Προς το περιεχόμενο

The truth Why Modern Music Is Awful - 2018


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρώτο πράγμα που θα κανω μόλις (αν) βγω στη συνταξη.

Θα κοψω τηλέφωνα (κινητα -σταθερά) και internet (τα διατηρω ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ για τη δουλειά μου).

 

Δεν θα με νοιάζει ούτε τι μουσικη βγαινει , ούτε τη εποχή έχουμε, ούτε τι ωρα ειναι...ούτε αν είναι μέρα ή νυχτα, ;D ;D

εγω δεν το εχω κανει ακομα...άλλα οσονουπω θα τα κοψω.

θα κρατησω μονο το τηλ της φεντερ μπας και θελήσει να με βγαλει σιγκνατσουρ...

 

δεν με νοιαζει τι μουσικη βγαινει με νοιαζει τι μουσικη βγηκε και μου διεφυγε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ασχημη η σημερινη μουσικη.Απλα την προσπερναμε και δεν καθομαστε να την ακουσουμε προσεκτικα λογω του καταιγισμου πληροφοριας που εχουμε ολοι τη δυνατοτητα να δινουμε και να παιρνουμε.Κατα συνεπεια δε δενομαστε με καποιο κομματι...οι μπαντες αναγκαζονται-διατάζονται να βγαλουν οπωσδηποτε μουσικη εχουν δεν εχουν ιδεες με αποτελεσμα να κυκλοφορουν περισσοτερες μετριοτητες (απο μπαντες κανονικα ανω του μετριου) δεν αντεχει τιποτα στο χρονο και προφανως δεν γινεται τιποτα κλασσικο.Αρα δεν αποτελει και ουτε θα αποτελεσει ποτε σημειο αναφορας και δεν γραφεται ουτε εμφανιζεται αργοτερα απο κανενα "ψαχτηρι".Και πεθαινει.Γιατι το ψαχτηρι εβγαλε παλι πανω πανω το Sultans of swing και προτεινομενο απο διπλα το smoke on the water κσι το hotel california...κοινως TO INTETNET ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΣΓΑΜΣΕΤΜΑΝΑ!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω οτι παλιοτερα γραφοταν καλυτερη η χειροτερη μουσικη..Καθε δεκαετια εβγαλε καλες και κακες μουσικες.

Ο τροπος διαθεσης της σιγουρα  εχει αλλαξει..Εχει αλλάξει επισης η ευκολια παραγωγης. Την δεκαετια του 60 70 80 90 επρεπε να εχεις κατι να πεις..κ μια δισκογραφικη να σε στηριξει για να το πεις.Σημερα βγαζει δισκο κ η κουτση μαρια και τον χρηματοδοτει μονη της.

 

Η ποπ {Popular} μουσικη ειχε παντα  νεαρο ηλικιακα target group και στοχευε στη μαζα.

Σε καθε δεκαετια κραχτηκε απο τους δισκοκριτικους.

Οποτε ειτε μιλαμε για τους beatles ειτε για τον beiber..για μενα ειναι το ιδιο κ το αυτο..η γενια αλλαζει.

Τωρα σε καποιον που ειναι 60 ετων αυτο θα του φανει καπως..αλλα το ιδιο καπως θα φανει κ σε καποιον 14 και σε καποιον 40.

Και για μενα οι Cure οι Depeche Mode και οι Pink Floyd ειναι οι καλυτερες μπαντες της γης..αλλα η πλειονοτητα των μαθητων μου ουτε που τους ξερει.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχω αδικο η δικιο..

Ολοι δικιο εχουμε κ ολοι αδικο κ προσωπικα εχω βγει απο αυτες τις λογικες. Μονο προτεινω.

 

Καθε δεκαετια ακουει τις δικες της μουσικες..κ θα πιστευει για παντα οτι η δικη της γενια ακουσε ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα απο περιεργεια να ρωτησω τα μελη τι κανει- τι σημαίνει για το καθέναν- μια μουσικη.."καλή"?

Ειναι η μελώδια?

ειναι τα ακορντα?

Μηπως ο ρυθμος?

Η δεκαετια παραγωγης?

Μηπως η φωνη που τραγουδαει? ΄

Μηπως μας αγγιζει σε καποιο επιπεδο?

Μηπως εχει ωραιο guitar/bass/ drums part επειδη ειμαστε μπασιστες, κιθαριστες, drummers και ακουμε μονοδιαστατα..{αρα κ οχι αμεροληπτα}

Μηπως η απηχηση που εχει αυτη η μουσικη στο ευρυ κοινο?

Μηπως ο χρονος που της δωσαμε για να "ποτισει" μεσα μας?σε επαναληψεις?

Μηπως τα προσωπικα μας βιωματα/ συνδέσεις την ωρα που ακουγαμε αυτη τη μουσικη?

Η κουλτουρα  μας ισως?

Μήπως το κίνητρο με το οποίο φτιάχτηκε?

Μήπως ο σκοπός του δημιουργού?

 

Μέσα από ποιές διαδικασίες δημιουργούνται τα views, και ποιά η σημαντικότητά τους σε μετρήσεις σχετικά με το αν "μας αγγίζει" κάτι?

Ποιά η σχέση της δημοφιλίας με την ποιότητα (όπως την αντιλαμβάνεται καθένας)?

Πώς μετριέται η "ποιότητα" σε κάτι τόσο αφηρημένο ως προς την υποκειμενική αξιολόγηση από τον καθένα?

 

Αν μια ποπ μουσικη εχει 3 δις views...μηπως τελικα ειναι αυταποδεικτα  καλη?..ασχετα αν εμας, μας κανει κ ξερναμε?

Πoιος  μπορει να πει οτι εγω εχω δικιο που ακουω σαν καλή μουσικη τους Floyd..και 6 δις ΑΝΘΡΩΠΟΙ που ακουνε Sia Πχ...ειναι ασχετοι κ κουφοι κ ακουνε μουσικη "στο ποδι"??

Ειναι λιγο αλαζονικο αυτο αν το καλοσκεφτειτε.

 

Μηπως τελικα..."καλή μουσική" ειναι ότι αγγιζει τον καθένα μας? Με τον τροπο που ο καθενας μας ακουει μουσικη .

Χωρις αφορισμους κ χωρις προσπαθειες να επιβαλουμε αποψεις .

 

Μηπως επισης πρεπει να θυμηθουμε οτι ειμαστε μουσικοι?

Για μενα ο μουσικος ειναι πανω απο ολα γευσιγνωστης.

Μπορει να φτυσει καποια κρασια σαν ξιδια...αλλα δεν πρεπει να τα δοκιμασει ολα" τουλαχιστον για να εχει μια αποψη..?

 

Περιμενω με ενδιαφερον τις τοποθετησεις σας.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα απο περιεργεια να ρωτησω τα μελη τι κανει- τι σημαίνει για το καθέναν- μια μουσικη.."καλή"?

Ειναι η μελώδια?

ειναι τα ακορντα?

Μηπως ο ρυθμος?

Η δεκαετια παραγωγης?

Μηπως η φωνη που τραγουδαει? ΄

Μηπως μας αγγιζει σε καποιο επιπεδο?

Μηπως εχει ωραιο guitar/bass/ drums part επειδη ειμαστε μπασιστες, κιθαριστες, drummers και ακουμε μονοδιαστατα..{αρα κ οχι αμεροληπτα}

Μηπως η απηχηση που εχει αυτη η μουσικη στο ευρυ κοινο?

Μηπως ο χρονος που της δωσαμε για να "ποτισει" μεσα μας?σε επαναληψεις?

Μηπως τα προσωπικα μας βιωματα/ συνδέσεις την ωρα που ακουγαμε αυτη τη μουσικη?

Η κουλτουρα  μας ισως?

 

Αν μια ποπ μουσικη εχει 3 δις views...μηπως τελικα ειναι αυταποδεικτα  καλη?..ασχετα αν εμας, μας κανει κ ξερναμε?

Πoιος  μπορει να πει οτι εγω εχω δικιο που ακουω σαν καλή μουσικη τους Floyd..και 6 δις ΑΝΘΡΩΠΟΙ που ακουνε Sia Πχ...ειναι ασχετοι κ κουφοι κ ακουνε μουσικη "στο ποδι"??

Ειναι λιγο αλαζονικο αυτο αν το καλοσκεφτειτε.

 

Θα ήθελα να διαβάσω τις δικές σου απόψεις πάνω σε όλα αυτά τα ερωτήματα που έθεσες, και .... επιφυλάσσομαι ....

 

Να βάλω όμως εδώ και κάποια ερωτήματα ακόμα.

 

Μήπως το κίνητρο με το οποίο φτιάχτηκε?

Μήπως ο σκοπός του δημιουργού?

Τι σημαίνει "ευρύ κοινό"?

"Ευρύ κοινό" σε κάποια εποχή ή διαχρονικά?

Μέσα από ποιές διαδικασίες δημιουργούνται τα views, και ποιά η σημαντικότητά τους σε μετρήσεις σχετικά με το αν "μας αγγίζει" κάτι?

Ποιά η σχέση της δημοφιλίας με την ποιότητα (όπως την αντιλαμβάνεται καθένας)?

Πώς μετριέται η "ποιότητα" σε κάτι τόσο αφηρημένο ως προς την υποκειμενική αξιολόγηση από τον καθένα?

 

Περιμένω απόψης (α ρε νικ δε τρικ, που είσαι?).

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα απο περιεργεια να ρωτησω τα μελη τι κανει- τι σημαίνει για το καθέναν- μια μουσικη.."καλή"?

Ειναι η μελώδια?

ειναι τα ακορντα?

Μηπως ο ρυθμος?

Η δεκαετια παραγωγης?

Μηπως η φωνη που τραγουδαει? ΄

Μηπως μας αγγιζει σε καποιο επιπεδο?

Μηπως εχει ωραιο guitar/bass/ drums part επειδη ειμαστε μπασιστες, κιθαριστες, drummers και ακουμε μονοδιαστατα..{αρα κ οχι αμεροληπτα}

Μηπως η απηχηση που εχει αυτη η μουσικη στο ευρυ κοινο?

Μηπως ο χρονος που της δωσαμε για να "ποτισει" μεσα μας?σε επαναληψεις?

Μηπως τα προσωπικα μας βιωματα/ συνδέσεις την ωρα που ακουγαμε αυτη τη μουσικη?

Η κουλτουρα  μας ισως?

 

Αν μια ποπ μουσικη εχει 3 δις views...μηπως τελικα ειναι αυταποδεικτα  καλη?..ασχετα αν εμας, μας κανει κ ξερναμε?

Πoιος  μπορει να πει οτι εγω εχω δικιο που ακουω σαν καλή μουσικη τους Floyd..και 6 δις ΑΝΘΡΩΠΟΙ που ακουνε Sia Πχ...ειναι ασχετοι κ κουφοι κ ακουνε μουσικη "στο ποδι"??

Ειναι λιγο αλαζονικο αυτο αν το καλοσκεφτειτε.

 

Μηπως τελικα..."καλή μουσική" ειναι ότι αγγιζει τον καθένα μας? Με τον τροπο που ο καθενας μας ακουει μουσικη .

Χωρις αφορισμους κ χωρις προσπαθειες να επιβαλουμε αποψεις .

 

Μηπως επισης πρεπει να θυμηθουμε οτι ειμαστε μουσικοι?

Για μενα ο μουσικος ειναι πανω απο ολα γευσιγνωστης.

Μπορει να φτυσει καποια κρασια σαν ξιδια...αλλα δεν πρεπει να τα δοκιμασει ολα" τουλαχιστον για να εχει μια αποψη..?

 

Περιμενω με ενδιαφερον τις τοποθετησεις σας.

 

Σε όλα (μα σε όλα) όσα ρωτάς, απαντά το αρχικό βίντεο της ανάρτησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να διαβάσω τις δικές σου απόψεις πάνω σε όλα αυτά τα ερωτήματα που έθεσες, και .... επιφυλάσσομαι ....

 

Να βάλω όμως εδώ και κάποια ερωτήματα ακόμα.

 

Μήπως το κίνητρο με το οποίο φτιάχτηκε?

Μήπως ο σκοπός του δημιουργού?

Τι σημαίνει "ευρύ κοινό"?

"Ευρύ κοινό" σε κάποια εποχή ή διαχρονικά?

Μέσα από ποιές διαδικασίες δημιουργούνται τα views, και ποιά η σημαντικότητά τους σε μετρήσεις σχετικά με το αν "μας αγγίζει" κάτι?

Ποιά η σχέση της δημοφιλίας με την ποιότητα (όπως την αντιλαμβάνεται καθένας)?

Πώς μετριέται η "ποιότητα" σε κάτι τόσο αφηρημένο ως προς την υποκειμενική αξιολόγηση από τον καθένα?

Περιμένω απόψης (α ρε νικ δε τρικ, που είσαι?).

Η δικη μου αποψη ειναι οτι καλη μουσικη ειναι οτι με αγγιζει εμενα.

Ασχετως δεκαετιας , ιδιωματος  και δημιουργου.

Θα ακουσω τα παντα με ανοιχτο μυαλο.

Απο τους floyd μεχρι την Gaga..\

Aν με αγγιζει.. μου κανει.

Ειναι ολα αυτα μαζι. κ τιποτα.

Μπορει να ειναι απλα ενα συναισθημα.

Τα προσθετα ερωτηματα σου εχουν βαση και αν μου επιτρεπεις θα τα προσθεσω στο αρχικο μου ποστ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου αποψη ειναι οτι καλη μουσικη ειναι οτι με αγγιζει εμενα.

 

Ωχ... έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση στο νόιζ και δεν είχε καθόλου καλά αποτελέσματα.

Θα συμφωνούσα (υποκειμενικά και εγώ το ίδιο θεωρώ) όμως , όχι φίλε. ΔΕΝ είναι καλή μουσική ό,τι αγγίζει εσένα. Είναι καλή ΓΙΑ σένα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου