Προς το περιεχόμενο

playing odd time signatures by Mike Portnoy.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας το 5, θυμηθηκα μια παλια ιστορια.

Εκανα προβα στο Χαμαμ που θα ξεκινουσαμε την επομενη μερα παραστασεις, και μετα απο εμας θα εκαναν προβα για το ιδιο βραδι, κρουστοι απο ολο τον κοσμο, Ινδοι Αφρικανοι, Λατινοι κλπ, για μια σειρα παραστασεων με τιτλο "τα κρουστα του κοσμου".

Την Ελλαδα "εκπροσωπουσε" ο Γιώργος Γευγελής (νταουλια κλπ, Μακεδονιτικα, Ποντιακα κλπ)

Στην τελευταια παρασταση εκεινο το βραδι θα επαιζαν ολοι μαζι και θα εκαναν μια προβα ολοι μαζι, για να διδαξει ο καθενας στους αλλους το κομματι της χωρας του που θα επαιζαν ολοι μαζι.

Καθησα λοιπον να παρακολουθησω την προβα (γιατι ως γνωστον εκει μαθαινεις περισσοτερα απο οτι στο λαιβ).

Αρχιζει λοιπον ο Γευγελης ενα Ποντιακο που ουτε που ξερω τι μετρο ηταν και μαλλον ουτε οι κρουστοι καταλαβαν.

Τους λεει λοιπον το μετρο, (εγω δεν ακουσα) και ξαναρχιζει.

Μετα απο λιγο τον ξαναδιακοπτουν. "Που ειναι το ΕΝΑ"?

Και απανταει σε ελευθερη μεταφραση "Αμα ειναι να παιζουμε και το  ΕΝΑ ...."  :laugh: :laugh: :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το 5, θυμηθηκα μια παλια ιστορια.

Εκανα προβα στο Χαμαμ που θα ξεκινουσαμε την επομενη μερα παραστασεις, και μετα απο εμας θα εκαναν προβα για το ιδιο βραδι, κρουστοι απο ολο τον κοσμο, Ινδοι Αφρικανοι, Λατινοι κλπ, για μια σειρα παραστασεων με τιτλο "τα κρουστα του κοσμου".

Την Ελλαδα "εκπροσωπουσε" ο Γιώργος Γευγελής (νταουλια κλπ, Μακεδονιτικα, Ποντιακα κλπ)

Στην τελευταια παρασταση εκεινο το βραδι θα επαιζαν ολοι μαζι και θα εκαναν μια προβα ολοι μαζι, για να διδαξει ο καθενας στους αλλους το κομματι της χωρας του που θα επαιζαν ολοι μαζι.

Καθησα λοιπον να παρακολουθησω την προβα (γιατι ως γνωστον εκει μαθαινεις περισσοτερα απο οτι στο λαιβ).

Αρχιζει λοιπον ο Γευγελης ενα Ποντιακο που ουτε που ξερω τι μετρο ηταν και μαλλον ουτε οι κρουστοι καταλαβαν.

Τους λεει λοιπον το μετρο, (εγω δεν ακουσα) και ξαναρχιζει.

Μετα απο λιγο τον ξαναδιακοπτουν. "Που ειναι το ΕΝΑ"?

Και απανταει σε ελευθερη μεταφραση "Αμα ειναι να παιζουμε και το  ΕΝΑ ...."  :laugh: :laugh: :laugh:

Να σου πω την αληθεια μου κ εγω εχω σαστισει με τα ποντιακα αρκετες φορες.

Νομιζω απο τους Ελληνικους ρυθμους, ειναι μακραν οι πιο δυσκολοι {κ οι πιο περιεργοι}

Μεγαλο σχολειο ηταν για μενα η στρατιωτικη μουσικη της Λημνου (1995}

οπου αναγκαστηκα να τα παιξω...και αυτο που παρατηρησα ηταν οτι δεν με βολευε να τα μετραω ..αλλα να τραγουδαω την μελωδια.

Νομιζω οτι κι αυτοι ετσι τα μαθαινουν..σαν τραγουδια.

Αυτο με βοηθησε να τα αποκωδικοποιησω..

Αλλα στην αρχη εφαγα ηττα κ τους πεταγα συνεχεια εξω.

Εχω {προσπαθησει να παιξω επισης καποια στιγμη κ ενα ηπειρωτικο που δεν ειχε μετρο.

τρελο γελιο..

ολο το τραγουδι ηταν βασισμενο στο στιχο..

ρεζιλι των σκυλιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηπειρωτικο θα ηταν κανενα μπερατι τσακιστο, αλλα εδω παμε σε αλλη κατηγορια.

Τα ηπειρωτικα (εκτος των πολυφωνικων) ειναι βασικα interaction αναμεσα σε μουσικο και χορευτη και ο μετρονομος καταργειται πολυ ευκολα.

Ο μουσικος (ο leader βασικα δλδ το κλαρινο) προσπαθει να μπει μεσα στην ψυχη του χορευτη και να παει με τα νερα του, αναλογα δλδ με την διαθεση του χορευτη.

Αυτος ειναι το point της μουσικης αυτης.

Το τελευταιο οπλο του κλαρινιτζη ειναι να βαλει την καμπανα του κλαρινου στο αυτι του χορευτη (αν το εχετε δει ποτε).

Αν δεις το χορευτη να κλαιει, το πετυχες.

 

Αυτα τα εμαθα πολυ μικρος στην ηλικια των δεκα, καθως ο παππους μου ηταν κλαρινιτζης ηπειρωτης.

Και τα εμαθα the hard way πανω σε ... λαιβ (πανηγυρι δηλαδη), οταν εκανα το διαλειμα του θειου μου που επαιζε ντεφι, να παει για κατουρημα (καθως τα πανηγυρια ξεκινανε με το φως και τελειωνουν με το φως).

Η σειρα ηταν ευκολη καθως ειχαν ξεκινησει τα στρωτα πωγωνισια. μπιμ, πα πα, μπιμ, πα  (1τεταρτο 2ογδοα 1τεταρτο 1τεταρτο) το ντεφι.

Ωραια λεω θα παιξω τωρα.  (χωρις μικροφωνα φυσικα, παραδοσιακα, κλαρινο βιολι λαουτο ντεφι)

Ομως τα πραγματα δεν ηταν τοσο απλα οσο φαινονται οταν τα ακους και τα μαθαινεις απο τις κασσετες οπου δεν υπαρχει χορος..

Αρχισα και επαιζα χωρις να βλεπω τι γινεται γυρω μου, ακούγοντας μονο και απορώντας που δεν μπορουν να κρατησουν οι αλλοι σταθερο ρυθμο σε τοσο ευκολα κομματια

Εκει εφαγα την κλωτσια απο τον παππου μου.

"Ξυπνα και τηρα το ποδαρ του χορευτη. Οταν το παταει κατα(γ)η, θα βαρας το ντεφι".

 

Εβλεπα τις προαλλες ενα βιντεο οπου ο κλαρινιτζης δεν μπορει να "φτιαξει" τον χορευτη και παλευει με ολες του τις δυναμεις ξανα και ξανα και ο χορευτης να προσπαθει κι αυτος να φτιαχτει και του λεει με κατανοηση "Δεν μπορεις. Μπορεις? Δεν μπορεις".

Προσπαθω να το βρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πειτε του ΠορτνοιΣ να παει να πιει κανα γαλατακι & να επιστρεψει με τον κηδεμόνα του

 

 

;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πειτε του ΠορτνοιΣ να παει να πιει κανα γαλατακι & να επιστρεψει με τον κηδεμόνα του

 

 

;D ;D

 

κοιμάται με το κλαρίνο ο τύπος χαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του το πουμε..

Εχεις ορεξη να σου στειλω ενα αρρωστο δικο μου με midi τυμπανα να το βγαλεις ή να το αλλαξεις οπως θεωρεις εσυ καλυτερα?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιμάται με το κλαρίνο ο τύπος χαχαχαχαχαχαχα

 

Αστα και που να ακουσεις και το ακκορντεον....

 

Καλα ο Αλι στα τυμπανα απλα ειναι σουπερμαν (τους εχω δει τρεις φορες live....ταπεινωση κανονικη....)

 

παρτους και σε βουκολικο στυλ  ;D (καπου γυρω στο 6.30 αρχιζει η σφαγη των αμνων  ;D)

 

 

και unplugged  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου