Προς το περιεχόμενο

Frusciante vibes stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ψάχνω να πάρω ένα φεντεράκι αλλά σαν σπενκς να πηγαίνει προς την κιθάρα του Φρουσιάντε. Η αλήθεια ειναι πως δεν έχω καμια ιδεα απο τα διαφορετικά λάινς που βγάζει η φεντερ στις στρατς μιας και χρόνια έπαιζα με ιμπανεζ. Οπότε όποιος μπορεί να με διαφωτίσει. Οπότε θα ήθελα κάτι με ίδιο σχήμα μπράτσου/ταστα/μαγνητες/κλπ... Την βλεπετε τη δουλειά  ;D Τωρα θα μου πείτε ο τύπος εχει 500 κιθάρες αλλα μιλάω για την αγαπημένη του, αν θυμάμαι καλα μια του '62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οποιαδήποτε 60s reissue θα είναι μια χαρά.

Μια 60s classic player θα ήταν ταμάμ (για να μην αλλάζεις μαγνήτες)

Εναλλακτικά μια Squier classic vibe 60s.

Aν το budget σου το καλύπτει μια αμερικανική reissue 62,65 θα ήταν επίσης ότι πρέπει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μου πείτε ο τύπος εχει 500 κιθάρες αλλα μιλάω για την αγαπημένη του, αν θυμάμαι καλα μια του '62.

 

Καλά θυμάσαι και μάλιστα και η 62άρα και η 55άρα του δεν έχουν τους original μαγνήτες, αλλά duncan SSL1s. Και αυτό για άλλη μια φορά αποδεικνύει ότι οι μαγνήτες δεν παίζουν και τόσο πολύ ρόλο, όσο το βάρος, τα ξύλα και η γενικότερη κατασκευή μιας κιθάρας.  ;D Κατά τα άλλα ότι σου είπε ο superfunk. Και συμπληρώνω να προσπαθήσεις να αγοράσεις όσο το δυνατόν καλύτερη κιθάρα γιατί μαγνήτες μπορείς να αλλάζεις κάθε μέρα, αλλά την κιθάρα όχι και τόσο εύκολα.  ;)

 

Και ο ίδιος αυτό πιστεύει.

 

In the April 2009 edition of Vintage Guitar (page. 122) John (Red Hot Chile Peppers) is asked:

 

Have you kept the original pickups in your Strats?

 

Here's his reply:

 

I would like to, but they do eventually need to be changed. On my '55, I bought it with an expert who insisted we open it up to see if the pickups were original. He and the people at the store all thought that they were original. Then years later, we found out that they were Seymour Duncan Vintage Strat pickups. They are so similar to the original that it's hard to tell the difference in sound. I had my '62, which has the original pickups, and then I had the '55 with the Duncans, and the sound was very similar. The differences had more to do with the guitars than the pickups. Eventually, I had to get Duncans in the '62 as well.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

"The Pickups in John’s 1962 Strat

Although the guitar had the original pickups for first few years, according to John he had them replaced with Seymour Duncan SSL-1s after trying them out on his 1955 Stratocaster. [VintageGuitar magazine – John Frusciante Red Hot On The Empyrean]

 

John’s guitar tech was recently interviewed by the members of the John Frusciante Effects fan page/website on the subject of pickups and there seems to be some confusion about which model of pickups ended up being installed in the 1962 Stratocaster. According to Dave Lee, who worked as John’s guitar tech on tour from 1998 to 2007, argues that they were just basic Fender pickups found in the American Standard Stratocasters.

 

I remember reading that and realizing John was wrong in that interview (I never told him). We were experimenting with a number of different pickups at the time. And he must’ve gotten confused. The actual pickups we settled on (and John never knew this) were stock, brand new, Fender Strat pickups. [JF EFFECTS INTERVIEWS: DAVE LEE (GUITAR TECH)]

 

This does come as a surprise, since many have argued that the low output SSL-1 pickup set sounds identical to John. Countless people have probably invested in the set in order to emulate that sound, likely switching away from the Strandard Fender set – which ironically seems to be the real thing."

 

Απλά κάπου διάβασα οτι ηταν ψιλοφαστ μπράτσο και δε ξέρω αν αυτό ισχύει και πόσο πχ μια ορίτζιναλ 60s σειρά είναι κοντά. Τώρα για μπάτζετ έχω πεί γύρω στο 1.5 χιλιάρικο μεταχειρισμένη οπότε ουτε τρομερά φθηνή αλλά ούτε και για κάστομ σοπ χαχ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=388920

 

Δες αυτη εαν σε ενδιαφερει. Ειναι του δασκαλου μου και ειναι εξαιρετικη. Εχει αρκετα χοντρο λαιμο και νομιζω φορα τους 57/62.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

Απλά κάπου διάβασα οτι ηταν ψιλοφαστ μπράτσο και δε ξέρω αν αυτό ισχύει και πόσο πχ μια ορίτζιναλ 60s σειρά είναι κοντά. Τώρα για μπάτζετ έχω πεί γύρω στο 1.5 χιλιάρικο μεταχειρισμένη οπότε ουτε τρομερά φθηνή αλλά ούτε και για κάστομ σοπ χαχ.

 

Όλες οι early 60s είχαν λεπτά μπράτσα.

Κοντά είναι όλα, έτσι κι αλλιώς στον ήχο δεν έχουν καμία σημασία,οι μαγνήτες είναι το 90% του ήχου και φυσικά ο ενισχυτής και τα εφέ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=388920

 

Δες αυτη εαν σε ενδιαφερει. Ειναι του δασκαλου μου και ειναι εξαιρετικη. Εχει αρκετα χοντρο λαιμο και νομιζω φορα τους 57/62.

 

Τρομερή κιθάρα αλλά έχει χοντρό μπράτσο που δεν θέλει ο φίλος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

Απλά κάπου διάβασα οτι ηταν ψιλοφαστ μπράτσο και δε ξέρω αν αυτό ισχύει και πόσο πχ μια ορίτζιναλ 60s σειρά είναι κοντά. Τώρα για μπάτζετ έχω πεί γύρω στο 1.5 χιλιάρικο μεταχειρισμένη οπότε ουτε τρομερά φθηνή αλλά ούτε και για κάστομ σοπ χαχ.

 

Λοιπόν έχεις δίκιο, αυτό το κείμενο που παρέθεσες το είχα διαβάσει πριν χρόνια αλλά είχα μείνει σε αυτό που είχε πει ο Frusciante. Και για να το πω ευγενικά οι πιθανότητες είναι ο τεχνικός του να θυμάται καλύτερα...  ;D

 

Τυχαίνει να έχω μία original του 60 και το μπράτσο της είναι πιο λεπτό από μία άλλη από το CS της Fender που έχω. Αλλά μην μπεις σε αυτό το "τριπάκι" γιατί στην ουσία η κάθε κιθάρα έχει το "μοναδικά δικό" της neck, ακόμα και 0.5mm διαφορά αλλάζει εντελώς την αίσθηση. "The nature of the beast" που λένε.

 

Με €1,500 παίρνεις εξαιρετική κιθάρα και ειδικά αφού δεν έχεις το -ακατανόητο για μένα- κόλλημα να είναι καινούργια.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει στο νακα αυτή: https://www.nakas.gr/prd/fender-american-original-60-s-stratocaster-ilektriki-kithara-rw-candy-apple-red

 

Δε ξέρω πόσο κοντά είναι στα σπεκς. Τι πιστεύετε;

Πάντως σα μπράτσο δε ξέρω αν φταίει το παχος ή το βερνίκι αλλα δε μπορώ να πω ότι βολεύτηκα. Αντίθετα μπορώ να πω μια ροαντγορν που είχε δίπλα μου έκατσε καλύτερα.

 

Πάντως το καινούριο δε με απασχολεί αρκεί να είναι σε άριστη κατάσταση. Η στρατ της πανω αγγελίας θα ήταν ιδανική αν δεν είχε παχυ λαιμό. Γιατί είναι και στο χρώμα που θέλω. Γενικά ψάχνω μια κατάλευκη με πικγκαρντ ταρταρούγα. Δε ξέρω γιατί αλλά αυτό μου έχει κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει στο νακα αυτή: https://www.nakas.gr/prd/fender-american-original-60-s-stratocaster-ilektriki-kithara-rw-candy-apple-red

 

Δε ξέρω πόσο κοντά είναι στα σπεκς. Τι πιστεύετε;

Πάντως σα μπράτσο δε ξέρω αν φταίει το παχος ή το βερνίκι αλλα δε μπορώ να πω ότι βολεύτηκα. Αντίθετα μπορώ να πω μια ροαντγορν που είχε δίπλα μου έκατσε καλύτερα.

 

 

Πώς να βολευτεις με τα ΑΣΤΕΙΑ μικρά τάστα που έχει; Τα οποία σε συνδυασμό με το μικρό radius και την γυαλιστερή νιτρολακα που το καλύπτει είναι ο εφιάλτης του Ibanez player....

Για αυτό σου είπα να πάρεις την CP που έχει jumbo frets και πιο flat radius.

Φυσικά όσοι παίζουν με παλιές στρατ,και ο Φρουσι, αλλάζουν τα τάστα με μεγαλύτερα, ακριβώς δηλ.οπως είναι η roadworn που είναι κιθαρουκλα και αν σε βόλεψε don't look any further....

 

Πάντως και οποιαδήποτε,γύρω στα επτακόσια ευρω, American std από τις δεκάδες που έχουν οι αγγελίες μια χαρά δουλειά θα σου κάνει και θα είναι πιο κοντά σε αυτό που έχεις συνηθίσει σε playability.

Άσε που αν ισχύουν αυτά που λέει ο τεχνικός του θα έχει και τους ίδιους μαγνήτες άρα και σχεδόν τον ίδιο ήχο :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου