Προς το περιεχόμενο

Ξεχνάω πως να παίζω κιθάρα;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ένα μισοσοβαρό - μισοαστείο θέμα που με απασχολεί τώρα τελευταία,

αράζω παίζω τη κιθαρούλα μου, "ζεστένομαι", δίνω πόνο, σολίδια, downstrokes, sweep και λειπές βαγγελίστρες.

Αφήνω την κιθάρα, πάω καμιά βόλτα ή αν έχει περάσει η ώρα κοιμάμαι, την πιάνω πιο μετά και δεν!

 

Ενταξει κάποιοι θα πουν ότι ειναι θέμα "προθέρμανσης" και έχει μια βάση, αλλά ρε παιδιά είναι σαν να ξεχνάω πως πιάνουν μέχρι και την πένα, σαν έχει γίνει format ένα πράμα. Ή πιο σωστά σαν να έχω πολύ αργό σκληρό και θέλω 20-30 λεπτά να θυμηθώ πως παίζεται το όργανο.

 

Και αναρωτιέμαι συμβαίνει μόνο σε μένα; ή απλώς επειδή παίζω μια ώρα καθημερινά δεν αρκεί για να "θυμάται" ο εγκέφαλος;

 

Παίζω κιθάρα τουλάχιστον 15 χρόνια έχοντας κάνει μαθήματα, ηχογραφήσεις κλπ και παρατήρησα τώρα τελευταία αυτό το φαινόμενο.

 

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που πιάνει την κιθάρα και με την μία παίζει ενα γρήγορο σόλο του Petrucci; ή το master of puppets αμέσως στα 210 bpm;;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχει λίγος χρόνος που θέλω προθέρμανση αλλά είναι γύρω στα 5 λεπτά. Αν παίζω κάτι που το ξέρω και δεν είμαι σε διαδικασία μελέτης αυτός ο χρόνος είναι αρκετός.

Αυτό που περιγράφεις είναι κάπως υπερβολικό.

Εάν παρατηρείς δυσκολία και σε άλλες καθημερινές εργασίες ίσως να ρωτήσεις κάποιον νευρολόγο.

Ελπίζω να είναι απλά κρύα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που πιάνει την κιθάρα και με την μία παίζει ενα γρήγορο σόλο του Petrucci;

Οχι. Ουτε ο ιδιος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν νομίζω ότι είναι νευρολογικό. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι στη δουλειά στηρίζομαι πολυ ώρα στον έναν ή στον άλλο αγκώνα (όχι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος  ;D  ;D ) οπότε παίζει να πιέζονται τα νευρα.

 

Πέρα από αυτό σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Eμένα όταν (κάποτε) μελετούσα (τώρα δεν υπάρχει χρόνος...) συνέβαινε το αντίθετο.

 

  Όταν έκανα μια άσκηση για πολύ ώρα, κάποια στιγμή ο εγκέφαλος ''μπούκωνε'', ενώ είχε αφομοιώσει την πληροφορία σε σχετικά ικανοποιητικό βαθμό.

 

    Μετά από διάλλειμα κάποιου ορισμένου χρονικού διαστήματος, ο εγκέφαλος είχε ''ξεμπλοκάρει'' και είχε χρόνο να αφομοιώσει αυτό που μάθαινα, και μπορούσα να εκτελέσω την άσκηση καλύτερα.

 

    Πάντως στα live που κάνουμε (classic rock ρεπερτορίου κυρίως) ξεκινάμε με πέντε έξι σχετικά μη απαιτητικά κομμάτια, για να υπάρχει μια σταδιακή ''προθέρμανση'' (όχι ότι είναι ακριβώς προθέρμανση αυτό αλλά λέμε τώρα).

 

   

 

   

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Eμένα όταν (κάποτε) μελετούσα (τώρα δεν υπάρχει χρόνος...) συνέβαινε το αντίθετο.

 

  Όταν έκανα μια άσκηση για πολύ ώρα, κάποια στιγμή ο εγκέφαλος ''μπούκωνε'', ενώ είχε αφομοιώσει την πληροφορία σε σχετικά ικανοποιητικό βαθμό.

 

    Μετά από διάλλειμα κάποιου ορισμένου χρονικού διαστήματος, ο εγκέφαλος είχε ''ξεμπλοκάρει'' και είχε χρόνο να αφομοιώσει αυτό που μάθαινα, και μπορούσα να εκτελέσω την άσκηση καλύτερα.

 

    Πάντως στα live που κάνουμε (classic rock ρεπερτορίου κυρίως) ξεκινάμε με πέντε έξι σχετικά μη απαιτητικά κομμάτια, για να υπάρχει μια σταδιακή ''προθέρμανση'' (όχι ότι είναι ακριβώς προθέρμανση αυτό αλλά λέμε τώρα).

 

   

 

   

 

 

 

Αυτό πράγματι συμβαίνει γιατί μπουκώνει ο εγκεφαλος και μετά το διάλειμμα έχει την ευκαιρία να το "καταλάβει", αυτό το βιώνω και το καταλαβαίνω.

 

Στη δική μου περίπτωση όμως ειναι αυτό που περιγράφω, φανταστείτε ότι δεν μπορώ να παίξω downstrokes καλα, όμορφα και μεσα στο χρόνο ούτε στα 125bpm. Αυτό μου φαίνεται τρομερά περίεργο και ήθελα να μάθω αν συμβαίνει και σε άλλους.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι χρονο να ζεσταθει το μυοσκελετικο συστημα. Επισης χρειαζεται χρονος για να συντονιστει ο εγκεφαλος με τα δακτυλα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου