Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάει να πει πως εγώ (πες) ότι ερωτεύομαι μια telecaster για την εμφάνισή της, για το μπράτσο της κτλ και την παίρνω στο studio να παίξω creeping death.... Εγώ θα το παίξω... αλλά το πώς θα ακούγομαι δεν ξέρω.

Αυτό πάει να πει αυτό που λέω

Δεν κάνω ούτε τον έξυπνο, ούτε τον γνώστη, αλλά νομίζω πως σε κάποια πράγματα πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη οδό κι όχι να πηγαίνεις όπου να 'ναι.

Δεν μπορείς να πάρεις supersport μοτοσυκλέτα να κάνεις εντούρο! (το χόντρυνα :D ) Βασικά μπορείς... όπως μπορείς να παίξεις τα πάντα με όλες τις κιθάρες, αλλά το θέμα είναι το αποτέλεσμα ποιο θα είναι!

 

Σου απάντησαν οι φίλοι πιο κάτω. ;D

 

Κι εγώ hard rock - metal παίζω, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό θέμα ως τώρα, ίσα ίσα που την πήρα με την προοπτική να αλλάξω άμεσα μαγνήτες και τελικά παίζω με τους εργοστασιακούς της Tokai.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναλογως τους μαγνητες, βγαζει ο,τι ηχο θες η τελε. Λογω της ανατομιας της εχει σχετικα εντονα μεσαια και πριμα. Bright ηχος δηλαδη.

Γραφει ωραια και στο mix.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως τους μαγνητες, βγαζει ο,τι ηχο θες η τελε. Λογω της ανατομιας της εχει σχετικα εντονα μεσαια και πριμα. Bright ηχος δηλαδη.

Γραφει ωραια και στο mix.

Στον Hetfield να το πεις που έτσι έγραψε το μισό Black Album.

Παιδες αρχιζει να ξεφευγει το θεμα.....

Παρε οποια σε βολευει....πριν το σε βολευει ξεκινας απ το ποια γουσταρεις!!!!

Hetfield με τελε στο Black album χαχαχαχαχαχα

Τι αλλο θ ακουσουμε.....

 

 

Δεν βλεπεις ποσα μεταλ συγκροτηματα παιζουν με τελε

Pantera Metallica Maiden Priest Sabbath  ολοι με τελε παιζουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hetfield και telecaster ΔΕΝ υπαρχει πλην ελαχιστων εξαιρέσεων. Πχ unforgiven2 live με b bender και αποιες εκτελεσεις του turn the page live.(Eχει και ενα προτζεκτ στα σκαρια με μια τελε με floral art πανω σε δερμα αλλα εδω και δυο χρονια ακομα να το τελειωσει).Satanas ολοι αυτοι που λες φυσικα και δεν παιζουν με τελε αλλα ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ καθως και τους emg και τους duncan hot rails πχ ακομα και σε σκρινιο απο το Σκλαβενιτη να τους κουμπωσεις αν ακολουθησεις το signal chain που εχουν και αυτοι....ετσι θα ακουστεις!Αργοτερα υπηρξαν μπαντες και κιθαριστες που την τολμησαν την τελε για heavy stuff ομως οπως και να το κανουμε ειναι δεμενη με αλλα ειδη μουσικης...κανενας μανατζερ δε θα ελεγε στον BB King να παιξει με WARLOCK!!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hetfield και telecaster ΔΕΝ υπαρχει πλην ελαχιστων εξαιρέσεων. Πχ unforgiven2 live με b bender και αποιες εκτελεσεις του turn the page live.(Eχει και ενα προτζεκτ στα σκαρια με μια τελε με floral art πανω σε δερμα αλλα εδω και δυο χρονια ακομα να το τελειωσει).Satanas ολοι αυτοι που λες φυσικα και δεν παιζουν με τελε αλλα ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ καθως και τους emg και τους duncan hot rails πχ ακομα και σε σκρινιο απο το Σκλαβενιτη να τους κουμπωσεις αν ακολουθησεις το signal chain που εχουν και αυτοι....ετσι θα ακουστεις!Αργοτερα υπηρξαν μπαντες και κιθαριστες που την τολμησαν την τελε για heavy stuff ομως οπως και να το κανουμε ειναι δεμενη με αλλα ειδη μουσικης...κανενας μανατζερ δε θα ελεγε στον BB King να παιξει με WARLOCK!!!!!

Τροφη για σκεψη .....

1. Αφου μπορουσαν γιατι δεν επαιξαν ΠΟΤΕ!!!!!??????????

2. Γιατιί άραγε η tele ειναι δεμένη με άλλα είδη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πολυ απλα γιατι οταν φτιαχτηκε η τελε...ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ μεταλ....και ετσι προλαβε να δεθει με οτι υπηρχε τοτε!Τα βαρυτερα αυτα ειδη δεθηκαν αργοτερα με τη σειρα τους με αλλες κιθαρες...και παει λεγοντας.(θα ειχε πλακα να μπορουσαμε να δουμε με αριθμους την αυξηση της δημοφιλιας μιας explorer με emgs μετα το And justice for all) Μονος σου ειπες οτι αναλογως τους μαγνητες η τελε μπορει να παιξει τα παντα...και δεν μπορω να συμφωνησω περοσσοτερο σ αυτο!Ενα σχημα ειναι απλα που δεν επηρεαζει τον ηχο αλλα επηρεαζει...το κοινο απο κατω που βλεπει!!!Θα ηθελα και τα δικα σου επιχειρηματα ομως για τον λογο που ΔΕΝ παιζουν ολοι αυτοι με τελε!Θα δεχομουν πχ οτι η γεφυρα δεν βολευει εργονομικα στο palm mute που παιζει μεγαλο ρολο στη μουσικη αυτη ομως αλλαζει πανευκολα με ανοιχτη πανω κατω που δεν εμποδιζει πουθενα.(Ανεφερες συγκεκριμενα μεγαθηρια που πανω κατω την ιδια εποχη ηταν στο prime τους.Σημερα πολλες μπαντες εχουν σπασει αυτο το ταμπου οτι η τελε απαγοτευεται για heavy stuff)

Υγ.Απο ολα οσα λεγομενα μου χρωματισες απο πανω δεν εδωσες βαση σε αυτο που εγω εγραψα με κεφαλαια δηλ στο "ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ"

Φιλικα παντα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου....

Πουθενα δεν ειπα εγω οτι οι τελε παιζουν με οτι μαγνητες τους βάλεις....παραθεση του gkourmoul1 έκανα με την οποία ΔΕΝ συμφωνώ

Παμε τώρα ενα ενα να σε βοηθήσω να τα καταλάβεις...

Όταν γεννηθηκαν οι τελε οι στρατ οι γκιμπσον και ολα αυτα τα τιμια ξυλα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΤΑΛ ΠΟΥΘΕΝΑ

Καποιοι τα δοκιμασαν όμως ΟΛΑ αυτα τα οργανα κι επελεξαν το πιο καταλληλο για τον ΗΧΟ που ηθελαν να παιξουν...

Αν για σενα ολες οι κιθαρες ειναι ιδιες κι απλα αλλαζουν τα σχηματα οπως αναφερεις δεν χρειαζεται να συνεχισω....

Θα κλεισω λεγοντας οτι και μ ενα παπακι 6volto πας και Σαλονικα αλλα πως θα πας ειναι το θεμα

και μ ενα χιλιαρι R1 κανεις γυρω γυρω την Ομονοια στην κινηση και πονας ολοκληρος μετα απο 10 λεπτα....

Επισης και country μουσικους δεν εχω δει με les Paul γιατι αραγε??

Λες να μην βολευει το σχημα κι εκει???

 

Το θεμα δεν ειναι αν παιζει, αλλα πως παιζει to the point of the Sound you wanna hear......

Αν θελεις σου γραφω αλλα 300 συγκροτηματα απ ολες τις δεκαετιες του μεταλ που ΔΕΝ παιζουν με τελε

Ελπιζω να βοήθησα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το νουθετικο στυλ και που προσπαθεις να με κανεις να ξεκαθαρισω πραγματα στο μυαλο μου!!!Με συγχωρεις δεν προσεξα οτι ηταν παραθεση...οποτε διαφωνουμε καθετα!Τα οργανα λοιπον αυτα ειναι εξ αρχης στημενα για να παιζουν καλυτερα αυτα που παιζουν.Πχ χαρακτηριστικα η τελε εχει μονους και παιζει αυτα που παιζει υπεροχα και  η lp humbuckers και παιζει αυτα που παιζει υπεροχα.Γι αυτο και επιλεγονται για τα στυλ αυτα by default.OΜΩΣ....αυτο αλλαζει και μιας που κατα τη γνωμη μου σε ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ο ηχος ειναι κατα 99/100 οι μαγνητες τοτε ειναι και κατα το ιδιο ποσοστο αντιστρεψιμα.Οποτε δεν με πειθει το παραδειγμα σου με το παπακι μιας που δεν εχει κανεις την απαιτηση απo μια στρατ με μονους να βγαλει ηχο black album και απο εxplorer με emgs να παιξει country.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης και country μουσικους δεν εχω δει με les Paul γιατι αραγε??

Λες να μην βολευει το σχημα κι εκει???

Μια Les Paul με P90s νομίζω  οτι θα τους βόλευε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι διπλοί δεν ειναι κακοί για country...

Τεχνική ...και σωστή χρηση των tone controls...απαιτείται...

 

 

 

Ολα γίνονται... η Tele όμως για την country ειναι πιο ‘συνηθισμένη ‘ , πιο φθηνή, ελαφρύτερη  και πιο παραμετροποιησιμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου