Προς το περιεχόμενο
Holystone

Squindεr Stratocaster Remake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολύ ωραία δουλειά, μου άρεσε και η περιγραφή και οι εικόνες! Τόσο που μπριζώθηκα για λίγο να κάνω κάτι αντίστοιχο με μία Strat και μία Les Paul, να συμπληρώνουν την Tokai μου και να μη με νοιάζει να τις κοπανήσω πουθενά στα πέρα δώθε. Μετά θυμήθηκα ότι είμαι παντελώς κουλός, οπότε το άφησα! ;D ;D

Πώς είναι σε αίσθηση η κιθάρα, παίζει; Σε τι κατηγορία τιμής θα την έβαζες αν δεν ήξερες τι υπάρχει από πίσω;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία δουλειά, μου άρεσε και η περιγραφή και οι εικόνες! Τόσο που μπριζώθηκα για λίγο να κάνω κάτι αντίστοιχο με μία Strat και μία Les Paul, να συμπληρώνουν την Tokai μου και να μη με νοιάζει να τις κοπανήσω πουθενά στα πέρα δώθε. Μετά θυμήθηκα ότι είμαι παντελώς κουλός, οπότε το άφησα! ;D ;D

Δεν ειναι μονο η Ιθακη, αλλα και ο Δρομος προς την Ιθακη  8)

Δεν ειχα καμια ιδεα ΤΙ θα εκανα, ή πώς θα γινόταν. Ομως, στιγμη δεν σκεφτηκα οτι ΔΕΝ μπορουσα να το κανω!

Σκεφτηκα οτι ολα ηταν θεμα πληροφοριων. Εψαξα, βρηκα, πειραματιστηκα, δοκιμασα, εφαγα τα μουτρα μου, αλλα το ευχαριστηθηκα.

Μπορω να πω ομως, οτι με βρηκα αρκετες φορες στο οριο να το παρατησω, ή εκανα βιαστικες κινησεις γιατι απλα...ηθελα να τελειωνει ολο αυτο...

Πώς είναι σε αίσθηση η κιθάρα, παίζει;

Εχει και τα λαθακια της.

1. Δηλ, μιας και ειχα τριψει το Tusq nut για τα παλια ταστα που ηταν χαμηλα, επρεπε τωρα να σηκωθει αρκετα για τα jumbo ταστα. Για την ωρα την πιο ευκολη λυση, μιας και ειναι κυρτο το αυλακι, την εκανα κολλωντας μερικα στρωματα χαρτοταινιας  :P  Ο,τι πιο κοντα σε ξυλο, μεχρι να κοψω ενα σωστο φυλλαρακι ξυλο και να βαλω.

2. Ομως παιζει πολυ ωραια, με τα dunlop 6105 ταστα (narrow/jumbo) νομιζω αυτα που εχει η john mayer κιθαρα, και διαβαζω οτι ειναι τα πιο δημοφιλη. Εμενα παντως αλλαξε φοβερα και στην αισθηση, και στα bends. Ακουμπανε τα δαχτυλα στην ταστιερα, αλλα οχι τοσο οσο να εχει αντισταση το χερι.

3. Επίσης, την εχω σε Eb κουρδισμα με 10αρες. (σκεφτομαι ποσο πιο αφρος θα γινοταν με 9αρες, αλλα μην το ξεφτυλισω  ;D ) Ειναι αρκετα μαλακες οι χορδες.

4. Αν και δεν εκανα fret dress σε ολη την ταστιερα, μονο μεμονωμενα σε μερικα ταστα, νομιζω οτι δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα buzz. Ευτυχως εχω επιλεξει να εχω ψηλα τις χορδες σε σχεση με τα μεταλοκιθαρα, αλλα δεν με δυσκολευει ισως λογω των jumbo ταστων.

5. ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΔΙΖΕΙ! (ουτε αυτη) απλα γιατι εμαθα το κολπο: α) ξυσμα καλης μαρκας μολυβιου στο nut, και ας ειναι το Tusq, β) ελαφρυ λαδι μηχανης, λιγοτερο απο τη μυτη της βελονας στα saddles, και παλι απαλο σκουπισμα, γ) και στα string trees.

Επισης, βρηκα το κολπο και εχει γινει fast το μανικι, απλα το τριψα απο πισω με ενα πρασινο σφουγγαρακι κουζινας. Και ετσι εγινε το satin οσο χρειαζεται. Χωρις γυαλοχαρτο

Αισθητικα, εχει τις ατελειες απο το λιγο ατσαλο fret bevel στις ακρες στην ταστιερα. και γενικα καποια στιγμη κουραστηκα και μου ξεφευγε λιγο η λιμα  :-\

Σε τι κατηγορία τιμής θα την έβαζες αν δεν ήξερες τι υπάρχει από πίσω;

Δεν μπορω να την βαλω καπου συγκεκριμενα. Ειναι απλα μια Squier, με Dunlop 6105 jumbo ταστα, με Wilkinson μαγνητες, με tusq nut, gotoh κλειδια, μονωμενη ηλεκτρικα, με περασμενο λογοτυπο Fender, και πολυ χρονο και κοπο.

Για εμενα πχ, μπορει να αξιζει 1.000 ευρω γιατι δεν θα την αποχωριζομουν ετσι ευκολα. Για εναν ξενο, δεν παυει να κανει 160 ευρω...

Πλεον, υπαρχουν απιστευτες κιθαρες για ολα τα βαλαντια. Πχ μια Squier Contemporary strat/tele, με jumbo ταστα, 12αρι μανικι, καινουργια, που απλα γραφει squier λιγοτερο απο 400 ευρω. Μια Vintage Icon πιο φθηνα ακομα..., Harley Benton; Να χανει το παιδι τη μανα!

Απο τη στιγμη που μπαινει το DIY στη μεση, ολα ειναι υποκειμενικα

Πχ, η κιθαρα του EVH για μενα, δεν εχω δει πιο κακασχημη, αποκρουστική κιθαρα, ατσαλα φτιαγμενη, ουτε για pawn shop  :-X.

Για αυτον μπορει να ειναι ανεκτιμητη, και λογο του οτι ειναι πλεον του EVH, οι κοπιες ειναι ακριβες.

Αν κανω το ιδιο εγω, να την χαριζα δεν θα την επαιρνε κανεις. Καπως ετσι... 8)

evh_1024_front2.jpg

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε.