Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι διπλοί δεν ειναι κακοί για country...

Τεχνική ...και σωστή χρηση των tone controls...απαιτείται...

 

 

 

Ολα γίνονται... η Tele όμως για την country ειναι πιο ‘συνηθισμένη ‘ , πιο φθηνή, ελαφρύτερη  με οτι επορροη εχει αυτό στον ήχο και πιο παραμετροποιησιμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η τυπικη telecaster ειναι πολυ bright για τον τυπικο ηχο μεταλ (μολικο μπασο, ανυπαρκτα μεσαια, λιγα πριμα).

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παιζει μεταλ.

Το κανει, μαλιστα, με τα στανταρ μοντελα της. Και ακριβως λογω των χαρακτηριστων της, εχει πιο διαυγη ηχο.

Εαν ημουν μεταλας, θα ηθελα σιγουρα μια τουμπανο τελε. Φανταζομαι σε power chords θα υστερουσε, αλλα σε σολο με τον neck θα ζωγραφιζε.

 

Πχ εδω μετα το 4.39

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι σε ολα φιλε gourmoul1 αλλα η τυπικη τελε δε φοραει απο τη μαμα της emg η duncan hot rails (σου πιανω μεταλομαγνητες τωρα...)Το θεμα δεν ειναι αν μπορει πχ να παιξει μεταλ η τελε οπως ειναι (πως να μπορει...αφου ειναι στημενη για αλλη δουλεια) αλλα μετα απο αλλαγη μαγνητων.Αν μετα απο αλλαγη ακουγεται οπως και η les paul πχ με τους ιδιους emg active τοτε κατι αλλο φταιει που δε την προτιμουν ιδιαιτερα στην metal μουσικη και οχι ο ηχος...

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 4.39 παιζει με standard μοντελο. Μετα ειναι με emg. Υπαρχουν πολλα αναλογα βιντεο στο νετ.

 

Προφανως ο ηχος δεν θα ειναι ο ιδιος με μια les paul με ομοιους μαγνητες. Και να ηταν δεν θα επελεγαν ενα vintage οργανο για μεταλ καταστασεις. Ειναι στημενο διαφορετικα. Και αυτο ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ και επιλογων της φεντερ. Εαν ηθελε, και οποτε ηθελε, θα μπορουσε να εχει χωθει στην μεταλ. Δεν το εκανε προφανως, και ετσι αλλες εταιριες ξεπηδησαν και χωθηκαν στο συγκριμενο target group.

 

Προφανως υπαρχουν ανωτερες κιθαρες για μεταλ απο τις "ακαταλληλες" τυπικες tele. Και προφανως αποτελουν την τελευταια επιλογη για μεταλαδες, και δικαιως. Ειναι γεγονος. Δεν εχουν ουτε καν mojο για μεταλ. Αυτο δεν σημαινει, ομως, οτι δεν παιζουν μεταλ και καλα μαλιστα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανως ο ηχος δεν θα ειναι ο ιδιος με μια les paul με ομοιους μαγνητες.

 

Οχι ομοιους...ιδιους!Γιατι οχι;Που θα εντοπιζονται οι διαφορες;Σε ολα τα υπολοιπα που εγραψες συμφωνω με τα τσαρουχια!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lea paul θα εχει εντονοτερο μπασο, και λιγοτερα upper mids και πριμα. Επισης, θα εχει και περισσοτερο sustain. Εκτιμω οτι η διαφορα θα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη στην πραξη. Δεν το εχω δοκιμασει βεβαια...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φοβερο ποσες τετοιες ιδιες συζητήσεις εχω παρακολουθήσει στο νοιζ ολα αυτά τα χρόνια. Ειναι παντα στη 4η ή 5η σελιδα που θα αναψουν τα αίματα. Στη 10η σελιδα γίνεται συνηθως reboot. Στη 15η και περα οι ψυχραιμοτεροι θα παρουν τα ηνια κ.ο.κ 

Ε λοιπον αυτα τα threads με κανουν να αισθάνομαι καλα. Οτι ολα ειναι καλα αφου ο κοσμος ακομα διαφωνεί και πορωνεται με την αγορα της τάδε ή της δεινα κιθαρας.

 

Είμαι πολύ δυνατός  ;D ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα... παραξέφυγε το θέμα. Κι εγώ πιο πάνω είπα πρώτος ότι παίζεις ότι θες με ότι θες... απλά ακούγεται αλλιώς. Εντάξει... δεν ήταν το θέμα μου αυτό. Βεβαια εμένα δεν με πειράζουν τέτοιες συζητήσεις γιατί πολλές φορές φέρνουν στην επιφάνεια πράγματα που κάποιοι δεν τα ξέρουν. Πχ... αυτό που έδειξε ο Μποναμάσα, δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ... αν και με τα νομπς που έχει η epi δεν νομίζω να καταφέρω πολλά πράγματα γιατί δεν ανταποκρίνονται τόσο καλά και κλιμακωτά όσο μιας πιο ακριβής κιθάρας. Παρόλα αυτά θα το δοκιμάσω από περιέργεια.

Όσον αφορά το θέμα του θέματος :D αρχίζει και γίνεται πολύπλοκο. Όταν σου λέει κάποιος ότι το 99% του ήχου είναι οι μαγνήτες και αυτό αλλάζει όποτε και όπως θες,  τότε δεν έχει νόημα να διαλέξεις διαφορετικκ σώμα... γιατί δεν είναι μόνο το σχήμα που αλλάζει σε ένα σώμα.

 

Σχετικό/άσχετο

Κάποτε είχα διαβάσει ότι η flying V είχαν φτιαχτεί για τους μπλουζίστες (χωρίς να το διασταυρώσω αν ισχύει γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω) αλλά τελικά λόγω τους στυλ τους και με τους χαμπάκερ τις εκτιμήσαν δεόντως η συμπαθής τάξη των μεταλλάδων. Το κατά πόσο ισχύει αυτό βέβαια είναι "αλλουνού κιθαρίστα σόλο" :D (μπορεί να ήταν και καμιά μπαρούφα κάποιου που αναμεταδιδόταν από φόρουμ σε φόρουμ) αλλά λέμε τώρα.

 

Τέλος πάντων. Μακάρι το πρόβλημά μου να ήταν μόνο το ποια κιθάρα θα πάρω. Ας μπορούσα να παίζω στο 1/10 αυτού που παίζει ο παραπάνω κύριος με την Gibson κι ας έπαιζα και με Harley Bendon του κατοστάρικου :P

 

Εγώ πιο πολύ στo μπράτσο βλέπω να εστιάζω τελικά. Να βρω μία που να με βολεύει περισσότερο από της les paul έτσι για να έχω και ένα διαφορετικό όργανο ως προς την αίσθηση. Από κει και πέρα, αν θα είναι superstrat ή SG ή strat... θα δείξει.

Έχω τα κολλήματά μου κι εγώ με το καινούριο και πιο διαδεδομένο αλλά τουλάχιστον πείστηκα ότι και Κορέα να πάρω σε αυτά τα χρήματα, θα έχω την ποιότητα στο όργανο.

 

Μια ακόμα βόλτα να τις ξαναδώ όλες (κι όσες μου ξέφυγαν) και θα πάρω τις τελικές αποφάσεις.

Πάντως ως τώρα η αλήθεια είναι ότι το love at first feel μου το έκανε η κυρία LTD H401M

Οπτικά ερωτεύτηκα όμως την Gibson που έλεγα παραπάνω (smokehouse burst) και αλλά τις χωρίζουν 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου