Προς το περιεχόμενο

Squindεr Stratocaster Remake


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι με 160 ευρω, εχω (εμφανισιακα  :P ) μια Light Relic Fender Stratocaster 1962, η οποια ομως παιζει φανταστικα, με narrow/ jumbo ταστα, και με λιγο γραφιτη στο nut, και ελαχιστο ελαφρυ λαδι μηχανης στα βαγονακια της γεφυρας, και λιγο ακομα στα string trees, δεν χανει κουρδισμα καθολου, μεχρι που ενω ελεγα να αλλαξω βαγονακια ή γεφυρα, τελικα θα μεινει οπως εχει!

 

Απο τις 3 stratocaster, μονο με αυτη παιζω  8)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω, αλλα μετα απο ολο αυτο, και ολο το ψαξιμο που εκανα, καταλληγω οτι οντως, ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για μια κιθαρα εμπορικη των 1.000 (για στρατ μιλαμε παντα)....

 

Αν τωρα δεν ειχα καμια κιθαρα, αυτο που θα εκανα, θα ηταν να παρω απλα μια φθηνη, αναλογα των specs του μανικιου (πχ τωρα που εβγαλε η squier τις contemporary με 12ιντσα μανικια και jumbo ταστα) και θα την πηγαινα για ενα παρα πολυ καλο σεταπ σε επαγγελματια, θα εβαζα και μαγνητες της επιλογης μου, αντε και κανενα κοκκαλινο Nut ή το tusq παλι, και ετσι θα κατεληγα παλι με μια αριστη παιχτικα κιθαρα, καλοσεταρισμενη που δεν θα ειχε να ζηλεψει τιποτα σε πιο ακριβες.

 

('Νταξ, θα ηθελα παλι να γραφει 7εndεr επανω  ;D, αυτα ....γινονται... ;D )

 

Ο λογος που την χαιρομαι αυτη, ειναι οτι μπορω να ξεδιπλωσω ολο το vibe/mojo O0  μου, και να φτασω μεχρι και σε abused παιξιμο, χωρις αναστολες, και ετσι χωρις να λυπαμαι τα λεφτα που θα ειχα δωσει σε πολυ πιο ακριβες...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο Holystone!

 

Κι εγω έκανα ακριβώς το ίδιο. Μόνο που δεν έβαλα λογότυπο.

Παίζει θαυμάσια με jumbo frets (αν και δεν το χρειαζόταν), Tonerider μαγνήτες και άλλα ηλεκτρικά και διακόπτες.

Την κοπανάω στην βάση και δεν με νοιάζει. Και είναι κι ελαφρύτερη απο τις "κανονικές".

 

Αξίζει η διαδικασία και θα κάνω το θέμα "sticky", καθώς έκανες ωραίο μπούσουλα με φωτογραφίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω  :)

 

Απλα θελω να επισημανω, οτι σε ολο αυτο, ο χρονος ειναι χρημα, που δεν υπολογιζεται, το skill παλι δεν υπολογιζεται, και εργαλεια, ψαξιμο κτλ παλι δεν υπολογιζονται.

 

Σιγουρα, ενας επαγγελματιας θα ειχε κανει αριστη δουλεια (1ον γιατι τα εργαλεια κανουν τον μαστορα, 2ον γιατι ειναι αυτη η δουλεια του)

Απλα εγω λογω κοστους/ χρηματων κτλ, και λιγο που μου αρεσει να μαστορευω, και να "ταλαιπωρουμαι" και του οτι ηταν παμφθηνη η αγορα της, προτιμησα να το κανω.

 

Και παλι ομως καταλληγω, οτι μπορει ο οποιοσδηποτε να αγορασει μια φθηνη κιθαρα, και με τα καταλληλα parts (επιλογης του) να την παει σε καποιον που κανει ωραιες δουλειες και να αποκτησει ενα πραγματικο διαμαντι, εκτος και αν εχει:

 

1. Ορεξη

2. Χρονο (και για διαβασμα)

3. Υπομονη

4. Νιωθει σαν τον Μπομπ τον Μαστορα

 

να το προσπαθησει μονος του

 

 

(ΥΓ.: η αληθεια ειναι οτι το θεμα λογοτυπο, λιγο με προβληματισε...Σε σημειο ισως και να το μετανιωσα...Δηλ, νιωθω και λιγο faux αν παω καπου και μου πουν "τι ειναι αυτη;" και τους πω: "Squindεr". Aλλα οκ, για δικους μου ψυχολογικους λογους μπηκε, μπας και βγει απο τα δαχτυλα λιγο ακομα vibe  ;D ;D ;D )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ....

εγω στη δικιά μου του 2013, όταν πια θεώρησα ότι ήταν αυτό που ήθελα από μανίκι και ευτυχώς καλή δουλειά του κινέζου στα τάστα και στο νατ, στην πρώτη ευκαιρία πέρασα ένα σετ Bill Lawrence το γνωστό noise free L280 s/NM-L290 sL και μετά γύρισα το τρεμολο σε float.

Με αρκετό γραφίτη εδώ και εκεί, κρατάει σωστά κούρντισμα και τώρα της φόρτωσα και το fishman.

 

Αν θα γίνει κάποια αλλαγή μάλλον θα είναι locking tuners.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα γίνει κάποια αλλαγή μάλλον θα είναι locking tuners.

 

Εκτος του double lock floyd που εχω στην LTD μου, τα φοβαμαι λιγο τα locking tuners σε float bridge. Οχι γιατι δεν θα κρατανε κουρδισμα, αλλα θα ηθελα την ευκολια "on the fly" κατι αν παει στραβα, τσακ στο δευτερολεπτο να κουρδισω μια χορδη. (πχ μου εχει τυχει να χτυπησει το headstock ο τραγουδιστης το κλειδι, και ενω ηταν locked, να την πατησω...

 

Αντε μετα να ξεκλειδωσει, και να κουρδισει (βεβαια ηθελε allen, αλλα και παλι...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του double lock floyd που εχω στην LTD μου, τα φοβαμαι λιγο τα locking tuners σε float bridge. Οχι γιατι δεν θα κρατανε κουρδισμα, αλλα θα ηθελα την ευκολια "on the fly" κατι αν παει στραβα, τσακ στο δευτερολεπτο να κουρδισω μια χορδη. (πχ μου εχει τυχει να χτυπησει το headstock ο τραγουδιστης το κλειδι, και ενω ηταν locked, να την πατησω...

 

Αντε μετα να ξεκλειδωσει, και να κουρδισει (βεβαια ηθελε allen, αλλα και παλι...)

1. δεν υπάρχει τραγουδιστής

2. δεν υπάρχει live

3. δεν υπάρχει double lock floyd

;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου