Προς το περιεχόμενο

Frusciante vibes stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Classic player έχουν και αυτές Medium /jumbo ταστα (δυστυχώς)

 

Ενώ, οι καινούργιες Squier Contemporary, έχουν 12ιντσο μανίκι σαν τις CP και παραδόξως για Squier, Jumbo ταστα

 

Αν θες τουλάχιστον εμφανισιακά(όπως έκανα εγώ Diy relic) , και πολύ καλά Wilkinson hardware, απίστευτους μαγνήτες Wilkinson, φινίρισμα που εύκολα γίνεται reric όπως έκανα, σε απίστευτα χαμηλή τιμή, πάρε αυτή που γράφω σε προηγούμενο thread  8)

 

Το πολύ πολύ να σου μεινει μια απίστευτη κιθάρα spare

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213870.msg941043#msg941043

 

Σημ. Ο. Θωμάς σταμάτησε να τις φέρνει. Αλλά φέρνει ο Καραπανος ως επίσημος αντιπρόσωπος Ελλαδα(είχα ρωτήσει κατευθείαν JHS) ή απο musicstore

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Classic player έχουν και αυτές Medium /jumbo ταστα (δυστυχώς)

 

 

 

Γιατί δυστυχώς;

Τα medium jumbo είναι τα πιο all around τάστα .

Ειδικά στις Fender είναι 6150 και μεγαλύτερα από αυτά των Gibson.

 

To 6100 πέφτει λίγο τεράστιο για κάποιους κιθαρίστες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έχω κολλήσει με τα 6105

Και ακόμα και τα medium/jumbo μου κάθονται περίεργα  ::)

 

Μα τα 6105 δεν είναι jumbo,vintage tall είναι και μικρότερα από τα medium jumbo :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CP = classic players?

ΓΙα στανταρντ νόμιζα πως θα πάω αλλά έχουν 22 τάστα το οποίο δε θα φανταζόμουν ποτέ οτι θα το έπαιρνα σαν κακό μιας και τώρα παίζω θίατερ με μια 7χορδη  ;D

 

Επίσης ψιλο οφ τόπικ: Πόσες διαφορετικές κεφαλές υπάρχουν στις στρατ; Είναι 1 αυτή η κλασική πιο μοντέρνα πιο μαζεμένη που έχουν πχ οι αμέρικαν ντελούξ. Είναι αυτή η μεγάλη τύπου Μαλμστιν. Υπάρχει κάποια ενδιάμεση; Γιατι βλέπω κάτι φωτος απο αμέρικαν ριίσιου και ή μου φαίνονται λίγο μεγαλύτερες ή τα μάτια μου κάνουν πουλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φυγω λιγο εκτος θεματος,αλλα με το μπατζετ που εχεις ειναι κριμα να μη δοκιμασεις μια ερικ τζονσον...το μπρατσο βεβαια ειναι στο αλλο ακρο απο αυτο που ζητας,αλλα απλα δοκιμασε μια γτ ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε μτχ με αυτα τα χρηματα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CP = classic players?

ΓΙα στανταρντ νόμιζα πως θα πάω αλλά έχουν 22 τάστα το οποίο δε θα φανταζόμουν ποτέ οτι θα το έπαιρνα σαν κακό μιας και τώρα παίζω θίατερ με μια 7χορδη  ;D

 

Επίσης ψιλο οφ τόπικ: Πόσες διαφορετικές κεφαλές υπάρχουν στις στρατ; Είναι 1 αυτή η κλασική πιο μοντέρνα πιο μαζεμένη που έχουν πχ οι αμέρικαν ντελούξ. Είναι αυτή η μεγάλη τύπου Μαλμστιν. Υπάρχει κάποια ενδιάμεση; Γιατι βλέπω κάτι φωτος απο αμέρικαν ριίσιου και ή μου φαίνονται λίγο μεγαλύτερες ή τα μάτια μου κάνουν πουλάκια

 

Μια χαρά είναι τα 22 τάστα δεν αλλάζουν κάτι στον ήχο η στην αίσθηση,το 22 είναι πάνω σε overhang.

Υπάρχουν τα εξής headstock:

1.Το κλασσικό μικρό που έχουν οι vintage από το 54 μέχρι το 65 και όλες οι μοντέρνες και vintage reissue πλην των American special από το 83 και μετά

2.Το μεγάλο CBS απο το 66-70 και στα αντίστοιχα reissue

3.Το μεγάλο CBS με bullet truss rod από το 71-83 και στα αντίστοιχα reissue.

 

Μια φανταστική strat που θα έπρεπε να κοιτάξεις είναι και η signature του Edge μια και έχει πιο γκαζωμενο bridge pickup,και λεπτό satin finish μπράτσο αν δεν σε ενοχλεί το maple fretboard.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι early 60s έχουν satin finish;

Επίσης τι radius/neck shape και τάστα παίζουν;

 

Φυσικά και δεν είχαν satin finish μια και ήταν νίτρο.

Όλες οι Fender strat μέχρι το 83 είχαν μικρά vintage frets & 7αρι radius

Αν θες μια κιθάρα ΑΚΡΙΒΏΣ σαν του Φρουσι χωρίς να πας σε custom shop η partscaster ,η roadworn είναι ότι πρέπει , ουσιαστικά μια ρελικαρισμενη παλιά

60s στρατ με μεγαλύτερα τάστα και ελάχιστο φινίρισμα στο μπράτσο, όπως ήταν και του Φρουσι.

 

Αν και σου ξαναλέω ότι ο ήχος του πιο πολύ έχει να κάνει με τους ενισχυτές και τον τρόπο που έπαιξε και με τα τριακόσια πετάλια που είχε πάρα με τη στρατ

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δε λεω. Δεν είναι οτι πιστευω οτι αν παρω ακριβως την ιδια κιθαρα θα παίξω έτσι ορ σάμθινγκ. (Δε λεω οτι ειπώθηκε αυτό απλα εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι)Ουτε επειδη βολεψε αυτον αυτό το πραγμα εμένα θα με βολέψει. Απλα οταν ψάχνω κάτι θέλω να κάνω σωστό ρισερτς. Και μετα να δω τι μου ταιριάζει. Απλα μου αρέσει να μαθαίνω και την ιστορία και πράγματα που δε ξερω. Γιαυτο και τοσες ερωτήσεις.

 

Επίσης η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει. Δηλαδη εμφανισιακά θέλω κάτι τελείως διαφορετικό όπως είπα.

Σαν εμφάνιση ψάχνω αυτό χωρίς το μέιπλ altj3.jpg

Εντομεταξύ λιγο οφ τοπικ πάλι αλλα για το λευκό της φέντερ έχω δει 400 διαφορετικά χρώματα. Μην είναι γουάιτ μπλόντ; Μην είναι ολίμπικ γουάιτ;  ??? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου