Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

[οfftopic]Tώρα τελευταία έχω αρχίσει να λησμονώ την απλότητα των παλιών Windows 2000 professional που είχα μεχρι πρότερων... :lol: [/offtopic]

 

+1000 :D :D

 

Δοκίμασα για λίγο τα XP, αλλά windows σαν τα 2000 δεν έχουν βγει, κι ούτε πρόκειται. Τα καλύτερα - για μένα - μακράν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν κι αυτά για όποιον ενδιαφέρεται για windows πανάλαφρα αλλά με τις λειτουργίες των XP: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Fundamentals_for_Legacy_PCs

Στην ουσία πρόκειται για τα XP SP2 αλλά σχεδιασμένα έτσι ώστε να τρώνε ελάχιστη μνήμη... Αναφέρεται πως απαιτούνται τουλάχιστον 64MB μνήμης, εγώ τα έχω τρέξει σε μηχάνημα με 48MB χωρίς προβλήματα. Φανταστείτε λοιπόν σε ένα μηχάνημα με 1 ή 2 Gb μνήμης για audio εφαρμογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Τάσο, ωραία φάση αυτά τα Windows αλλά απ' ότι είδα στο site της Microsoft, δεν προορίζονται για all-around χρήση.

Συγκεκριμένα, αναφερόταν ότι το όλο project είναι σχεδιασμένο να δουλεύει μέσω κάποιου συστήματος Remote Desktop όπως αυτό που έχουν τα XP Pro ή κάποιου άλλου client.

 

Κατά πόσο είναι σωστό να τρέξεις αυτή την έκδοση σε ένα οποιοδήποτε μηχάνημα λοιπόν; Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν από μια full έκδοση XP, απλά ρωτάω εσένα που τα δούλεψες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άλλο για ποιό λόγο φτιάχτηκαν κι άλλο για τι άλλο θα μπορούσαν να είναι κατάλληλα.

(http://bink.nu/Article7745.bink). ΔΕ γνωρίζω αν είναι άμεσα διαθέσιμα μέσω του εμπορίου. Όταν λες "κατα πόσο είναι σωστό" εννοείς νόμιμο; Δεν το γνωρίζω και σίγουρα δεν προτρέπω κανέναν να τα πάρει σπασμένα. Μια απλή ιδέα έριξα για όποιον ενδιαφέρεται για παραπάνω έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό εννοώ αποδοτικό. Μην τα βάλει κανείς π.χ. στο κατεβαστήρι ή τον file server του και χρειαστεί format σε μερικές μέρες, αυτό μόνο...

 

Τα περί νομιμότητας απασχολούν όσους έκαναν την έρευνά τους πάνω στο θέμα και κατέληξαν ότι αυτό τους χρειάζεται.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε είναι windows XP απαλλαγμένα από πολλά services και components, για παράδειγμα δεν υποστηρίζουν dialup networking παρά μόνο LAN (και ADSL δηλαδή). Έχουν τη συμβατότητα των XP και από τη στιγμή που ο χρήστης έχει όλους τους XP-drivers των συσκευών του, είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

kalispera kai apo mena...:)

egw fovamai pantws na valw ta vista...

exw enan dipirino 2.8 me 1gb ram...

exw mia rme hammerfall kai douleuw me ableton kuriws...

oso anafora gia to linux,epatha plaka vlepontas to perivallon ston ksaderfo mou,evala to knoppix (bootdvd) sto pc mou gia na dw kai mou anagnwrise tin RME(!!!)

alla oxi tin karta grafikwn... :?

an kapoios douleuei kai grafei mousiki sta vista mia xara as pei kati...

psinomai alla fovamai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νωρίς για vista ακόμη, αλλά αυτό δεν είναι αιτία για κράξιμο. Ούτως ή άλλως όλες οι μεγάλες δυνάμεις (steinberg, avid, native instruments, propellerheads, motu, lynx, emu......) ως το καλοκαίρι θα έχουν έτοιμες τις vista ready εφαρμογές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an kapoios douleuei kai grafei mousiki sta vista mia xara as pei kati...

psinomai alla fovamai...

 

Λοιπόν, όπως σας είχα υποσχεθεί, σας κρατώ ενήμερους μια και έτσι τα' φερε η κατάρα και είμαι ο μόνος που ασχολείται με αυτό το θέμα.

 

Ναι, δουλεύω στα Vista χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και δέκα ημέρες, αλλά για να γίνει αυτό χρειάστηκαν οι παρακάτω αλλαγές.

 

1. Αγόρασα μία RME - Fireface 400, ακριβώς επειδή είχε drivers για Vista, αλλά επίσης επειδή είχα καιρό κατά νου μία αναβάθμιση σε αυτο το τομέα. Η άλλη υποψήφια επιλογή μου ήταν μία Motu 828 (αρκετά φθηνότερη) αλλά αποθαρρύνθηκα από τις πολλές μαρτυρίες για προβληματική λετουργία των προϊόντων της Motu όταν χρησιμοποιούνσται σε Windows (όχι εξαιτίας των Vista). Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθούν αυτές οι αναφορές, αλλά είμαι ιδιαίτερα ευτυχής για την επιλογή μου καθότι η κάρτα θερίζει και όσον αφορά τον ήχο αλλά και όσον αφορά τις δυνατότητες για routing του σήματος.

 

2. Αγόρασα το Cubase 4 σαν στάνταρ αναβάθμιση (είμαι νόμιμος κάτοχος αρκετών προϊόντων της Steinberg) το οποίο λειτουργεί κανονικότατα σε Vista παρ' ότι η Steinberg επιφυλάσσεται για το θέμα, όπως μπορείτε να δείτε στο δικτυακό της τόπο.

 

3. Αναγκάστηκα να τρέχω τα προγράμματα της Native Instruments σαν πειρατικά προγράμματα, παρ' ότι είμαι νόμιμος κάτοχος του Komplete 4, διότι η μ@λ@κ1σμ#νη η Native Instruments δεν υποστηρίζει authorization του λογισμικού της όταν αυτό "συληφθεί" να τρέχει σε Vista. Τους τηλεφώνησα και τους επέπληξα για το ότι είναι η μόνη εταιρεία του χώρου που δεν έχει ανακοινώσει ποια θα είναι η πολιτική υποστήριξης τους για τα Vista, οπότε πήρα την εξής απάντηση (κρατηθείτε): προτείνουμε στους πελάτες μας να περιμένουν τουλάχιστον ένα χρόνο πριν βάλουν Vista διότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αρκετά ταχείς υπολογιστές για να τα τρέξουν (κάτι που απλώς δεν ισχύει, όπως θα δούμε σε λίγο). Όταν (και αν) συνέρθουν θα επιστρέψω στις νόμιμες εκδόσεις των προγραμμάτων της, αλλά λεφτά δεν πρόκειται να ξαναδούν από εμένα αυτοί οι τύποι.

 

4. Η Korg μου έστειλε πριν δύο ημέρες ένα e-mail όπου μου ανακοίνωσε την αναβάθμιση του Korg Legacy Collection Digital Edition, έτσι ώστε αυτό να υποστηρίζει τα Vista, οπότε το έτρεξα κατευθείαν προκειμένου να έχω το αγαπητό μου M1 και το Wavestation.

 

5. Παρομοιώς, τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα το BFD με τα Expansion Packs που έχω.

 

Ο υπολογιστής μου είναι Core2Duo με 4 GB RAM. Το Performance Index που μου βγάζει το ενσωματωμένο σύστημα των Vista είναι 5.3 (με άριστα το 5.9), οπότε (όπως φαντάζεστε) πρόκειται για ένα τέρας, αλλά... τέρας ήταν και αυτό στο οποίο έτρεχα τα XP.

 

Τα Vista δεν έχουν κρασάρει ούτε μία φορά, είναι πανέμορφα και μία φορά που έβαλα XP (προσπαθώντας να αποφύγω την αγορά της κάρτας) ξενέρωσα πολύ άγρια και παρήγγειλα την κάρτα επιτόπου (οπότε και ησύχασα).

 

Το μόνο σπαστικό με τα Vista είναι ότι (με το που ανοίγουν) τρώνε 600 ΜΒ μνήμης, αλλά αυτό ισχύει για εμένα που τα έχω όντως σετάρει για να δείχνουν τον πιο εντυπωσιακό (οπτικά) εαυτό τους.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου