Προς το περιεχόμενο

Fender study shows half of all new guitarists are female


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://bit.ly/2yncIkh

 

“The fact that 50 percent of new guitar buyers in the U.K. were women was a surprise to the U.K. team, but it’s identical to what’s happening in the U.S.”

 

Αναρωτιέμαι τι θα έδειχνε μια αντίστοιχη έρευνα/καταμέτρηση πωλήσεων και σε άλλα μουσικά όργανα μιας κλασικής rock band. Τύπμπανα, μπάσα, πλήκτρα κλπ.

 

::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου αρέσει που γυναίκες σιγά σιγά κατακτούν και τα κλασσικά ανδροκρατούμενα έως τώρα όργανα (ηλεκτρική κιθάρα, ηλεκτρικό μπάσο, τύμπανα). Το youtube είναι γεμάτο με ταλαντούχες νέες κοπέλες που παίζουν τις κάλτσες τους.

 

Καιρός ήταν πάντως, είχαμε πήξει στους αξύριστους μαλλιάδες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα από το οπτικό του πράγματος  ;D ;D ;D ;D

 

Είναι πολύ θετικό γιατί οι γυναίκες γενικότερα έχουν έναν διαφορετικό τρόπο να βλέπουν τα πράγματα και την τέχνη οπότε προβλέπω ότι θα ακούσουμε ενδιαφέροντες ιδεες.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oι γυναίκες δεν κατακτούν τίποτε. Υπήρξαν και είναι ακόμη έρμαια ενός όμορφου κόσμου αγγελικά πλασμένου (αρσενικά αγγελάκια) καταπλακωμένες από στερεότυπα, πατριαρχία και κοινωνικές απαιτήσεις/περιορισμούς. Κάθε γυναίκα οργανοπαίκτης, παραδόξως ειδικά στην pop/rock κουλτούρα, αντιμετωπίζεται είτε σεξιστικά είτε μειονεκτικά ("για γυναίκα παίζεις πολύ ωραία") είτε χαριστικά.

 

Έχουμε ακόμη δρόμο, πριν χαρούμε με τη χαρά της Fender που βλέπει τις Squier να  παίρνουν μερίδιο αγοράς από H&M, TopShop και Βοοts.

 

Κατά τ΄άλλα... ρε γυναίκα κι άλλη κιθάρα; Στη ντουλάπα με τα ρούχα μου; Ούτε να το σκέφτεσαι, βρες αλλού.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν νομιζω οτι ειμαι σιγουρος οτι θα ηθελα να μοιραζομαι τις κιθαρες μου με τη γυναικα μου. (βασικα οπως δεν θα ηθελα να μοιραζομαι και τη γυναικα μου  ;D  ;D ;D )

 

2. "Ρε γυναικα;;;!!! τι γρατζουνια ειναι αυτη;;;!!!! Που την εκανες; (μας αρκει που μπορει να το λεμε αυτο για το αυτοκινητο) -δεν ειμαι σεξιστής, το αντιθετο, απλα εχω βρει μια ισορροπια, που με τετοιες ιδεες μου την χαλατε  :P -

 

3. Για την ωρα, ειμαι ευτυχής που πηγαινω για προβα, ΜΟΝΟΣ μου, εγω, οι κιθαρες μου και η μπαντα μου!  :-* Εχω και εγω το χρόνο μου... (αυτό δεν ζητανε και οι γυναικες; )

Πώς να το πουμε βρε παιδακι μου; Κανει καλο και σε εμενα και στη γυναικα μου. 8)

Γυρναω σπιτι, αποφορτισμενος, κουρασμενος, αλλα και ξεκουραστος συγχρονως. Με βλεπει χαρουμενο, και χαιρεται και εκεινη, γιατι δεν γκρινιαζω για ασχετα πραγματα. Αναθερμαινεται η σχεση (βασικα χμ, τωρα που το σκεφτομαι, γυρναω σπιτι, σαν να εχω γυρισει απο γκομενα  ;D ;D ;D Κανω λαθος;  ;D ;D ;D

ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ

 

[move]-Αυτο το μήνυμα θα πρέπει να αυτοκαταστραφει σε 5 sec....Mην τυχει και με δει η γυναικα μου και τις φαω παλι σήμερα.... ;D[/move]

 

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Too good to be true μάλλον. Προσέξτε λεπτομέρεια: beginner & aspirational players.

 

fender.jpg

 

Όπως παρατήρησε εύστοχα η Μαίρη, "ξεκινούν".

Δεν σημαίνει πως συνεχίζουν και αναφέρθηκε σε 3 γνωστές μας περιπτώσεις που είτε τα παράτησαν είτε είναι δια βίου μαθήτριες.

Αυτό είναι το κρίμα. Διότι δεν θα ήταν τόσο ανδροκρατούμενο το Noiz αν το ποσοστό αυτό, έστω και μικρότερο στην Ελλάδα, συνέχιζε.

 

Ισως το πιάνο έχει μεγαλύτερες απώλειες σήμερα και το παλιό "...με πιάνο και γαλλικά" έγινε "με κιθάρα και αγγλικά". 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως παρατήρησε εύστοχα η Μαίρη, "ξεκινούν".

Δεν σημαίνει πως συνεχίζουν ...

Α γεια σου, και οι κιθάρες με τις οποίες ξεκίνησαν τι γίνονται? ;D

 

Βρήκε κανείς καμιά Squier από την γυναίκα του? ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε γυναίκα πάρε κιθάρα να κάνουμε μπάντα!

(της αγοράζεις αυτή που γουστάρεις και μόλις τα παρατήσει τη κληρωνομείς)

Υ.γ.: Χωρίς το παραμικρό σεξιστικό υπονοούμενο! Απλά σκέψεις για να τσακώσεις τη κιθάρα που εδώ και καιρό ζαχαρώνεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου