Προς το περιεχόμενο

Προσοχή απάτη από Αμερική!


craven52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επειδή είναι η κλασσικότερη προσπάθεια απάτης απο την αρχή του ίντερνετ και των email, να σας πω τι έχει προκύψει τελευταία.

 

Εδω λοιπόν, πρόκειται για πονηρότερο Νιγηριανό απο την... Γεωργία.

Προφανώς γράφτηκε στις αγγελίες. Ομως δεν επικοινωνεί όπως οι προηγούμενοι μεσω του noiz αλλά έτσι μπορεί να δει τα στοιχεία των αγγελιών.

Μετα στέλνει δεκάδες email απο άλλη διεύθυνση και όνομα και περιμένει να του κάτσει ο κότσυφας.

 

Δυστυχώς επειδή δεν χρησιμοποιεί την διεύθυνση του προφίλ του δεν μπορούμε να τον διασταυρώσουμε για να τον αποκλείσουμε.

 

Οπότε... τηρείτε τα τυπικά που αναφέρονται στις οδηγίες των αγγελιών αλλά και στο φόρουμ.

 

Αναγνωρίζοντας την απάτη

 

Οι περισσότερες περιπτώσεις περιλαμβάνουν τουλάχιστον ένα απο τα παρακάτω δείγματα:

 

Email ή μήνυμα απο το εξωτερικό.

 

Γενικόλογo διερευνητικό κείμενο, π.χ "is this item still available." ή "Γεια σου πωλητή! ενδιαφέρομαι, ποια είναι η τελευταία τιμή πώλησης;"

 

Φτωχά αγγλικά και ανορθόγραφα ή προφανή μετάφραση στα ελληνικά απο το Google translate.

 

Προσφορά για αγορά με τιμή μεγαλύτερη της ζητούμενης.

 

Αδυναμία συνάντησης για την παραλαβή ή παράδοση.

 

Αποφύγετε τις απάτες. Κάνετε τις συναλλαγές σας τοπικά και εντός Ελλάδας.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ευρώ για παραλαβή από τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ στη Γεωργία

 

60 ευρώ για να πάει στο σπίτι του απατεώνα

 

Με τον τρίτο κόσμο πάντως μια χαρά τιμολόγιο έχουμε...αν είναι να θες να στείλεις κάτι σε πολιτισμένη χώρα του δυτικού κόσμου κοστίζει μια περιουσία και άλλη μια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μουσικός αλλά μπήκα γιατί μου ήρθε και μενα το ίδιο ακριβώς μήνυμα στο κινητό που έχω βάλει μια αγγελία στη Χρυσή ευκαιρία. Πουλάω μια παραδοσιακή στολή αξίας 5000 ευρώ επειδή έχω πολλά ακούσει και απο φύση μου καχύποπτο άτομο το έψαξα έπεσα πάνω στο δικό σας σχόλιο. Ευτυχώς δεν απάντησα ποτέ. Το μἠνυμα  είναι απο INFOmessage. και έλεγε  - Is your collection listed on xe.gr still for sale? Email me at [email protected]. Είναι λίγο απίθανο να ενδιαφέρεται κάποιος για Ελληνική παραδοσιακή στολή και να γράφει στα Αγγλικά. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου έστειλε και εμένα. Πρέπει να είναι της γνωστής οικογενείας αλλά μάλλον αντιμετωπίζει οικ. δυσκολίες τώρα τελευταία...  ;D

 

Ερώτηση: "Hi,

Is your item listed onsmart.noiz.gr  still for sale? Email me at:([email protected])"

 

Απάντηση: No man, a UFO landed at my backyard the other day and stole it.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου