Προς το περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για video editing?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω σε ένα βίντεο που έχει ήχο από ενσωματωμένο μικρόφωνο στην κάμερα να προσθέσω ήχο (και να τον συγχρονίσω) με ηχογραφημένο με άλλο μέσον.

Ποιό πρόγραμμα θα συστήνατε?

Αν έχει και free ευχαρίστως.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το κανω με το VSDC Free Video Editor.

Ισως το βρεις λιγο πολυπλοκο για να το κανεις απο μονος σου. Πρεπει να διαβασεις καμια οδηγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα να το κατεβάσω και βλέπω ότι είναι ίδιο με ένα video pad editor που ήδη δοκιμάζω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω χρησιμοποιώ το Power Director https://www.cyberlink.com/products/powerdirector-video-movie-editor/features_en_EU.html

 

Τη δουλειά που θες την κάνει, καθώς και άλλα πολλά με 69 ευρώ.

Θα ήθελα κάποια στιγμή να δουλέψω κάτι πιο επαγγελματικό (Premiere) αλλά για τις μεχρι τώρα ανάγκες μου με καλύπτει. Εξ άλλου το Premiere είναι μόνο υπο ενοικίαση.

 

Παράλληλα έχω και το Movavi Video Editor που όμως το αντικατέστησα με το παραπάνω λόγω της ανακρίβειας στο audio replacement.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραπάνω που συζητάμε με το Σπύρο (είναι το ίδιο τελικά) κάνει τη δουλειά, αλλά νομίζω δεν είναι free, είναι μόνο για κάποιο διάστημα.

Βασικά το θέλω γιατί θα στείλει η κόρη μου ένα κομμάτι σε κάποιο διαγωνισμό και δεν θα ήθελα τον ήχο του κινητού, αν και τώρα που δοκίμασα ένα δικό μου, έκανα εύκολα αυτό που ήθελα (δηλαδή swap το audio) και παραδόξως ο ήχος του κινητού ήταν πολύ αξιοπρεπής σε σχέση με το rode.

 

Θα δοκιμάσω πάντως και το Power director.

ευχαριστώ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσωπικά παλιότερα χρησιμοποιούσα για απλές δουλειές το Pinnacle Studio και δεν είχα παράπονα... τελευταία που δοκίμασα πιο "εξεζητημένα" πράγματα δεν με κάλυψε και δούλεψα στο VEGAS 15 PRO ενός φίλου το οποίο έχει και τις "καλύτερες" κατά την γνώμη μου δυνατότητες διαχείρισης και επεξεργασίας audio (multi track και master bus effects και vst plug ins έχοντας από πίσω το team του κλασικού πλέον sound forge!!!) σε πολύ εύκολο interface... εντάξει δεν μιλάμε γι αυτό μιας και είναι ακριβό αλλά υπάρχει και το VEGAS Movie Studio 15 που ξεκινάει από  42 euro και αξίζει να εξετάσεις σαν υποψήφια επιλογή (θα πρότεινα την πιο ακριβή version της σειράς)...

 

το Power director δεν το έχω δουλέψει ποτέ αλλά το έχουν εκτός του Γιάννη και πολλοί άλλοι φίλοι και έχω ακούσει τα καλύτερα (σε σχέση με την τιμή του πάντα)...

 



α μου "σφύριξαν" μόλις και το open source OpenShot Video Editor που έχει όντως φοβερές δυνατότητες για free... ρίχτου κι αυτού μια ματιά... ;)

https://www.openshot.org/

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το blender ,είναι δωρεάν ,έχει πολλές δυνατότητες και εάν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει και εκπληκτικά 3d animation.

Είναι λίγο πολύπλοκο αλλά έχει πολλά tutorials και γενικά υπάρχει βοήθεια από την κοινότητα.

Το λέω απλά για αρχειακούς λόγους ,ο op χρειάζεται κάτι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά παλιότερα χρησιμοποιούσα για απλές δουλειές το Pinnacle Studio και δεν είχα παράπονα... τελευταία που δοκίμασα πιο "εξεζητημένα" πράγματα δεν με κάλυψε και δούλεψα στο VEGAS 15 PRO ενός φίλου το οποίο έχει και τις "καλύτερες" κατά την γνώμη μου δυνατότητες διαχείρισης και επεξεργασίας audio (multi track και master bus effects και vst plug ins έχοντας από πίσω το team του κλασικού πλέον sound forge!!!) σε πολύ εύκολο interface... εντάξει δεν μιλάμε γι αυτό μιας και είναι ακριβό αλλά υπάρχει και το VEGAS Movie Studio 15 που ξεκινάει από  42 euro και αξίζει να εξετάσεις σαν υποψήφια επιλογή (θα πρότεινα την πιο ακριβή version της σειράς)...

 

το Power director δεν το έχω δουλέψει ποτέ αλλά το έχουν εκτός του Γιάννη και πολλοί άλλοι φίλοι και έχω ακούσει τα καλύτερα (σε σχέση με την τιμή του πάντα)...

 



α μου "σφύριξαν" μόλις και το open source OpenShot Video Editor που έχει όντως φοβερές δυνατότητες για free... ρίχτου κι αυτού μια ματιά... ;)

https://www.openshot.org/

 

ευχαριστώ (όλους)

θα τα δοκιμάσω.

Ήδη βέβαια πήρα συνδρομή για το video pad editor που με βόλεψε στα γρήγορα που ήθελα.

Τα άλλα εν καιρώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Αν και παλιό το post να προσθέσω εδώ το Lightworks που διαθέτει και δωρεάν έκδοση (https://www.lwks.com/)  με πολλά επαγγελματικά εργαλεία για video editing.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου