Προς το περιεχόμενο

End Of Summer-pipityri


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κύριοι, θα καταχραστώ τη φιλοξενία σας  :) και θα ανεβάσω ακόμα ένα τεμάχιο-αυτή τη φορά κινείται στις περιοχές που οι περισσότεροι αντιλαμβανόμαστε ως μουσική.. ;D Το έγραψα τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου, λίγο πριν την επιστροφή. Το ηχογράφησα σήμερα... :)

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σκοπό του, τουλάχιστον σε εμένα, τον πέτυχε. Μου έβγαλε μια αίσθηση απώλειας, έναν ρομαντισμό και ίσως την υποψία αρχής κάτι καινούριου.   

Πολύ όμορφες μελωδίες Σπύρο, με το μεσαίο μέρος, 2:33-3:30sec, να προσθέτει τον απαιτούμενο  "θυμό" της επικείμενης στέρησης....

   

  Πάντως ρε μπαγάσα, όπως έχω ξαναγράψει, ζηλεύω (πέρα από την τεχνική σου στο όργανο και τις μουσικές σου γνώσεις) αυτό το "touch" που έχεις στις χορδές :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υπέροχη ιστορία με αρχή-μέση-τέλος. Ακούγοντάς το είναι σαν να ακούς κάποιον να διηγείται για το καλοκαίρι που έφυγε. Και όλα αυτά τα σκεπάζει μια ζηλευτή γαλήνη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παρα πολύ όμορφο και θέλω να περιοριστώ εδώ γιατί δεν μπορώ όλη την ώρα να ψάχνω για υπερθετικά.

Ο Pat είναι εδώ, σταθερά και (καλά θα κάνει - για μένα) θα μείνει. Δεν εξετάζω αν υπάρχουν επιρροές και καλώς υπάρχουν και ίσως δεν είναι οι μόνες, (γιατί αλλωστε,) που διαμορφώνουν μια μουσική φυσιογνωμία και την φέρνουν στο επίπεδο αυτό.

Δίνεις νόημα στις μέρες μας.

Ζηλεύω την ηρεμία που αποπνέουν τα κομμάτια σου, αυτήν που μάταια ψάχνω και ξέρω ότι ποτέ δεν θα μου έρθει.

 

Εχω και αρνητικά αν θες  ;D, έχει κάποια σημεία overload αλλά....who cares....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

είναι παρα πολύ όμορφο και θέλω να περιοριστώ εδώ γιατί δεν μπορώ όλη την ώρα να ψάχνω για υπερθετικά.

 

Ζηλεύω την ηρεμία που αποπνέουν τα κομμάτια σου, αυτήν που μάταια ψάχνω και ξέρω ότι ποτέ δεν θα μου έρθει.

 

Εχω και αρνητικά αν θες  ;D, έχει κάποια σημεία overload αλλά....who cares....

Τα είπε πολύ ωραία ο dimsonic και για μένα.

Συγχαρητήρια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σας ευχαριστώ για την ακρόαση και τα ενθαρρυντικά σχόλια.

 

Δημήτρη, τα αρνητικά τα ξέρω σχεδόν πριν καν συμβούν. Δυο-τρεις λεπτομέρειες  σχεδόν μ΄έκαναν κι έχασα τον ύπνο μου χθες.Είναι ένα είδος ψυχοθεραπείας να αφήσω κάτι να φύγει βάζοντας στη μπάντα τις εμμονές μου για τελειότητα.  :)

  Ως προς τις επιρροές από Metheny...η αλήθεια είναι πως το κομμάτι στο μυαλό μου ηχούσε διαφορετικά. Μόνο όταν άρχισα να το ηχογραφώ διαπίστωσα το προφανές-και αποφάσισα απλά να go with the flow. Φυσικά έχω ακούσει και μελετήσει πολύ και αυτόν τον Pat. Είναι από εκείνους που συνάβαλαν στο να διευρυνθεί  πολύ αυτό που σήμερα θεωρούμε jazz γραφή. Ο τρόπος που ενσωματώνει κάθε διαθέσιμο αρμονικό μέσο-από απλή τρίφωνη αρμονία μέχρι ακραία χρωματικότητα-συχνά μέσα στο ίδιο κομμάτι είναι μοναδικός. Σίγουρα μ΄εχει επιρεάσει-κυρίως ως προς την πεποίθηση ως είναι οκ να κάνεις οτιδήποτε θες-αν υπάρχει καλός λόγος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου