Προς το περιεχόμενο

Frusciante vibes stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι original 60s σε καμια περιπτωση δεν ειναι καρμπον απο οτι ειδα
Οι AVRI 62 ειναι καρμπον απο το 88 και πισω. Μετα απο οτι διαβασα το μπράτσο αλλα και οι μαγνήτες έχουν κάποιες διαφορες. Απο το 88 και μετα παχαίνουν ΧΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι pure vintage εννοούσα,ένα μοντέλο πίσω από τις original :classic_biggrin:

 

Πάντως μην πολυσκας γιατί και οι πραγματικες vintage είχαν inconsistencies στα προφίλ των μπρατσων , υπήρχαν και με πολύ λεπτά και με μέτρια και με παχιά και με τρία nut widths (A,B και το πιο σπάνιο D)

 

Οι πρώτες,πρώτες reissue που αναφέρεις είχαν τραγικές αστοχίες στα specs σε σχέση με τις αυθεντικές vintage τόσο στα body contours όσο και στα neck dots.

 

Οι πιο ακριβείς ήταν οι pure vintage που έβγαιναν μέχρι και το 2017.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure vintage? Να και κατι ακομα που δεν ήξερα. 
Οχι δε σκάω καθόλου. Μου αρεσει αυτό το ταξίδι και έχω μάθει τόσα πραγματα με τοσο ψάξιμο.
Επισης δεν ειναι οτι κυνηγάω τόσο τον ήχο του Γιάννη, ειναι συναισθηματικό περισσότερο θα έλεγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του πάχους του μανικιού πιστεύω είναι καθαρά θέμα γούστου.

Από προσωπική εμπειρία, η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν fender strat με το κλασσικό modern C neck. Σε κάποια φάση είχα κάποια λεφτά για ξόδεμα και είπα να αλλάξω μπράτσο, συγκεκριμένα boatneck της warmoth. Πλέον δεν πρόκειται να γυρίσω ποτέ πίσω και για να παραφράσω ένα γνωστό τσιτάτο "once you go fat, you never go back" :classic_smile:.

Προσωπικά σε οποιαδήποτε fender βλέπω modern C neck με αποτρέπει από το να μπω στην διαδικασία να την δοκιμάσω, τόσο πολύ δεν με βολεύει το συγκεκριμένο λεπτό μανίκι.

 

Τώρα αν με ρωτήσεις αν άλλαξε ο ήχος, εδώ τα πράγματα μάλλον είναι ψυχοακουστικά. Εγώ νομίζω γενικά ότι αυξήθηκε ο ακουστικός ήχος και γενικά η κιθάρα πάλι νομίζω πάλλεται περισσότερο. Βέβαια όλο αυτό το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στο εξαιρετικό set up που έγινε από καταπληκτικό τεχνικό που υπερτερεί έτη φωτός από set up που μου έκανε για χρόνια άλλος τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2018 στις 8:20 ΜΜ, satanikoskioftes είπε

Επισης δεν ειναι οτι κυνηγάω τόσο τον ήχο του Γιάννη, ειναι συναισθηματικό περισσότερο θα έλεγα.

Ξέρεις να παίζεις; 

Αν ναι, τότε και με Squire καλά θα ακουστείς.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, otto## είπε

για πες.

δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς να τον κατονομάσω, αλλά έχεις π.μ.

Μετά από 2 χρόνια και δεν το έχω ακουμπήσει καν, έχει μείνει όπως την μέρα που έγινε και εννοείται πολύ επαγγελματική συμπεριφορά και στάση γενικότερα

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου