Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαζί σου whitenoise!!! ;)

 

Παιδιά, η σκοπιμότητα του να πληρώνει κανείς το λογισμικό που χρησιμοποιεί είναι έξω από το θέμα του thread.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως πάνω στο ότι, δεν αλλάζουμε εύκολα ότι δουλεύει, να προσθέσω και εγώ ότι αν και δουλεύω με τον συνδυασμό RME->Cubase 4, και αύριο θα παραλάβω τα VISTA, δεν προβλέπεται να εγκατασταθούν στο μουσικό pc στο εγγύς μέλλον, παρά μόνο στο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανά χρόνο η μετάβαση στα vista και αν. ¶ποψή μου είναι ότι εταιρίες όπως η native instruments θα υποστηρίξουν τα vista με την κυκλοφορία των νέων προϊόντων τους και όχι με τα τωρινά. Ίσως γιατί ξέρουν ότι πολύ λίγοι μουσικοί θα περάσουν απ' ευθείας στα vista. Σίγουρα πάντως δεν θα μείνουν στα xp για πάντα!!!! Τες πα είδωμεν!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πάνω στο ότι' date=' δεν αλλάζουμε εύκολα ότι δουλεύει, να προσθέσω και εγώ ότι αν και δουλεύω με τον συνδυασμό RME->Cubase 4, και αύριο θα παραλάβω τα VISTA, δεν προβλέπεται να εγκατασταθούν στο μουσικό pc στο εγγύς μέλλον, παρά μόνο στο laptop.[/quote']

 

Με πλήγωσες βρε. Εγώ αυτή τη στιγμή για να είχα μία RME και το 4 θα έδινα μέχρι και τρία ταψιά γαλακτομπούρεκο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! συμφωνώ μαζί σου. Εχω εγκαταστήσει τα Vista business εδώ και δύο μήνες ... στο PC του γιού μου. Εκτός απο αυτά που είπε ο Wow! είχα προβλήματα με το McAfee antivirus και το NERO. Πολλά προγράμματα οπως media players κρασάρανε σε ανύποπτο χρόνο, παρ' ολο που τα ετρεχα με συμβατότητα XP. Εχει καλύτερα εργαλεία διαχείρησης, ένα καλύτερο event log viewer κλπ.

 

Για το θέμα των "μουσικών" προγραμμάτων μη ξεχνάμε ότι και τα Apple iMac (intel) είχαν και έχουν προβλήματα συμβατότητας με πάρα πολλά προγράμματα (πχ guitar rig το οποίο χτύπαγε κόκκινο το CPU).

 

Προσωπικά δεν είμαι αρκετά γενναίος να εγκαταστήσω τα VISTA στο "music" PC μου. Μπορώ να περιμένω οπως είπατε το πρώτο service pack και τους drivers όλων των προγραμμάτων/hardware που χρησιμοποιώ.

 

PS: τα παιγχνίδια δεν έχουν πρόβλημα (flight simulator, lord of the rings κλπ) ..... αλλιώς θα είχα πρόβλημα με τον γιό μου !!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα .... :lol:

 

Οταν έκραζα για τα Vista κάποιοι θα σκέφτηκαν οτι είμαι οπισθοδρομικός !!

 

Αγόρασα το XP-Pro 29-12-2006 , ΚAI σίγουρα ΔΕΝ πρόκειται να το μετανιώσω.

 

Τώρα, για να προσφέρω κατι ωφέλιμο ως πληροφορία, θα πω οτι διεθνως υπαρχει μεγαλος προβληματισμός , για την αξιοσύνη των Vista, και την αναβάθμιση μηχανημάτων XP , σε σχολειά και οργανισμούς.

 

Ολοι πατάνε χειρόφρενο, και δεν δικαιολογούν την αλλαγή... βλέπε Αγγλικό υπουργείο παιδείας, και αποτελέσματα πορίσματος απο την επιτροπή τους.

 

Για να ξανασκεφτούν το θέμα, ζητούν απο την Microsoft, να τους απoδείξη με επιχειρήματα, οτι το νεο λειτουργικό αυξανη με κάποιο τρόπο την παραγωγικότητα των μαθητων ετσι ωστε να εχει κάποια αξια η νεα χρηματική επένδυση στο νεο λειτουργικο .

 

Φανταστείτε τωρα ποσα εκατομμυρια λίρες θα πρεπει να πληρώσουν, για να αναβαθμίσουν ολα τα μηχαμηματα απο XP σε vista !!

8O :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι μου,

Το cubase με τα τόσα vst αυτό που θέλει είναι μνήμη.

Έχω ένα διπλοπύρηνο στα 2,21 και μνήμη 2 GB.

Από ισχύ λοιπόν δεν έχουμε πρόβλημα. Από μνήμη τί μπορούμε να κάνουμε; Αν βάλω 4 ή και 8 GB θα τα βλέπει το cubase; Από ότι γνωρίζω βλέπει μόνο μέχρι 2. Με τα Vista θα βλέπει; Χλωμό. Για το cubase 4 δεν γνωρίζω. Και όσο και να έψαξα δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα επ' αυτού. Η steinberg λοιπόν για το 4, και η microsoft για τα vista, μας λένε μόνο οτι έχουν ωραία γραφικά και άλλες τέτοιες αηδίες. (Μα άμα θέλω ωραία γραφικά ρε παιδιά βγαίνω από το στούντιο και κοιτάω την φύση!!!). Εντάξει έχουνε φτιάξει και μερικά πχ το routing πια των group channels πάει και αλλού και όχι μόνο στο stereo mix, αλλά μέχρι εκεί. ¶ρα νομίζω οτι καλά είμαι με τα XP απλά θα ήθελα να είμαι και καλύτερα... Iσως με τα windows Hysta που θα βγουν το 2020 και πάντα με service pack 2 έτσι;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο θα χαρώ να το μάθω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο θα χαρώ να το μάθω και εγώ.

 

Τα Windows Vista 32bit (ανάλογα με το configuration του μηχανήματος) δεν θα δουν ΠΟΤΕ περισσότερα από 3.5 GB μνήμης (το ξέρω από προσωπική πείρα). Αυτό σημαίνει ότι τόσο το Cubase όσο και τα άλλα προγράμματα θα πρέπει να αρκεστούν σε αυτό.

 

Αλλά φίλε μου, με όλο το θάρρος, δε νομίζεις ότι είναι λίγο πόζα να λένε (όλοι όσοι λένε) κακά πράγματα για τα Windows αλλά από την άλλη να τα χρησιμοποιούν; Στο φόρουμ του Nuendo, κάποιος βγήκε να πει κάτι κακό για τα Vista και έφαγε ΤΟ κράξιμο, παρά το γεγονός ότι ειδικά οι χρήστες του Nuendo θα πρέπει να περιμένουν μέχρι το φθινόπωρο για να δουν την έκδοση 4 που θα είναι συμβατή με τα Vista).

 

Ένα λειτουργικό είναι, το καλύτερο ΔΕΝ είναι, αλλά πρέπει κανείς να έχει περάσει 25 χρόνια μπροστά από οθόνες για να το λέει αυτό και να έχει κάποια σημασία. Εγώ, αν ήθελα να σταματήσω να τρέχω Windows αύριο, ΞΕΡΩ τι θα έκανα. Εσύ όμως;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς δεν κατηγορώ τα widows, τα κριτικάρω Το δικαιούμε νομίζω αφού τα έχω αγοράσει.

15 χρόνια προγραμματίζα σε Mac και Performer και όταν είδα και αποείδα άλλαξα σε κάτι άλλο. Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω σε κάτι καλύτερο απλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Και τα Vista ως προς την μουσική παραγωγή και προς το παρόν τουλάχιστον δεν είναι κάτι καλύτερο. Τα XP ξεκινώντας θέλουν γύρω στα 200 ΜB. Τα Vista πάνω από 1 GB. ¶ρα τί μενει για το cubase;

Τέλος πάντων έχω συνδέσει 2 μηχανάκια με FXteleport και είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά δεδομένα 1 gb δεν είναι τίποτα από άποψη δίσκου. Όταν βγήκαν τα xp με τους 40ρηδες σκληρούς τα 200 mb φαινόντουσαν περισσότερο σε σχέση με το τωρινό 1 gb στα 200 gb. Χώρια που πλέον οι μνήμες έρχονται στα 2gb. Εκτός αν θέλει κάποιος να τρέχει με "αρχαιολογίες" σημερινό λειτουργικό. Εξάλλου όσον αφορά την μουσική οι κολοσσοί (propellerheads, steinberg, native instruments κ.α.) αρχίζουν και βγάζουν τις vista capable εφαρμογές.

Εδώ στα μακ ακόμα δεν υποστηρίζουν όλοι τους intel-based, αλλά κανείς δεν το κατακρίνει αυτό. Παρά μόνο που σε 6 μήνες θα είναι έτοιμοι (τουλάχιστον για αρχή) οι μεγάλοι του χώρου για τα vista! Αλλά ναι... μέσα σε 1 μήνα κυκλοφορίας και σε αυτό και μόνο το site βγήκε η ετοιμηγορία για τα Vista. Λίγο υπομονή και έλεος δεν βλάπτει! Το αντίθετο θα έλεγα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου