Προς το περιεχόμενο

Βουλωμα - βαρος στο αυτι μετα απο ενταση ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη παρεα,

 

Πριν δυο μερες ενιωσα ενα βουλωμα βαρος στο αυτι μετα απο καποια ψιλη νοτα στιγμιαια που ακουστηκε απο το ηχειο μου κ απο την ιδια μου τη φωνη. Το ηχειο βρισκοταν πισω αριστερα μου.

 

Ανησυχησα και πηγα σε ωρλ, μου εκανε ολες τις απαραιτητες μετρησεις και δεν εντοπισε καποιο προβλημα εσωτερικα η εξωτερικα ενω μου εδωσε κορτιζονη σε μικρη δοση προληπτικα για 6 μερες με ρυθμους αποθεραπειας.

 

Ειναι δευτερη μερα και δε βλεπω καποιο αποτελεσμα και εχω θορυβηθει αρκετα. Ο ενισχυτης ηταν σε αρκετα χαμηλη ενταση ( οπως εχω αναφερει ειμαι μουσικος του δρομου κ παιζω με εναν cube street ex στο normal mode, στη μιση ενταση )

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειχατε παρομοιο περιστατικο καποιο τα οσα χρονια ασχολειστε και πως εξελιχτηκε η αν περασε εντελως.

 

Αυτο που διαπιστωνω εγω ειναι οτι νιωθω μια ελαφρια ενοχληση αν ακουσω κατι πολυ δυνατο απο το αριστερο μου αυτι **

 

Καθε απαντηση πολυτιμη,

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας συντεκνος dj ποναει στα αυτια οταν ακουει απο το ηχειο του κινητου μουσικη. Με καποιες συγκεκριμενες συχνοτητες που παραγονται εχει θεμα τελευταια. Μου εξηγησε οτι αυτο οφειλεται στην "υπερκοπωση" που εχει παθει εχοντας καθε μερα ακουστικα στα αυτια και μονιτορ διπλα του.

 

Αρα, οντως σε πειραξε το ηχειο σου. Γιαυτο και νιωθεις ενοχλησεις. Δεν γνωριζω, μιας και δεν ειμαι ειδικος, το ποσο αναστρεψιμο ειναι ή καποια αλλη πληροφορια που θα σε βοηθησει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις θεμα και ανησυχείς στο γιατρο ξανα. Εδω δε καταλαβαίνω τι μπορεί να ακούσεις που θα σε βοηθήσει. Περαστικά εύχομαι.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουόγραμμα σου εκανε ο ΩΡΛ;

 

εκει σου βρηκε διαφορά σε db ευαισθησιας σε συχνοτητες;

 

 

Οπως και παραπανω, αν συνεχιζεις να εχεις αμφιβολιες, πηγαινε ξανα στοο ΩΡΛ, αν δε, εχεις αμφιβολιες για τον ιδιο το γιατρο, μπορεις να παρεις και δευτερη γνωμη σε αλλο.

 

 

(εγω, στις αποκριες που περασανε, σε καρναβαλι, που ειχα παρει μερος...Φαινεται ειχα παρασυρθει, και δεν ξερω και γω, ποση ωρα φυσουσα την σφυριχτρα που ειχα, και ποσο δυνατα... Αποτελεσμα να εχω απιστευτο κουδουνισμα για 1-2 μερες μετα, και μεχρι πονοκεφαλο....Ευτυχως περασε...- ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ)

 

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πικρής πείρας φίλε, η ηλεκτρική μουσική πάντα κάτι "αφήνει" και αυτό φαίνεται στις δεκαετίες που ακολουθούν (βλ. μόνιμες εμβοές - τονίζω το μόνιμες).

 

Λάβε από τώρα προληπτικά μέτρα (βλ. ωτοασπίδες και όχι μαγκιές) για να μη με θυμηθείς στο μέλλον....

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πικρής πείρας φίλε, η ηλεκτρική μουσική πάντα κάτι "αφήνει" και αυτό φαίνεται στις δεκαετίες που ακολουθούν (βλ. μόνιμες εμβοές - τονίζω το μόνιμες).

 

Λάβε από τώρα προληπτικά μέτρα (βλ. ωτοασπίδες και όχι μαγκιές) για να μη με θυμηθείς στο μέλλον....

 

Το θεμα ειναι οτι ειμαι τραγουδιστης κατα βαση. Οποτε πως μπορω να ακουω καλα τη φωνη μου αν φοραω ωτοσασπιδες?

 

Μου εκανε ακουογραμμα και δεν βρηκε καποια διαφορα στα db.

 

Συγκεκριμενα βεβαια μου ειπε οτι μπορω να ξαναπαιξω κ να κανω βουτιες κλπ. Το θεμα ειναι οτι περιμενω να τελειωσει η αντιβιωση να δω αν ειχς αποτελεσμα.

 

Το κυριως θεμα μ δεν ειναι το βαρος αλλα μια διαφορετικη ευαισθησια. Δλ αν ακουσω κατι πιο δυνατα απο το αριστερο αυτο νιωθω ελαφρυ πονο. Σαν να μπαινει βαθεια η ωτοσασπιδα ενα πραγμα.

 

Φυσικα και θα ζητησω και αλλη γνωμη με το περας της θεραπειας. Αλλα θα ηθελα και τη δικη σας αποψη αν σας εχει συμβει.

 

Ευχαριστω κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ειμαι τραγουδιστης κατα βαση. Οποτε πως μπορω να ακουω καλα τη φωνη μου αν φοραω ωτοσασπιδες?

 

Εννοειται (οχι φυσικα ωτασπιδες...) αλλά:

 

Παιρνεις Inear Monitor system. Κανεις και mold καλουπι το αυτι σου και εφαρμοζει τελεια. Αυτο που κανει, ειναι μιας και απομονωνει το περιβαλλον, σου κοβει απιστευτα db εντασης χωρου, οποτε τα βαζεις και παιζεις με πολυ χαμηλη ενταση

(Φυσικα χρειαζεται σωστη ρυθμιση απο τον ηχοληπτη τα οργανα που θα σου στελνει κτλ)

 

Εδω ειχα γραψει για τα δικα μου:

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213176.msg932830#msg932830

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται (οχι φυσικα ωτασπιδες...) αλλά:

 

Παιρνεις Inear Monitor system. Κανεις και mold καλουπι το αυτι σου και εφαρμοζει τελεια. Αυτο που κανει, ειναι μιας και απομονωνει το περιβαλλον, σου κοβει απιστευτα db εντασης χωρου, οποτε τα βαζεις και παιζεις με πολυ χαμηλη ενταση

(Φυσικα χρειαζεται σωστη ρυθμιση απο τον ηχοληπτη τα οργανα που θα σου στελνει κτλ)

 

Εδω ειχα γραψει για τα δικα μου:

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213176.msg932830#msg932830

 

Αυτο μπορει να κουμπωσει και σε ενισχυτη δρομου ε ? Διοτι κυριως δρομο παιζω και σε μαγαζια μονο κιθαρα κ φωνη. Οποτε ο ηχοληπτης ειμαι εγω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς τα χρησιμοποιω: (φωνη/ τραγουδι, hard rock μπαντα)

 

Α)Στελνεται 1 monitor mix (αντι στα floor monitors δηλ) στα αυτια μου.

 

Β) Αν εχω την πολυτελεια και παιζω στο δικο μου live (οχι πχ festival, charities κτλ με πολλες μπαντες κτλ, αλλα σε μαγαζια/ clubs η μπαντα μου κτλ) στηνω ως εξης:

 

Μονοφωνικο σημα, Monitor mix στο rack effects TC-electronics, με λιγο wet σημα ambient reverb, και εξοδο στερεο, μετα μπαινει το stereo σημα στον πομπο LD systems, και ετσι φτανει στα αυτια μου στα ασυρματα Inearz

 

 

O λογος που το κανω αυτο ειναι αφ'ενος γιατι καταναλωνω μια mono εξοδο monitor απο κονσολα, και αφετερου, γιατι το να ακους 2-3 ωρες ενα dry μονοφωνικο σημα σε ολη τη συναυλια, ειναι λιγο κουραστικο. Χανεις την αισθηση του χωρου. Με λιγο ambient stereo reverb, ολο αυτο διορθωνεται και ειναι πιο ευχαριστη η μιξη.

 

Απο την αλλη, ενα spare μικροφωνο να κοιταζει τον κοσμο και να περνας μεσα τον ηχο απο το πληθος δεν κανει κακο, ετσι δεν απομονωνεσαι τελειως απο τον κοσμο.

 

 

Γ) Η αλλη λυση ειναι, να χησιμοποιησω splitters και να εχω την δικη μου submix στην κονσολιτσα μου on stage, και να ρυθμιζω το Monitor mix μου οπως θελω

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να κουμπωσει και σε ενισχυτη δρομου ε ? Διοτι κυριως δρομο παιζω και σε μαγαζια μονο κιθαρα κ φωνη. Οποτε ο ηχοληπτης ειμαι εγω :)

 

 

Αν η σωστη τοποθετηση των ηχειων, ετσι ωστε να μην χτυπανε τα αυτια σου, δεν ειναι εφικτη, νομιζω ναι..

 

Αλλα για street performance, τα λεφτα που κοστιζουν και ο εξοπλισμος αυτος, ειναι νομιζω υπερπαραγωγη... :-\

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Βουλωμα - βαρος στο αυτι μετα απο ενταση ενισχυτη

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου