Προς το περιεχόμενο

Kavanaugh, USA, Trump, οι σκέψεις σας


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εδώ και δύο χρόνια ο Ντόναλντ Τράμπ είναι πρόεδρος της Αμερικής και είναι μεγάλος παπάρας...

 

O Trάμπ, λοιπόν, αποφάσισε να προτείνει τον Brett Kavanaugh ο οποίος είναι πολύ ίδιος με τον ίδιο τον Τράμπ για τη θέση το ομοσπονδιακού δικαστή (ή κάτι τέτοιο).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Brett_Kavanaugh

 

Τότε εμφανίστηκε μία γυναίκα, και μετά άλλες δύο κατηγορώντας τον για σεξουαλικές επιθέσεις, κοκ.

 

Το θέμα, στην Αμερική, έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις και εγώ είμαι κάπου στη μέση:

 

1. Ο τύπος ΦΩΝΑΖΕΙ ότι έχει κάνει 2000 μαλακίες στα νιάτα του.

2. Επίσης η συμπεριφορά του είναι γελοία, για ένα τέτοιο κύρος.

3. Είναι ο επιλεγμένος του Τράμπ.

 

ΑΛΛΑ

 

1. Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιες μαλακίες στο παρελθόν (όχι τόσο σοβαρές, και προσωπικά ποτέ δεν έχω επιτεθεί σε γυναίκα ρε παιδί μου). Μπορεί ο άνθρωπος να έχει αλλάξει.

2. Αν κάποιος κατηγορείτε για τόσο σοβαρά θέματα, μετά από 35 χρόνια, θα έχει φρικάρει.

3. Οκ.

4. Το βασικό, όμως, είναι, ότι 3 γυναίκες (στην αρχή) μία βγήκε να τον κατηγορήσει, ΧΩΡΙΣ αποδείξεις, και ο άνθρωπος (ο Θεός να τον κάνει άνθρωπο γιατί είναι απαράδεκτος στις ακροάσεις) έχει πάθει πάρα πολλά και μπορεί να καταστραφεί η ζωή του ΧΩΡΙΣ αποδειξεις!

 

Αν και φαίνεται ότι είναι μακάκας, δε το βλέπω πολύ λογικό με τις επιθέσεις που γίνονται να χάνει τη ζωή του (και καλά) κάποιος. Δεν ανοίγει μια πόρτα, έτσι, όποιος διαφωνεί με κάποιος, για οποιονδήποτε λόγο, να πετάει μια κατηγορία και να εμποδίζει έτσι μία κατάσταση;

 

Βγάζουν νόημα όσα λέω/γράφω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και δύο χρόνια ο Ντόναλντ Τράμπ είναι πρόεδρος της Αμερικής και είναι μεγάλος παπάρας...

 

O Trάμπ, λοιπόν, αποφάσισε να προτείνει τον Brett Kavanaugh ο οποίος είναι πολύ ίδιος με τον ίδιο τον Τράμπ για τη θέση το ομοσπονδιακού δικαστή (ή κάτι τέτοιο).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Brett_Kavanaugh

 

Τότε εμφανίστηκε μία γυναίκα, και μετά άλλες δύο κατηγορώντας τον για σεξουαλικές επιθέσεις, κοκ.

 

Το θέμα, στην Αμερική, έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις και εγώ είμαι κάπου στη μέση:

 

1. Ο τύπος ΦΩΝΑΖΕΙ ότι έχει κάνει 2000 μαλακίες στα νιάτα του.

2. Επίσης η συμπεριφορά του είναι γελοία, για ένα τέτοιο κύρος.

3. Είναι ο επιλεγμένος του Τράμπ.

 

ΑΛΛΑ

 

1. Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιες μαλακίες στο παρελθόν (όχι τόσο σοβαρές, και προσωπικά ποτέ δεν έχω επιτεθεί σε γυναίκα ρε παιδί μου). Μπορεί ο άνθρωπος να έχει αλλάξει.

2. Αν κάποιος κατηγορείτε για τόσο σοβαρά θέματα, μετά από 35 χρόνια, θα έχει φρικάρει.

3. Οκ.

4. Το βασικό, όμως, είναι, ότι 3 γυναίκες (στην αρχή) μία βγήκε να τον κατηγορήσει, ΧΩΡΙΣ αποδείξεις, και ο άνθρωπος (ο Θεός να τον κάνει άνθρωπο γιατί είναι απαράδεκτος στις ακροάσεις) έχει πάθει πάρα πολλά και μπορεί να καταστραφεί η ζωή του ΧΩΡΙΣ αποδειξεις!

 

Αν και φαίνεται ότι είναι μακάκας, δε το βλέπω πολύ λογικό με τις επιθέσεις που γίνονται να χάνει τη ζωή του (και καλά) κάποιος. Δεν ανοίγει μια πόρτα, έτσι, όποιος διαφωνεί με κάποιος, για οποιονδήποτε λόγο, να πετάει μια κατηγορία και να εμποδίζει έτσι μία κατάσταση;

 

Βγάζουν νόημα όσα λέω/γράφω;

 

Βγάζουν και αποτελούν αντικείμενο προβληματισμού και εσωτερικού μου debate για ανάλογα θέματα.

Από την άλλη μιλάμε για δημόσια πρόσωπα, για εκλογές και από εκεί και πέρα το κριτήριο είναι υποκειμενικό.

Καλό είναι να γνωρίζουμε τα πάντα για τα δημόσια πρόσωπα και τον βίο τους και ο καθένας μας, ανάλογα με την αντίληψή του, την εμπειρία του, την ιδιοσυγκρασία του κλο. θα αποφασίσει ανάλογα.

 

Π.χ. εσύ όπως φαίνεται βάζεις κάποια ελαφρυντικά και αυτό θα επηρέαζε την απόφασή σου να εμπιστευτείς ή όχι ένα άτομο.

Το ίδιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ κάθε φορά, έναν elevation των υπέρ και των κατά ανάλογα με την σοβαρότητά τους και φυσικά συγχωρώ λάθη.

 

Εξάλλου πιστεύω πως ένας θεμελιώδης πυλώνας μιας πολιτισμένης κοινωνίας είναι η συγχώρεση και σε πολλές περιπτώσεις, το έλεος.

 

Αυτά είχα να πω για το θέμα και συνεχίζω μιας και σήμερα είναι βραδιά synthesizer , μιαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις ΠΟΛΛΕΣ συνέπειες της επικράτησης του ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ στη ζωή ,το ζήσαμε άλλωστε όσο λίγοι λαοί στην Ελλάδα, είναι η απόλυτη έκπτωση στην ηθική,στον τρόπο συμπεριφοράς,στη λογική και στα βασικά δικαιώματα των ανθρώπων.

Έχουν ακόμα να γίνουν πολύ χειρότερα πριν γίνουν καλύτερα τα πράγματα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Brexit gamoto moy!

 

Λαϊκισμός σε όλο του το μεγαλείο!

 

Αλλά εδώ έχουμε την είσοδο της απευθείας επίθεσης για οποιονδήποτε λόγο.

 

Δε γουστάρω άλλο Σούπερφανκ? Θα πω για το πως προσπάθησε να πηδήξει την κόρη μου (που δεν έχω). Να δεις για πότε θα χάσει τη δουλειά του και θα έχουμε άλλα...

 

Είναι τεράστιο το θέμα από κάθε πλευρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω έχουν να γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα , δυστυχώς....

Ειδικά όταν οι "λαοί" συνεχίζουν να ζουν στον αυτόματο πιλότο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω έχουν να γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα , δυστυχώς....

Ειδικά όταν οι "λαοί" συνεχίζουν να ζουν στον αυτόματο πιλότο...

 

Τα διευθυντήρια και οι τράπεζες και οι εγκάθετοί τους πιλοτάρουν και άμα οι λαοί δεν ξεσηκωθούν να

πάρουν το τιμόνι, θα πέσουμε όλοι μαζί στα βράχια και θα κυβερνάει η αναρχία με σύνταγμα που

θα έχει ένα άρθρο. Νόμος είναι ΕΝΑΣ. Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ.

 

Αλλά δεν πειράζει. Οτι και να μας έκαναν, θα τους ΚΡΙΝΕΙ ο ΘΕΟΣ.

 

μιαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διευθυντήρια και οι τράπεζες και οι εγκάθετοί τους πιλοτάρουν και άμα οι λαοί δεν ξεσηκωθούν να

πάρουν το τιμόνι, θα πέσουμε όλοι μαζί στα βράχια και θα κυβερνάει η αναρχία με σύνταγμα που

θα έχει ένα άρθρο. Νόμος είναι ΕΝΑΣ. Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ.

 

Αλλά δεν πειράζει. Οτι και να μας έκαναν, θα τους ΚΡΙΝΕΙ ο ΘΕΟΣ.

 

μιαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Ένα τρανό παράδειγμα του που μπορεί να οδηγήσει ο λαϊκισμός είναι το παραπάνω παραλλιρημα....

 

Είπαμε έχει ακόμη ΠΟΛΥ πιο κάτω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φατσαμπούκια και τα τιτιβίσματα μας φάγανε....

 

βγαίνει ο καθένας και λέει ό,τι θέλει και σε 10 δλ το ξέρει ο μισός πλανήτης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νικόλα νομίζω πως ο τρόπος που έθεσες το θέμα , προβάλλοντας τις προσωπικές σου πεποιθήσεις με χαρακτηρισμούς γύρω απο τα άτομα, δεν μπορεί να οδηγήσει σε αντικειμενικές τοποθετήσεις.  ;)

 

Το θέμα φαντάζει μακρινό για εμάς στην Ελλάδα. Στη Βρετανία που ζεις εσύ είναι πρωτοσέλιδο καθως υπάρχει μεγαλύτερη σύμπνοια με την Αμερική. Εδω δεν παίζει στις πρώτες ειδήσεις. Και αυτό γιατί πάντα έχουμε θέματα πολιτικού κουτσομπολιού και απο την άλλη ίσως ο θεσμός των Ανώτατων δικαστών δεν είναι τόσο σημαντικός για τα αυτιά του κόσμου, όσο στην Αμερική. Διότι εκεί παίζουν ρόλο ως ανεξάρτητη εξουσία που είναι η Δικαιοσύνη. Ιση με την Νομοθετική και την Εκτελεστική. Η έννοια είναι σχεδόν άγνωστη εδώ αν ρωτήσεις κάποιον.

 

Οταν διορίζονται οι δικαστές αυτοί όμως απο την Εκτελεστική, τότε ίσως δεν είναι και τόσο ανεξάρτητοι αφού συμβαίνει με κομματικά κριτήρια. Και εκεί τα δύο κόμματα (Republicans, Democrats) έχουν θέματα να περάσουν και να στηρίξουν μέσω της Δικαιοσύνης, όπως το σημαντικό για τους συντηρητικούς, θεοφοβούμενους Ρεπουμπλικάνους, των εκτρώσεων.

 

Οταν λοιπόν οι 9 αυτοί δικαστές αποφασίζουν σε ανώτατο βαθμό "περι ζωής" όπως αποκαλούν το θέμα αυτό, ένας Ρεπουμπλικάνος παραπάνω όπως ο Kavanough κάνει την διαφορά.

 

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ένας ανώτατος δικαστικός που θα κληθεί να αποφασίσει σε τέτοια θέματα δεν πρέπει να έχει ράματα στην γούνα του και ειδικά με σεξουαλικό προσανατολισμό.

 

Σε ότι αφορά το θέμα με το #me too και τις απανωτές καταγγελίες σεξουαλικών επιθέσεων που γκρεμίζουν κολοσσούς, να πω πως η πολλή κορεκτίλα (being politicaly correct) έχει οδηγήσει στο αντίθετο άκρο.

Και τα άκρα κρύβουν τέρατα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τρανό παράδειγμα του που μπορεί να οδηγήσει ο λαϊκισμός είναι το παραπάνω παραλλιρημα....

 

Είπαμε έχει ακόμη ΠΟΛΥ πιο κάτω...

 

Εντάξει αφεντικό.

Να μην μιλάμε.

Αφού έχω τόση δύναμη με μια άποψη να παρασύρω τις μάζες στην καταστροφή, δεν ημανταξαναμιλώ.

Θα φορέσω κουστουμάκι, θα ξουριστώ και θα διαδίδω ως ιερέας κρατώντας το ιερό ευαγγέλιο της Μιράντας Ξαφα για

το δημόσιο χρέος και θα μιλάω για ανάπτυξη, έξοδο στις αγορές και αποπληρωμή του χρέους με επενδύσεις με μισθό πείνας χωρίς σύνταξη.

 

Έτσι θα σωθούν γιατί θα τους παρασύρω εις τον δρόμο τον σωστόν, τον καπιταλιστικόν

 

Πεινάμε αφεντικό, μας κάτσιασαν, δεν ημπορούμε άλλο. Ζάχαρη με ψωμί.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Τέλος κατα την γνώμη μου η ψήφος δεν μπορεί να είναι αντικειμενική, έχει υποκειμενικές παραμέτρους, αυτό ειναι η δημοκρατια, ο σεβασμός ΚΑΙ προς τις υποκειμενικές ανάγκες, σύμφωνα με τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα αλλά και τη δυνατότητα να χαιρόμαστε τη ζωή και να την απολαμβάνουμε και όχι το 1% να κονομαει, οι μισοι να τα φέρνουν βόλτα και οι υπόλοιπου να υποφέρουν φρικτά.

 

Ας σταματήσουν λοιπόν και να κάτσουν να σκεφτούν που μας πάνε, γιατι μαζί μας στο τέλος θα καταλήξουν και ο ΘΕΟΣ ΒΛΕΠΕΙ. ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ και να έρθουμε στον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ και να κάνουμε την ΕΕ όπως την οραματίστηκαν οι οραματιστές της και όχι έτσι. Γιατί έτσι δεν πάει. Θα διαλυθεί, φεύγουν οι λαοί σαν τα ποντίκια, χαχαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D

 

Λοιπόν καλό βράδυ και μην ανησυχείτε.

Όλα θα πάνε καλά.

Θα περάσει η κρίση,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου