Προς το περιεχόμενο

Μύθοι μυθοπλασίες και εξοπλισμός ...


bouzoukleri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τον Επαναστάτη του Νότου και το ερώτημα που προέκυψε για την χρήση ή μη Fender Telecaster στο Black Album των Metallica.

Προφανώς ο δίσκος ηχογραφήθηκε με ότι είχε διαθέσιμο ο Bob Rock οι Metallica και το Studio.

Προφανώς δεν ήμουν στα One on One Studios.

 

 

 

 

 

https://reverb.com/news/producer-bob-rock-looks-back-on-recording-metallicas-black-album

 

Picking Gear and Leaving Their Comfort Zone

 

For textures, Hetfield used a Danelectro to add an extra touch of ratty bottom-end on the "Sad But True" riff, a Gretsch White Falcon (that makes the clean dive bomb in "Nothing Else Matters" that sounds like an airplane landing), and a Fender Tele with a string bender, which he used on "My Friend of Misery."

 

Ας γραφτούν και άλλες ιστορίες για εξοπλισμό άλλων καλλιτεχνών, που νομίζουμε ότι δεν ...

 

Πχ ο Pignose του Billy Gibbons  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελε με το b bender στο my friend of misery ειναι στο clean part πριν την αρμονια.Αυτα ειναι πινελιες.Στο προηγουμενο thread οταν μιλουσαμε για "tele για μεταλ"φανταζομαι κανενας δεν ειχε στο μυαλο του clean parts ολοι μιλουσαμε για high gain καταστασεις.(distorted εχει χρησιμοποιηθει και στο poor twisted me στο Load)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο θέμα μιλάγαμε για "βρώμικο" ήχο. Φαντάσου να έγραφα για Distored Danelectro . Θα με κρεμάγατε στην Πλατεία Συντάγματος.      ;) ;) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Ποιος μπορεί εγγυημένα να πει εδώ παίζουν με την τάδε κιθάρα εκεί με την δείνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιος μπορεί εγγυημένα να πει εδώ παίζουν με την τάδε κιθάρα εκεί με την δείνα;

 

ελάχιστοι, αλλά εγώ κατάλαβα ότι συζητούσαμε για tele και heavy metal . "Βρώμικο ήχο" έχει και το hard rock

 

αλλά επειιδή δεν είμαι κακοπροαίρετος, θα δώσω εγώ απάντηση ( και θα ενισχύσω την άποψη σας ) , λέγοντας ότι μια χαρά σκληρά έπαιξε ο Tom Morello με Telecaster σε κομμάτια όπως testify, killing in the name, freedom . Αν και για μένα αυτός ο ήχος ( αν και τέλειος γι αυτό που έπαιζαν οι RATM) δεν είναι μεταλ

 

@2:28

 

επειδή το ανέφερα και στο άλλο θρεντ , ακόμα μου κάνει εντύπωση ότι αυτός ο άνθρωπος, έπαιξε λαηβ power metal-ιες με stratocaster με 3 μονούς . Κι ας είχε 2ο κιθαρίστα

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... λέγοντας ότι μια χαρά σκληρά έπαιξε ο Tom Morello με Telecaster σε κομμάτια όπως testify, killing in the name, freedom .

 

Αυτό έχω πάντα στο μυαλό μου όταν σκέφτομαι tele και δύναμη στον ήχο.

 

Αλλά για να μη γίνει το θέμα " Πάιζω μέταλ με τελεκάστερ"

 

Ας αναφέρουμε περιπτώσεις που άλλα νομίζαμε άλλα γίνανε.

 

Πχ . Κάποτε λέει ο Paul Stanley έκανε ολόκληρη περιοδεία παίζοντας μόνο σε έναν Peavey solid state 50W  .  Και ας είχαν στημένο Wall of Marshalls  .    Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μεγαλύτερη τέτοια στιγμή για μένα ήταν όταν έμαθα ότι ο Van Halen στο VH1 είχε βάλει το delay μπροστά για να πάρει αυτόν τον slapback ήχο. Ψιλολεπτομέρεια, αλλά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.

 

Και το δεύτερο πιο σοκαριστικό ήταν ότι η Les Paul του Slash για το Appetite for Distruction ήταν replica φτιαγμένη από τον luthier Kris Derrig.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι Gilmour ήταν σταθερά στρατοκαστερακιας και δεν περίμενα ότι το σολο του another brick in the wall part 2 είναι Les Paul με P-90's

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλο πρώιμο σοκ ήταν η ανακάλυψη ότι ο Page ηχογράφησε κυρίως με Tele (ειδικά το IV) και όχι με Les Paul που χρησιμοποιούσε live.

 

 

For fun το video, μην το κάνουμε και εδώ ποδοσφαιρικό το thread.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο ίσχυε στην περίπτωση του Wherever I may roam από το προναφερθέν Black album. Ο ήχος που νόμιζα sample ή πλήκτρα είναι από το 12χορδο μπάσο που χρησιμοποιήσει ο Newsted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωτη νοτα του Sanitarium ειναι Κιθαρα+ Μi απο ΠΙΑΝΟ!Η καμπανα του for whom the bell tolls ηταν στην εισοδο του sweet silence studio στην Κοπεγχαγη.Ολο το ride the lightning δεν ειναι κουρδισμενο στα 440hz αλλα flat κατα 1/4 λογω ενος λαθους στην ταχυτητα που γυριζε η μπομπινα!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου