Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο τραγούδι,διαφορετική προσέγγιση WalkThisFireRoad


Nikos Achilleus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν, πριν κανα μήνα περίπου τρωγόμουν να φτιάξω ένα τραγούδι. Ηθελα όμως κάτι άλλο από αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής. Έτσι έπιασα το μπάσο και λέω θα σκεφτώ ένα riff που να με πείσει. Μετά λέω θέλει vintage ήχο, άρα Vox, παραμόρφωση στη φωνή, άλλη προσέγγιση στη μείξη και πάει λέγοντας. Τι λέτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι επιλογή σου η φωνή να ακούγεται σαν από πηγάδι, τα δέρματα απ'τα τύμπανα (ιδιαιτέρως το ταμπούρο) να είναι πίσω στην μίξη, το (πολύ καλό) Hammond να μένει παραπονεμένο, το σόλο να μου ακούγετε ανέμπνευστο (sorry κιόλας...) και φυσικά η "περίεργη" στερεοφωνία (που ίσως να φταίει το reverb στο master channel  γι'αυτήν) που όντως υπάρχει και είναι αρκούντως διακριτή αλλά, ρε γαμώτο..., σαν να μου ακούγονται όλα στο κέντρο (τώρα πως γίνεται αυτό, μη με ρωτάς δεν ξέρω ::)), ίσως να φταίνε οι ρυθμικές που είναι λίιιιγο πάνω στην μίξη...  Τότε κάνω πάσο! 

  Επειδή όμως σε παλαιότερα κομμάτια σου έχεις δείξει ότι είσαι παιχταράς, φτιάχνεις πολύ καλές μίξεις και γράφεις εμπνευσμένα άσματα, βεβαίως βεβαίως, θα το "πάρω" αυτό σαν πείραμα......

   

  Νίκο το ξέρω πως ακούστηκα ωσάν γεροπαράξενος, αλλά πολύ απλά είπα την γνώμη μου σε αυτό που άκουσα.

   

  Άαα μην το ξεχάσω..., το κομμάτι είναι πολύ καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι επιλογή σου η φωνή να ακούγεται σαν από πηγάδι, τα δέρματα απ'τα τύμπανα (ιδιαιτέρως το ταμπούρο) να είναι πίσω στην μίξη, το (πολύ καλό) Hammond να μένει παραπονεμένο, το σόλο να μου ακούγετε ανέμπνευστο (sorry κιόλας...) και φυσικά η "περίεργη" στερεοφωνία (που ίσως να φταίει το reverb στο master channel  γι'αυτήν) που όντως υπάρχει και είναι αρκούντως διακριτή αλλά, ρε γαμώτο..., σαν να μου ακούγονται όλα στο κέντρο (τώρα πως γίνεται αυτό, μη με ρωτάς δεν ξέρω ::)), ίσως να φταίνε οι ρυθμικές που είναι λίιιιγο πάνω στην μίξη...  Τότε κάνω πάσο! 

  Επειδή όμως σε παλαιότερα κομμάτια σου έχεις δείξει ότι είσαι παιχταράς, φτιάχνεις πολύ καλές μίξεις και γράφεις εμπνευσμένα άσματα, βεβαίως βεβαίως, θα το "πάρω" αυτό σαν πείραμα......

   

  Νίκο το ξέρω πως ακούστηκα ωσάν γεροπαράξενος, αλλά πολύ απλά είπα την γνώμη μου σε αυτό που άκουσα.

   

  Άαα μην το ξεχάσω..., το κομμάτι είναι πολύ καλό!

 

  Φώτη :) δε θα διαφωνήσω και πολύ, αλλά..... ναι η φωνή έχει περίεργο ήχο λόγω παραμόφφωσης και slapback delay όμως οι στίχοι διακρίνονταν, έτσι δε μου φαινόταν ενοχλητικό. Τα τύμπανα είναι όντως λίγο πίσω στη μείξη και ίσως το διορθώσω. Για το σόλο μου πλήγωσες την καρδιά :'( αλλά θα μαι ειλικρινής και ναι το πήγα εντελώς χύμα και αν θυμάμαι σωστά ήταν η δεύτερη λήψη που έκανα, γιατί όλα τα όργανα  γράφτηκαν με τη λογική να είναι αυθόρμητα αρκεί να ναι σωστά. Αυτό έχει τα θετικά του, έχει και τα αρνητικά του όπως θα ξέρεις. Το Master channel κι όμως δεν έχει reverb, η φωνή έχει, όπως και ένα δεύτερο μπάσο μου παίζει μια οκτάβα πιο πάνω απτό κανονικό στα ρεφρεν με παραμόρφωση και spring reverb γι αυτό ίσως σε μπέρδεψε.

  Για να ολοκληρώσω, η όλη παραγωγή είχε διαφορετικό σκεπτικό. Δεν έχει υπερβολική επεξεργασία, όχι κοψε-ράψε, κομπρεσάρισμα χωρίς υπερβολές. Το ήθελα λίγο ωμό >:D ρε παιδί μου ακόμα και με τα λάθη του. Δε μου φάνηκες γεροπαράξενος γιατί οι Floydικές επηρροές και βάσεις μου, με κάνουν να καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες ;) .  Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες και για τα σχόλια, σημαίνουν πολλά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Floydικές επηρροές και βάσεις μου, με κάνουν να καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες ;)

  Επειδή έχουμε τις ίδιες επιρροές, θα ήθελα ::) :laugh: να κάνεις άλλη μια μίξη στο project σου με πιο ήπιες  ::) ρυθμίσεις στα vst..... Να ακούγεται "σημερινό" βρε παιδί μου!  Νομίζω (προσωπική γνώμη πάντα...) ότι το κομμάτι θα απογειωθεί!  Το αξίζει... :) 

  Φιλικά πάντα Νίκο και με το θάρρος που μου δίνει αυτή η κοινότητα..... ;)

     

  Edit:  Όσο κι αν σε στεναχωρώ..., το σόλο θέλει μια αναθεώρηση... :police:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά οι floyd πού είναι?

 

θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Φώτη.

Το vintage το πετυχες.

Το σύνολο...δεν καταλαβαίνω τι μου θυμίζει, σίγουρα έχει άποψη, έχει φλυαρία (νομίζω) με λόγια να χάνονται στο σύνολο, το σόλο στην αρχή χωλαίνει, στο slide γίνεται πιο ενδιαφέρον.

 

Μπορώ να πω ότι είναι μια ιδέα, (ίσως όχι τόσο λαμπρή) άρτια δομημένη προς μια κατεύθυνση (ίσως όχι αυτήν που θα περίμενε κανείς).

 

Πάντως γούστα είναι αυτά και στεναχωριέμαι όταν σχολιάζω αρνητικά όταν ο άλλος έχει ιδρώσει.

Αν ήμουν εκεί μαζί σου στην ηχογράφηση ή στο τελικό μιξ, θα άλλαζα αρκετά, αλλά...τότε ίσως δεν θα σου άρεζε...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω την μαλακία μου,δεν ξέρω πολλά από μίξη/μαστερινκ,εκεί πάω πάσο,αλλά το κομμάτι μου άρεσε και μου έδωσε μια μυρωδιά από Doors (μην βαράτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά οι floyd πού είναι?

 

 

:)Όχι σε αυτό το κομμάτι, λέμε για παλλιότερα κομμάτια που έχω έχω φτιάξει με επιρροές από Floyd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω την μαλακία μου,δεν ξέρω πολλά από μίξη/μαστερινκ,εκεί πάω πάσο,αλλά το κομμάτι μου άρεσε και μου έδωσε μια μυρωδιά από Doors (μην βαράτε)

 

Νίκο αν σου πω πως όταν άρχισα να ασχολούμε με το κομμάτι είχα στο μυαλό μου να δώσω στοιχεία από Doors; :o Απλά πήρε διαφορετική κατεύθυνση στην πορεία. Σωστός  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου