Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνοντας στο φως του φεγγαριού


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Ναι, έτσι λέω κι εγώ Δημήτρη.... :laugh: 8)

 

κοίτα Φώτη....

σοβαρά, διότι μεταξύ μας σοβαρά.

Εγώ γουστάρω να γράφω για τα λάθη και θέλω να μου γράφουν για τα λάθη.

 

1. έχεις ένα πολύ ψηλά ανεβασμένο επίπεδο και δίνεις απίστευτη σημασία στη λεπτομέρεια. Εγώ θα τα πασάλειβα, αρκεί και μόνο να είχα μια καλή ιδέα. Φαίνεται ότι δουλεύεις όλα τα σόλα, όλα τα μέρη νότα νότα. Θα εκπλαγώ αν δεν το κάνεις.

2. Αυτα τα αρπεζ που είναι το σήμα κατατεθέν σου (με κιθάρα αλα καμελ από πίσω) είναι το δυνατό σου σημείο....... αλλά υπάρχουν κάπου ΣΕ ΟΛΑ τα κομμάτια σου....

3. Δεν το θυμάμαι στην παλιά εκτέλεση...αλλά εδώ από το 1:40 είναι πολύ ενδιαφέρον και στο 2:26 με καθάρισες φιλε....πολλά λεφτά.  (ευτυχώς γιατί στο υπόλοιπο είναι γενικώς καλά...λεφτά  ;D)

4. Μου αρέσει που το τελειοποιείς. (και μάλιστα ντάλα καλοκαίρι... άσε και γω το ίδιο  ;D απλά δεν παρουσιάζονται)

5. Το έχω ξαναγράψει...θέλω κάτι αλλιώτικο  :-*. Ενα κομμάτι, το μέσα έξω. Και ναι, με λαθάκια ίσως αλλά όχι αυτά τα μινοράκια αρπεζάκια. Τα έχω ακούσει πολύ... Πάντα καλά θα είναι.

 

Ουφ.... ::)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  κανα χαλι (πληκτρο) αμα εβαζες ισως το εκανες πιο ατμοσφαιρικο

  Λες έ; Ναι εντάξει μπορώ να το κάνω αυτό (με midi patterns και "μολυβάκι" φυσικά, δεν είμαι πληκτράς) προσθέτοντας κάποιο Hammond vst ας πούμε ::), είδομεν.... 

Σα να διεκρινα επιρροη στο υφος απο metalica .

  Alpatman, Μετάλικα ποτέ μου δεν άκουσα. Περιστασιακά ίσως σε διάφορα μπαράκια ή μέσα στο αμάξι στο ραδιόφωνο γιατί βαριόμουν να αλλάξω σταθμό!

  Περιέργως πάντως δεν είσαι ο πρώτος που ακούει Μετάλικα σε κομμάτια μου... :-X

Κατά τ'άλλα ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το ακούσεις και να γράψεις :)       

γίγας, όπως πάντα.

Ωραίος!

Thank you guys!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα Φώτη....

σοβαρά, διότι μεταξύ μας σοβαρά.

Εγώ γουστάρω να γράφω για τα λάθη και θέλω να μου γράφουν για τα λάθη.

Εννοείτε ότι το αυτό θέλω κι εγώ για τα κομμάτια μου...

 

1. έχεις ένα πολύ ψηλά ανεβασμένο επίπεδο και δίνεις απίστευτη σημασία στη λεπτομέρεια. Εγώ θα τα πασάλειβα, αρκεί και μόνο να είχα μια καλή ιδέα. Φαίνεται ότι δουλεύεις όλα τα σόλα, όλα τα μέρη νότα νότα. Θα εκπλαγώ αν δεν το κάνεις.

2. Αυτα τα αρπεζ που είναι το σήμα κατατεθέν σου (με κιθάρα αλα καμελ από πίσω) είναι το δυνατό σου σημείο....... αλλά υπάρχουν κάπου ΣΕ ΟΛΑ τα κομμάτια σου....

3. Δεν το θυμάμαι στην παλιά εκτέλεση...αλλά εδώ από το 1:40 είναι πολύ ενδιαφέρον και στο 2:26 με καθάρισες φιλε....πολλά λεφτά.  (ευτυχώς γιατί στο υπόλοιπο είναι γενικώς καλά...λεφτά  ;D)

4. Μου αρέσει που το τελειοποιείς. (και μάλιστα ντάλα καλοκαίρι... άσε και γω το ίδιο  ;D απλά δεν παρουσιάζονται)

5. Το έχω ξαναγράψει...θέλω κάτι αλλιώτικο  :-*. Ενα κομμάτι, το μέσα έξω. Και ναι, με λαθάκια ίσως αλλά όχι αυτά τα μινοράκια αρπεζάκια. Τα έχω ακούσει πολύ... Πάντα καλά θα είναι.

 

Ουφ.... ::)

  1.  Όοοολα μου τα σόλα Δημήτρη είναι αυτοσχεδιασμοί της στιγμής, γράφω 3-4-5.. και διαλέγω αυτό που μου αρέσει περισσότερο.     

  2. Χωρίς αρπέζ (έστω σε κάποιο μέρος του κομματιού) δεν θα είναι κομμάτι μου... Φώτης = αρπέζ :laugh:

 

3.  :angel:

   

4. Γιατί;

 

5. Είδομεν.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραίο υιέ μου...

εμένα πλην Camel μου δίνει και κάτι από Wishbone Ash χωρίς όμως να "ενοχλείται" το προσωπικό σου στυλ... ;)

 

ως ήχος τώρα μου βγάζει ένα ενδιαφέρον rehearsal feel αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να έχεις προσέξει περισσότερο την ισοροπία των τυμπάνων και μπάσου με τις κιθάρες κυρίως ως προς τις εντάσεις (τα πρώτα είναι αρκετά "πίσω")... επίσης στο σόλο θα μπορούσες να πειραματιστείς και με κάποιο haas effect (προσέχοντας την φάση)... νομίζω ότι θα σου άρεσε το αποτέλεσμα (και υπάρχουν αρκετά free plug ins γι αυτή τη δουλειά)...

 

μπράβο και πάλι...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο υιέ μου...

εμένα πλην Camel μου δίνει και κάτι από Wishbone Ash χωρίς όμως να "ενοχλείται" το προσωπικό σου στυλ... ;)

 

ως ήχος τώρα μου βγάζει ένα ενδιαφέρον rehearsal feel αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να έχεις προσέξει περισσότερο την ισοροπία των τυμπάνων και μπάσου με τις κιθάρες κυρίως ως προς τις εντάσεις (τα πρώτα είναι αρκετά "πίσω")... επίσης στο σόλο θα μπορούσες να πειραματιστείς και με κάποιο haas effect (προσέχοντας την φάση)... νομίζω ότι θα σου άρεσε το αποτέλεσμα (και υπάρχουν αρκετά free plug ins γι αυτή τη δουλειά)...

 

  Χαμηλά τα τύμπανα και το μπάσο έ πατέρα; Χμμμμ... εμένα στα ακουστικά ρε γαμώτο μου ακούγονται αρκούντως δυνατά!  Έκανα μια νέα μίξη τώρα στο κομμάτι με πιο δυνατές εντάσεις στα μπασοτύμπανα (εννοείτε ότι στα τύμπανα έφερα ξανά τις εντάσεις των πιάτων, ταμπούρου, μπότας, φούτζι, χαμήλωσα και τα μπάσα του μπάσου) και κάτι δεν μου "κάθισε" καλά...πιο μπουκωμένο, πιο "άγριο", πιο rock.... ::)      Αλλά αφού το λες εσύ, έτσι θά'ναι!!!   

  Δοκίμασα και ένα free haas effect, αυτό 

https://www.kvraudio.com/product/quick-haas-by-venn-audio  και έπαθα πλάκα....! Δεν ήξερα αυτού του είδους τα vst effect  και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα!  Απλώς στα αυτιά μου ανέβασε τις εντάσεις στα μονοφωνικά κανάλια που το πρόσθεσα, οπότε η μίξη χρειάζεται αναθεώρηση.

Νίκο μου σε ευχαριστώ τα μάλα για όλα :-*

         
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γιατί?

 

  Για αυτό...:

4. Μου αρέσει που το τελειοποιείς. (και μάλιστα ντάλα καλοκαίρι... άσε και γω το ίδιο  ;D απλά δεν παρουσιάζονται)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλά αφού το λες εσύ, έτσι θά'ναι!!!

 

ε όχι βρε... φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

προσπέρασες το

 

αλλά προσωπικά θα προτιμούσα

  ;)...

 

επαναλαμβάνω πολλά εδώ μέσα αλλά το πιο συχνό είναι ότι δεν υπάρχουν αυθεντίες και "θεσφατομπούσουλες" στην ηχοληψία... άσε που θα μου την πει κι ο Ηλίας ότι είμαι του ηχοδιαβόλου και σε βάζω στον πειρασμό να "παχαίνεις" μπότες...  :P ;D

 

ότι απόψεις ή τεχνικές συμβουλές σου δίνω (όπως και στον οποιοδήποτε μου ζητάει) έχουν να κάνουν με το να σχηματιστεί πιο γρήγορα ΕΚΟΥΣΙΑ (μέσω της γνώσης) κι όχι "τυχαία" μέσω έλλειψης εναλλακτικών πρακτικών, η τελική προσωπική σου άποψη...

 

όσο για το haas όπως σου προείπα θέλει προσοχή, αλλά αξίζει τον κόπο... όμως αν κάνεις συχνά Α\Β συγκρίσεις σε stereo\mono mode (που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις και χωρίς αυτό) δύσκολα θα δημιουργήσεις πρόβλημα στο εν γένει mix...

 

keep mixing... 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου