Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα σημερινά δεδομένα 1 gb δεν είναι τίποτα από άποψη δίσκου.

 

Έχω την εντύπωση ότι ο φίλος dimedime μιλούσε για μνήμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ήθελα από καιρό να εκθέσω μερικές σκέψεις μου πάνω στα Vista αλλά δεν αξιώθηκα. Τώρα βρήκα την ευκαιρία και τη διάθεση και θα αναφέρω τόσο τη γνώμη μου όσο και γεγονότα σχετικά με τα περιβόητα νέα Windows.

 

Ας αρχίζουμε με τα άσχημα που έχουν ακουστεί από τους διάφορους επικριτές. Έχουμε κατά καιρούς ακούσει ότι τα Vista είναι βαριά, είναι μόνο εμφάνιση και από ουσία τίποτα, ότι έχουν ακόμα πολλές ασυμβατότητες με προγράμματα και συσκευές, ότι είναι όσο τρύπια ήταν και τα XP σε θέματα ασφαλείας, ότι τα πάντα τρέχουν πιο αργά στα Vista, ότι χρειάζονται τα πρώτα service packs για να γίνουν σωστό λειτουργικό, σε λίγο θα ακούσουμε ότι έτσι και τα βάλεις στο PC σου θα διαλυθεί ο σκληρός σου και η οθόνη σου θα βγάλει χιονίστρες! Σαφώς κάποια από τα παραπάνω ισχύουν εν μέρει αλλά το να αναφέρεις ένα μειονέκτημα από το να φέρνεις τη συντέλεια, απέχει νομίζω...

 

Πάμε στα γεγονότα τώρα...

Καταρχήν, είναι τα ασφαλέστερα Windows που έχουν δημιουργηθεί μέχρι σήμερα (προσέξτε, όχι το ασφαλέστερο λειτουργικό γενικά) και προκαλώ οποιονδήποτε να το διαψεύσει! Πέρα από τα διάφορα εργαλεία προστασίας, οι δικλείδες ασφαλείας φτάνουν μέχρι τον πυρήνα του λειτουργικού. Αποκλείεται να φτάνουν την ασφάλεια μια διανομής Red Hat αλλά η σύγκριση με τα XP είναι άτοπη.

Δεύτερον, είναι τα ομορφότερα Windows που έχουν φτιαχτεί ποτέ. Εδώ πρέπει να σημειώσω βέβαια ότι τα κάλλη έχουν το κόστος τους που μεταφράζεται σε υψηλή χρήση πόρων του συστήματος και ανάγκη για αντίστοιχα υψηλών προδιαγραφών hardware. Για να μην αναφερθούμε και στην "καινοτομία" που ουσιαστικά υπάρχει εδώ και χρόνια στο Mac OSX και στο Linux (Beryl και άλλα).

Τρίτον, έχουν βελτιωμένες λειτουργίες διαχείρισης του συστήματος, των εσωτερικών υπηρεσιών και της επικοινωνίας του με περιφερειακές συσκευές και δίκτυα. Σαφώς ευπρόσδεκτα όλα τα παραπάνω μιάς και πολύς κόσμος ήθελε κάτι παραπάνω σε ό,τι αφορά την παραμετροποίηση του υπολογιστή τους.

Τέταρτον, πολλές εκδόσεις που σημαίνει ότι κάθε χρήστης θα μπορεί να πάρει μόνο όσα χρειάζεται χωρίς να πληρώσει για άχρηστα features. Επίσης, οι τιμές είναι κοντά στις αντίστοιχες των XP.

Πέμπτον, η Microsoft έχει δημιουργήσει μια προϊστορία με τα service packs οπότε είναι σίγουρο ότι τα Vista δεν θα αποτελέσουν εξαίρεση, με δεδομένο ότι ήδη το πρώτο pack προετοιμάζεται πυρετωδώς.

Έκτον, κάθε νέο λειτουργικό έχει ένα ποσοστό ασυμβατότητας με τις υπάρχουσες εφαρμογές. Το ίδιο και τα Vista, αν και λίγα (και εξειδικευμένα) είναι τα προγράμματα που έχουν σοβαρό πρόβλημα λειτουργίας στα νέα Windows. Τίποτα δεν γίνεται αμέσως σε αυτή τη ζωή.

Έβδομο και τελευταίο, όντως τα Vista δεν είναι η γρηγορότερη πλατφόρμα που έχει φτιαχτεί αλλά αυτό ισχύει με κριτήριο τα υπάρχοντα προγράμματα. Όταν αρχίσουν οι προγραμματιστές να φτιάχνουν εφαρμογές που αξιοποιούν σωστότερα το λειτουργικό, θα μπορούμε να μιλήσουμε με μεγαλύτερη σιγουριά.

 

Πάμε και στη γνώμη μου τώρα (τρομάρα μου)...

Είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση στους τομείς της αίσθησης, της ασφάλειας και της οργάνωσης του λειτουργικού. Δύσκολα θα πιάσει το top σε οποιονδήποτε από τους παραπάνω τομείς γιατί υπάρχουν και οι ανταγωνιστές που έχουν προσφέρει τα ίδια (και περισσότερα) και μάλιστα εδώ και καιρό, τουλάχιστον ας γίνουν καλύτερα και τα Windows μέσα από τον ανταγωνιμό. Δεν είναι καινοτόμα, δεν είναι παρά μια καινούρια παραλλαγή μιας δοκιμασμένης συνταγής αλλά διορθώνει πολλά από τα προβλήματα που ταλαιωρούσαν πολύ κόσμο. Το ότι ξεζουμίζει τον υπολογιστή είναι ένα πρόβλημα αλλά αυτό τουλάχιστον είναι κάτι που μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων ο πιθανός αγοραστής ώστε να προετοιμαστεί ή να κοιτάξει αλλού.

 

Και το ρεζουμέ...

Όποιος έχει τη δυνατότητα από πλευράς hardware να βάλει τα Vista, λογικά (λέω λογικά, δεν παίρνω όρκο) δεν θα μείνει δυσαρεστημένος σε σχέση με τα XP. Όποιος έχει πρόβλημα σε οποιοδήποτε επίπεδο με τα Vista, ας μην τα επιλέξει και ας βάλει Linux ή ας πάρει κανένα Mac και ας σταματήσει τη γκρίνια για το πόσο χάλια είναι τα Vista. Στην τελική, κανείς δεν μας αναγκάζει να πάρουμε οτιδήποτε αν δεν το θέλουμε...

 

Όποιος το διαβάσει όλο, κερδίζει τουλουμπάκι!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 Για μνήμη μιλάω.

Alchemist Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου. Εκεί που λες "Τρίτον, έχουν βελτιωμένες λειτουργίες διαχείρισης του συστήματος, των εσωτερικών υπηρεσιών και της επικοινωνίας του με περιφερειακές συσκευές και δίκτυα" ΜΑΚΑΡΙ αλλά που το διάβασες αυτό; Δεν σε αμφισβητώ αλλά όσο search κι αν έκανα όλο για την εμφάνιση μιλάνε. Α! και οτι θα κάνoυν burn DVD πλέον χωρίς το NERO. Ουάου! Και για να μην παρεξηγούμε: Εγώ έφαγα το λούκι της αλλαγής από MacOS 9 σε X. Θυμάμαι το 10.2 που δεν ούτε δίκτυο δεν μπορούσες να κάνεις. Μην μιλήσω για τα Audio Units. Τώρα βέβαια έφτιαξε το πράγμα. Ο Mac τώρα βλέπει ΤΗΝ μνήμη και τρέχει καλύτερα από πριν. Σίγουρα θα φτιάξουν και τα Vista και θα βγουν στην επιφάνεια οι όποιες αρετές τους. Προς το παρόν όμως διαφημίζουν το ΑΕRO (χρρ...φσσ..) προσελκύοντας τους γιάπις να αγοράσουν κανένα laptop και πέρνουν τα email τους. Εγώ τα έχω προαγοράσει τα Vista. Θα τα βάλω στο μικρό pc. Και μακάρι να ανακαλύψουμε ουσιαστικές βελτιώσεις φίλοι μου. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε...

Α! πήγα να πάρω το γλυκό αλλά δυστυχώς το πήρε ο Λούμπας (αφού ήταν τουΛούμπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αμέσως πιο κάτω γράφω αυτό:
Χώρια που πλέον οι μνήμες έρχονται στα 2gb

 

Και που να μην το ξαναέγραφα δλδ :roll: :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου. Εκεί που λες "Τρίτον' date=' έχουν βελτιωμένες λειτουργίες διαχείρισης του συστήματος, των εσωτερικών υπηρεσιών και της επικοινωνίας του με περιφερειακές συσκευές και δίκτυα" ΜΑΚΑΡΙ αλλά που το διάβασες αυτό; Δεν σε αμφισβητώ αλλά όσο search κι αν έκανα όλο για την εμφάνιση μιλάνε.[/quote']

Το γεγονός ότι η Microsoft προμοτάρει την εμφάνιση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ψωμί, απλά προμοτάρουν αυτό που θα διαπιστώσει εύκολα όλος ο κόσμος και καλά κάνουν! Σαφώς θα πουλούσαν λιγότερο αν διαφήμιζαν το Network Center, το Performance and Reliability Monitor, το βελτιωμένο Restore Center και το ολοκαίνουριο Event Log (τα παραπάνω είναι στα επίσημα νέα features). Αυτά είναι πράγματα που απευθύνονται σε advanced χρήστες, οι οποίοι δεν είναι η πλειοψηφία όπως ξέρεις. Ψάξτο λίγο παραπάνω αν θέλεις, αξίζει...

 

Α! πήγα να πάρω το γλυκό αλλά δυστυχώς το πήρε ο Λούμπας (αφού ήταν τουΛούμπα)

Λοιπόν παιδί, ένα τεμάχιο στο παλικάρι με το 22, ένα στο 29 και ένα στο παλικάρι που του το βούτηξε ο Λούμπας σε παρακαλώ...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου