Προς το περιεχόμενο

Omnisphere 2.5


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

  Το απορρυπαντικό που συνιστούν

1329 κατασκευαστές πλυντηρίων χρήματος.

 

χαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχα

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το καλύτερο που βρήκα είναι για το SL MKII, και για το remote zero που μου είπες.

Για τα Launchkey που είναι τα καινούργια, δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο, ακόμα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που βρήκα είναι για το SL MKII, και για το remote zero που μου είπες.

Για τα Launchkey που είναι τα καινούργια, δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο, ακόμα τουλάχιστον.

 

για το ZERO ιδιαίτερα πιστεύω ηταν κρίμα που το κατάργησαν.

Bέβαια υπάρχει το πλήκτροφόρο SL που είναι το ίδιο με πληκτρα, απλά το concept του zero νομιζω ήταν πολύ καλο για να το έχεις μαζί σαν control surface και μπορείς πέραν από το automap, τα έτοιμα scripts κλπ. με εύκολο τρόπο να δημιουργήσεις δικά σου templates για να ελέγχεις software, hardware μουσικό, μέχρι να το χρησιμοποιήσεις και σαν surface για προγράμματα video production.

 

Δεν πήγε καλά?

Θα φτιάξουν κάτι άλλο.

Ηταν αρκετά χρονια βέβαια στην αγορά και την SL σειρα με keyboard την συνεχίζουν ακάθεκτα και άθικτα μιας και ειναι πολύ λειτουργικά κατά την γνώμη μου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο λόγος που τα κοιτάζω είναι η οθόνη. Στο live βολεύει. Άντε να θυμάσαι σε κάθε template τι έχεις σε κάθε κουμπί. Η οθόνη βοηθάει, κακά τα ψέματα.

 

Αν και τελικά απ'ότι βλέπω μόνο στα προηγούμενα μοντέλα υπάρχει αυτό που ζητάω, δηλαδή το SysEx και ειδικά η MIDI stand alone κατάσταση, στα καινούργια δεν...

Που σημαίνει, πρέπει να πας σε μεταχειρισμένο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

 

Επίσης σε κάθε κουμπί μπορείς να αναθέσεις μόνο μία εντολή. Δηλαδή αν θες SysEx και μετά bank select και αμέσως program change, δεν μπορείς να το κάνεις με το πάτημα ενός κουμπιού αλλά πρέπει να πατήσεις 2 ή και 3 κουμπιά στη σειρά για να το πετύχεις. Αλλά αυτό δεν με χαλάει και τόσο, αφού έχει αρκετά παραπάνω κουμπιά σε σχέση με άλλα κοντρολεράκια.

 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που τα κοιτάζω είναι η οθόνη. Στο live βολεύει. Άντε να θυμάσαι σε κάθε template τι έχεις σε κάθε κουμπί. Η οθόνη βοηθάει, κακά τα ψέματα.

 

Αν και τελικά απ'ότι βλέπω μόνο στα προηγούμενα μοντέλα υπάρχει αυτό που ζητάω, δηλαδή το SysEx και ειδικά η MIDI stand alone κατάσταση, στα καινούργια δεν...

Που σημαίνει, πρέπει να πας σε μεταχειρισμένο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

 

Επίσης σε κάθε κουμπί μπορείς να αναθέσεις μόνο μία εντολή. Δηλαδή αν θες SysEx και μετά bank select και αμέσως program change, δεν μπορείς να το κάνεις με το πάτημα ενός κουμπιού αλλά πρέπει να πατήσεις 2 ή και 3 κουμπιά στη σειρά για να το πετύχεις. Αλλά αυτό δεν με χαλάει και τόσο, αφού έχει αρκετά παραπάνω κουμπιά σε σχέση με άλλα κοντρολεράκια.

 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...

 

Αυτό. Μεγάλο πλεονέκτημα είναι που γράφει τι έχεις σε κάθε κουμπι  σε γκρούπ των 8 αλλά και τι value, και ενεργοποιείται με touch το κάθε slider και knob.

Αυτό γίνεται μέσω υπολογιστή αυτόματα είτε μέσω του automap για το surface αλλά και τα vst instruments και effects, είτε  σε standalone mode ανάλογα με το τι έχεις ονομάσει και για συγκεκριμένο hardware και υπάρχουν και έτοιμα scripts απο users.

 

Για τους περιορισμούς των sysex να δουλεύουν ως...... μακροεντολές αλλά και όπως ξέρω για τα bit, υπάρχουν περιορισμοί, συμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει απο user posts στο διαδίκτυο. Δεν το κατέχω πολύ το άθλημα στα sysex όπως είπα.

 

Μεταχειρισμένα θα βρείς, το δικό μου δεν το δίνω γιατι με έχει βολέψει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ σε πολλά θέματα. Έχω συνηθίσει να δουλεύω με αυτό σε σημείο που αν πάθει κάτι μπορεί και να τα παρατήσω τελείως, με βολεύει και εργονομικά. χαχαχαχαχαχχχα  Έ, θα αναγκαστώ να πάρω κάτι άλλο, αλλά χωρις τέτοιο control surface για daw και soft synths που με ενδιαφέρει προσωπικά, δύσκολα να ματαξαναδουλέψω. Πάντα θα έχω κάτι τέτοιο στο setup μου.

 

Αν έχεις κανα μηχανικό υπολογιστών, κάντε custom firmware, χάκαρε το  ;D και για το automap έχω διαβάσει πως υπάρχει ελεύθερο το SDK για developers.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου