτικη συνειδηση (λεω εγω τωρα)

Πριν χρονια παρα πολλα πραγματα επισης ασχετα απο μουσικο εξοπλισμο πουλιοντουσαν πανακριβα στην ελλαδα. και σημερα γινεται αυτο απλα το αντιλαμβανομαστε οτι κατι ειναι ακριβο ασχετα αν δεχομαστε να το πληρωσουμε.

Αν δε φερνει κατι ο ταδε κι ο δεινα δεν εγινε το μεγαλο κακο που δε θα το βρισκαμε οπως θα γινοταν πριν απο χρονια.Ετσι κι αυτοι το εκμεταλευοντουσαν(μαζι με το οτι δεν ξεραμε και ειχαμε ακομη χειροτερη καταναλωτικη συνειδηση) και πουλαγαν υπεραξια.

 

Δε μου αρεσει που ολα τα ''σοβαρα'' ελληνικα μαγαζια βαζουν τις ιδιες (σχεδον ή εντελως) τιμες με το τομαν . Δε μου φαινεται σοβαρο .  Δε μου αρεσει να εχουν κατι ακριβα επειδη ετσι το εχει και το γερμανικο καταστημα. Σκεφτομαι οτι υποτιμουν τη νοημοσυνη μου οταν προσαρμοζουν την τιμη σε μια συγκεκριμενη επιχειρηση. Για μενα κατι αξιζει ΄τοσο΄ ασχετα με το ποσο πουλιεται. Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα....

Ο καγμακης αλλαζει την τιμη ενος πραγματος 40%κατω σε μια μερα επειδη το εκανε ο τομαν και την αλλη βδομαδα που ο τομαν την ανεβαζει παλι 30% την ανεβαζει κι αυτος την ιδια περιοδο . Φανταζομαι θα καθεται 3  ωρες τη μερα και θα κοιταζει ολες τις τιμες των προιοντων που εχει ποσο εχουν σε ενα συγκεκριμενο γερμανικο καταστημα κι αν θες πρεπει να δωσεις τα ιδια.

Αυτοι ειμαστε κι εμενα δε μου αρεσει .

 

 

δεν ξέρω αν άλλαξε η αγορά, ή αλλάξαμε εμείς καταναλωτικές συνήθειες ή γέμισε το ιντερνετ μαγαζιά.

Εγώ την πρώτη μου αγορά την έκανα από τον θωμά το 2007 καθώς αυτό που ψώνισα εδώ δεν υπήρχε καν και ήθελες ένα χέρι και ένα πόδι για να το βρεις.

Στη Αθήνα δεν ξέρω αν υπήρχαν δεκάδες μαγαζιά για να πάρεις βιδούλες ή καβαλάρηδες ή μαγνήτες κοκ αλλά τότε και ακόμα αργότερα όταν ψώνιζα δεξια και αριστέρα (σε κάτι ριχάρδους κλπ) θυμάμαι ότι έλεγα θέλω αυτό και άκουγα κάτι κουφά νούμερα και όταν έλεγα ότι ο θωμάς το έχει τόσο άλλαζαν νοοτροπία και μου το δίνανε στην ίδια τιμή συν τα 20 (τότε νομίζω 30) ευρώ. Αργότερα πάλι όταν πήγαινα λέγανε να δώ "πόσο το έχει" και εγω σκεφτόμουν ότι θα δούν τίποτα αντιπροσωπείες κλπ και έβλεπα λοξά ότι μπαίνανε στο site του θωμά και πάνω κάτω μου δίνανε την τιμή του συν το 20αρικο.

 

Σήμερα ούτε συζήτηση να γίνει. Αν δεν στο δώσουν και πιό φτηνα ξέρουν ότι θα το πάρεις από εκεί με δυνατότητα επιστροφής κλπ κλπ....

 

Ξέρετε πόσες φορές παρήγγειλα και αφού πλήρωσα άρχισαν τα τηλέφωνα ξέρετε δεν το έχουμε και μήπως να πάρετε κάτι άλλο ή να περιμένετε θα έρθει νέα παραγγελία και δεν ξέρουμε με τι τιμές...

 

Με τον Θωμά σφίξαν οι ...κόλλες και έδεσε το γλυκό.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK guys, got it που λένε και στο χωριό μου  :)

 

Και για να πω συνοπτικά,

 

1. Εσωτερική αλληλογραφία ήταν. Που μου κοινοποιηθηκε στην απάντηση.

 

2. Φυσικά και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν ό,τι θέλουν στο σπίτι ή το μαγαζί τους. Εννοείται.

 

3. Όλη η ιστορία, με τριγκαρε, καθώς με ξένισε το ότι η Vintage φτιάχνει όργανα με "κακή ποιότητα" ενώ, o ίδιος ο Θωμάς που φτιάχνει τις HB, δεν έχει;  ???

 

4. Απλά θεωρώ τις κιθάρες Vintage αξιοπρεπεστατα όργανα για την τιμή τους

 

Και μιας που είπατε, για musicstore, το συγκεκριμένο μοντέλο αναφέρουν αναλυτικά ότι μπορεί να καθυστερήσει η παράδοση λόγω του CITES και του rosewood που πλέον υπάρχει φραγμος στην ευρεία χρησιμοποιηση του και έτσι χρειάζεται τα πιστοποιητικά.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε η vintage είναι ίσως απλώς ένα brand που δεν ελέγχει άμεσα, ενώ ξέρουμε ότι η HB είναι κάτι που το ελέγχει άμεσα, ταυτίζεται με το όνομα thomann και φυσικά έχει quality control που περνάει από αυτούς.

Με την ίδια λογική υποθέτω έχει αρχίσει να βγάζει εκτός την behringer που είναι ίδιας φιλοσοφίας με αυτούς (έδρα στην Γερμανία γραμμή παραγωγής στην Κίνα, μόνο που προηγήθηκαν κατά 10 χρόνια απ αυτούς) και ίσως τώρα δεν θεωρούν ότι συμφέρει πλέον να τους στηρίζουν. Ίσως μελλοντικά να επεκταθούν και σε προϊόντα που αγγίζουν την γκάμα τους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω βέβαια συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί συζητάτε για την Harley Benton και όχι για την Squire ή την Epiphone ή την ESP και όλες τις ανταγωνιστικές στην τιμή εταιρίες που έχει στον κατάλογο του.

 

Σου εκθείασαν ή μήπως πρότειναν να πάρεις Harley Benton ή απλά σου κόλλησε επειδή είναι μια μάρκα "δική" του και σε ενοχλεί για κάποιο λόγο;

 

Καλά κάνεις και έχεις προσωπική άποψη για τις Vintage αλλά δεν νομίζω πως πρέπει να τους την επιβάλεις κιόλας.

 

Και για να πουμε και δυο λόγια σχετικά.

Kαι οι 2 προέρχονται απο... γνήσιες κινέζικες εταιρίες φασόν. Για 1 container γεμάτο κιθάρες, σου φτιάχνουν ότι θες και γράφουν και Holystone στο headstock. Ο Thomann δίνει τις δικές του προδιαγραφές και προφανώς αφου τις πουλάει κιόλας σαν ψωμοτύρι, ελέγχει σε μεγάλο βαθμό και την ποιότητα που συνεπάγεται στην δεδομένη τιμή. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για χαμηλού μπάτζετ όργανα αλλά αξιόπιστα. Κι αυτό γιατί δεν είναι εύκολο για τον κινέζο κατασκευαστή να χάσει τέτοιον πελάτη. Εγω στην θέση του θα ήμουν τυπικός. :)

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παρασκήνιο προηγήθηκε μεταξύ εταιρειών αλλά η αλήθεια είναι ότι (η JHS) είναι ανταγωνιστική της H. Benton στην κατηγορία 100-400Ε ειδικά προς το hi-end του και ειδικά τώρα που η HB έβγαλε την καινούργια pro σειρά της, σε αυτά τα λεφτά περίπου.

 

Η Squier φυσικά είναι βασικός ανταγωνιστής, αλλά και game maker εδώ. Πάντως οι HB αποτελούν το 35% του συνόλου σε αυτό το εύρος τιμών. Ειδικά σε LP type για την οποία ενδιαφέρθηκε ο holystone, η γκάμα της HB ξεπερνά το 50% του συνόλου.

 

Παρατήρησα ότι στο σύνολό τους, HB και Squier δεν έχουν καμία (ή σχεδόν καμία?) rosewood ταστιέρα. Δεν ξέρω αν σχετίζεται.

 

Δεν ξέρω επίσης αν σχετίζεται το επερχόμενο(?) Brexit.

 

Δεν βρίσκω πάντως άκυρο το ενδιαφέρον του holystone ως προς τη στάση του Thomann για το ζήτημα. Όπως θα ρωτούσες στο αγαπημένο σου τοπικό κατάστημα "τι έγινε ρε συ Γιώργο γιατί δεν φέρνετε Kumika πλέον;"

 

Με βάση την εμπειρία μου με τις Vintage πάντως, το "quality too bad" είναι λίγο δηλητηριώδες.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με βάση την εμπειρία μου με τις Vintage πάντως, το "quality too bad" είναι λίγο δηλητηριώδες.

  Ά γειά σου.... :angel:  Πιστεύω ότι το πρώτο post του, παρεξηγημένου... :-X, Holystone βασίζεται σε αυτήν την πρόταση....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ά γειά σου.... :angel:  Πιστεύω ότι το πρώτο post του, παρεξηγημένου... :-X, Holystone βασίζεται σε αυτήν την πρόταση....

Για το "quality too bad" τωρα που το σκεφτομαι, και σε συνδυασμό με το οτι η φραση αυτη ηταν απο την εσωτερικη αλληλογραφια μεταξυ των υπαλληλων του Τομαν, μπορει να παιζουν και θεματα που δεν γνωριζουμε.

Πχ να πηγε μια παρτιδα με οργανα με σοβαρα ελλατωματα, και που δεν ηθελε να τα πουλησει ο Τομαν για διαφορους λογους, πχ να "λερωσει" το ονομα του, να εχει επιστροφες και χασουρα κλπ, και να αποφασισε να τα στειλει πισω και να διεκοψε και την συνεργασια μετα απο ενδεχομενη προστριβη.

Λεμε τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου