Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά δεν ασπάζομαι και πολύ αυτή την άποψη. Τι πάει να "δε θα μπορείς να παίξεις το τάδε με σωστό ήχο";

Πάει να πει πως εγώ (πες) ότι ερωτεύομαι μια telecaster για την εμφάνισή της, για το μπράτσο της κτλ και την παίρνω στο studio να παίξω creeping death.... Εγώ θα το παίξω... αλλά το πώς θα ακούγομαι δεν ξέρω.

Αυτό πάει να πει αυτό που λέω

Δεν κάνω ούτε τον έξυπνο, ούτε τον γνώστη, αλλά νομίζω πως σε κάποια πράγματα πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη οδό κι όχι να πηγαίνεις όπου να 'ναι.

Δεν μπορείς να πάρεις supersport μοτοσυκλέτα να κάνεις εντούρο! (το χόντρυνα :D ) Βασικά μπορείς... όπως μπορείς να παίξεις τα πάντα με όλες τις κιθάρες, αλλά το θέμα είναι το αποτέλεσμα ποιο θα είναι!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνοψίζοντας από τις απαντήσεις που πήρα, αυτό που υπερτερεί είναι το

 

"Πάρε αυτό που σου αρέσει στο χέρι, στο αυτί και στο σχήμα ανεξαρτήτως μάρκας.

Αφενός βέβαια η μάρκα και η χρηματική του αξία θα σου δώσει τουλάχιστον το ελάχιστα εγγυημένο αποτέλεσμα ποιότητας/ήχου και αφετέρου θα σου δώσει την παράμετρο της μεταπωλητικής αξίας όταν θελήσεις να το αλλάξεις. Άλλωστε σχεδόν πάντα ό,τι πληρώσεις παίρνεις και δεν μπορεί ένα όργανο των 300€ να είναι καλύτερο από κάποιο του 1000ρικου.

Επίσης, ό,τι δεν σου αρέσει πάνω του ή άλλαξαν τα γούστα σου, εν καιρό το αλλάζεις κατά το δοκούν, εκτός κι αν είναι κολλητό μπράτσο που το παντρεύεσαι.

 

Κάπως έτσι τα συνοψίζω.

 

Δεν περίμενα να ακούσω κάτι συγκεκριμένο όταν ζητώ την γνώμη τόσων ανθρώπων για ένα τόσο σημαντικό θέμα! Είναι λογικό κάποιες γνώμες να διαφωνούν μεταξύ τους (και πολύ μάλιστα) σε σημείο που να σε μπερδεύουν  και να μην ξέρεις ποιος έχει το περισσότερο δίκιο και ποιος όχι, αλλά συνοψίζοντας και βάζοντας όλα αυτά που άκουσα σε μια σειρά και τακτοποιημένα, μπορώ να βγάλω το ρεζουμέ πάνω σε αυτό που ρώτησα. Όχι εύκολα είναι η αλήθεια... αλλά απέκτησα έναν μπούσουλα.

 

Αυτό που κατάλαβα (και ειδικά πάνω στο ερώτημα που έκανα περί αν αξίζει η Ασία αντί της Αμερικής)  είναι πως ναι αξίζει.

 

Τώρα που έχω κι αυτές τις "γνώσεις" -να το πω? - στη φαρέτρα μου από αυτά που είπατε... θα ξανακάνω μια βόλτα από τα μαγαζιά και θα ξαναπαίξω με τα όργανα που έπαιξα ώστε να τα προσέξω πιο προσεκτικά αυτή τη φορά (σε ήχο κυρίως αλλά και σε ανατομία) πριν προβώ στη τελική επιλογή (να δω και κάποια που δεν πρόλαβα να δω ακόμα. Πχ Ibanez δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου ούτε για δοκιμή)

 

Θα δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στις PRS που είδα να διαφωνείτε οι περισσότεροι σε αυτό που είπα. (κι ίσως να έχετε και δίκιο γιατί πραγματικά ήταν λίγο βιαστική η δοκιμή λόγω του ότι έκλεινε το μαγαζί και δεν είχα τον χρόνο που είχα με άλλες κιθάρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανοιξω λιγο τις παραμετρους:

 

1. Παρε κιθαρα που θα σε βολευει το μπρατσο. Προφιλ, radius, υψος ταστων αριθμος ταστων κτλ. Το οτι δοκιμασες μια κιθαρα πχ prs ή fender ή gibson κτλ δεν λεει κατι. Στην ουσια δοκιμασες συγκεκριμενο προφιλ ταστιερας C,D soft C, κλτ, και συγκεκριμενα ταστα, vintage, medium/jumbo, jumbo κτλ. Μην μενεις στο οτι "πχ, δοκιμασα μια gibson και δεν βολευει ή δοκιμασα μια Squier και βολευει κτλ." Εχουν πλεον πολλους συνδυασμους.

 

Κατεληξε ποιο υψος ταστων σε βολευει αναλογα το παιξιμο σου (δυνατο πατημα/ ελαφρυ πατημα, τρελλο bending, shred solos κτλ

 

 

2. Ακομα και το φινιρισμα την ταστιερα μπορει να σου κανει ευκολο ή οχι το παιξιμο (satin/matte/ gloss )

 

3. Το σωμα (και κυριως αναφερομαι στα κατω ταστα, πχ heel και ποσο ευκολα προσβασιμα ειναι τα ταστα), βαρος κτλ...

 

4. Οι μαγνητες να μην ειναι σε καμια περιπτωση προαπαιτουμενο. Αν καταληξεις εις γνωση σου, βασει των παραπανω, τοτε αν υπαρχουν στην ιδια κιθαρα επιλογες μαγνητων, τοτε διαλεξε αναμεσα τους.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και ειχα ανοιξει το DIY θεμα μς την Squier που χακαρα, η επομενη μου (bolt on) επιλογη κιθαρας θα ειναι (βασει των παραπανω):

 

1. Fender Squier Bullet Strat IL AW -----> 122ευρω

https://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_il_aw.htm

 

2. Σε επαγγελματια καλο σεταπ και refret με Dunlop 6105 (ή αλλη μαρκα) jumbo ταστα ----> 150-160ευρω (εκτος και αν το ξανακανω μονος μου και τα γλιτωσω)

 

3. Ενα σετ Tonerider μαγνητες στα 100ευρω περιπου (ή αλλους, μεταχειρισμενους φθηνα)

 

4. Και με 10 ευρω nut tusq ή bone nut(40 ευρω κατασκευη)

 

5. Αλλαγη βαγωνακια 10-20ευρω

 

κοντα στα 500ευρω, αλλα κιθαρα μπομπα, στα δικα μου μετρα... (και δεν χρειαζεται να τα δωσω ολα μαζι)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει να πει πως εγώ (πες) ότι ερωτεύομαι μια telecaster για την εμφάνισή της, για το μπράτσο της κτλ και την παίρνω στο studio να παίξω creeping death.... Εγώ θα το παίξω... αλλά το πώς θα ακούγομαι δεν ξέρω.

 

Στον Hetfield να το πεις που έτσι έγραψε το μισό Black Album.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και ειχα ανοιξει το DIY θεμα μς την Squier που χακαρα, η επομενη μου (bolt on) επιλογη κιθαρας θα ειναι (βασει των παραπανω):

 

1. Fender Squier Bullet Strat IL AW -----> 122ευρω

https://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_il_aw.htm

 

2. Σε επαγγελματια καλο σεταπ και refret με Dunlop 6105 (ή αλλη μαρκα) jumbo ταστα ----> 150-160ευρω (εκτος και αν το ξανακανω μονος μου και τα γλιτωσω)

 

3. Ενα σετ Tonerider μαγνητες στα 100ευρω περιπου (ή αλλους, μεταχειρισμενους φθηνα)

 

4. Και με 10 ευρω nut tusq ή bone nut(40 ευρω κατασκευη)

 

5. Αλλαγη βαγωνακια 10-20ευρω

 

κοντα στα 500ευρω, αλλα κιθαρα μπομπα, στα δικα μου μετρα... (και δεν χρειαζεται να τα δωσω ολα μαζι)

    Ξέχασες τα κλειδιά, τα ηλεκτρικά και ένα σοβαρό pickguard γιατί αυτό που φοράει είναι Γ.Τ.Π..... Και γιατί δεν παίρνεις μια τέτοια  https://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm  που είναι έτοιμη;  Άντε να δώσεις ακόμη 70-80 Eu για fret dress (που δεν το χρειάζεται, αλλά λέμε τώρα...) αλλά και πάλι θά'σαι στο πεντακοσάρικο. Θα μου πεις τώρα ότι θα δώσεις μαζεμένο 500ρικο και όχι με δόσεις και θά'χεις δίκιο... ::) :-\, αλλά ρε γαμώτο τουλάχιστον θα έχεις alder και όχι basswood σώμα και σίγουρα καλύτερο φινίρισμα...                 

    ALXGS χίλια συγνώμη για το offtopic post μου στο θέμα σου :-X 

                                                                                                                               

                       

Edit:  Holystone τώρα είδα κι αυτήν... :o :o :o 

https://www.thomann.de/gr/fender_sq_classic_vibe_strat_50s_swg.htm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ ΟΡ για το offtopic  :P

 

OfftopicON:

Οι παραπαπνω κιθαρες CV ειναι πολυ καλες. Αλλα εχουν medium ταστα (ειχα Classic vibe 50s tele).

 

Ετσι κι αλλιως θα φανε το σεταπ τους. Οποτε, 9,5μανικι με jumbo ταστα δεν βρισκω. Απο την αλλη αν πανε με parts, βγαινει πιο ακριβα κτλ...

 

Σκεψεις κανω.

 

OfftopicOFF:

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επιμένω... :laugh: ;D  Fender Squier Bullet Strat + όλα αυτά που είπες + κλειδιά + ηλεκτρικά + pickguard = 550+ Eu  ....  Fender Squier Classic Vibe Strat  + refret με Dunlop 6105 (ή άλλη μάρκα) jumbo τάστα 150-160ευρω = 560 Eu....     

  Τέλος πάντων, το κλείνω εδώ γιατί το παραμάμησα το θέμα του φίλτατου ALXGS.... ::) :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μπορεις να παιξεις το creeping death με τελεκαστερ και θα ακουστεις και μια χαρα.

 

 

Εκτος αν το σχημα που ειναι κομμενο το κΣυλο αλλαζει και τον ηχο του!Το black album παντως δεν ηχογραφηθηκε με τελε μονο και μονο γιατι οι emgs 81 60 ηταν κουμπωμενοι πανω σε explorer!Βεβαια μετα το καλωδιο που εφευγε απο την κιθαρα αναλαμβαναν οι ογκολιθοι που ειτε τους ελεγαν marshal preamp mesa amp ειτε....Bob Rock!Παρε την κιθαρα που Α) σου κανει κλικ στο ματι (για να σου κανει κουκου να την παρεις ανα πασα στιγμη απο τη βαση της) και Β) σου καθεται καλα και στο χερι.Ο ηχος της κιθαρας ερχεται ευκολα...απο κει και περα αρχιζουν τα δυσκολα...(οπου δυσκολα βαλε ΑΚΡΙΒΑ!)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι χαζομαρες λετε  ;D ;D ;D.; να παρει ο αλλος το πιο φτηνο καυσοξυλο και να παει να ριξει κι αλλα λεφτα και να περιμενει και μερες για αναβαθμίσεις; ειστε με τα καλα σας; αυτα μονο αν τα κανεις μονος αξιζουν και παλι οχι χρηματικά αλλα για την εμπειρία. Η λογική παιρνω κατι και τα αλλαζω ολα ποτε δε συνέφερε διοτι το κοστος απομονωμένων κομματικών ειναι μεγαλύτερο από το σύνολο. Αν εχεις 500-600€ πας και παίρνεις ωραιότατη κιθαρα στα μετρα σου με τοσα. Ολα τα αλλα ειναι καθαρα προς ικανοποιηση diy χόμπυ και τη χαρα της αναβάθμισης. Εχουν βγει 1200 μάρκες σε ολες τις τιμές και προτείνετε στον ανθρωπο να παει να μπλεξει με μάστορες και ριφρετ και κολοκυθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου